Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Fluor - nepřítel nebo pomocník?

01.12.2015
Zubní pasta

Fluor patří k chemickým prvkům, který má své příznivce i odpůrce, co se týče zastoupení v naší potravě. Fluor (latinsky Fluorum) je nekovový prvek, značně toxický, zelenožlutý plyn, chemicky mimořádně reaktivní. Byl teoreticky znám, ale vyrobit se ho podařilo teprve roku 1886 Henrimu Moissanovi, který za to obdržel Nobelovu cenu. Fluor je biogenní prvek, je důležitou a nezbytnou součástí našeho organismu. 95 % veškerého fluoru v těle se nachází v kostech a zubech.

Z toho vyplývá i jeho význam. Je důležitou složkou pro tvorbu pevných a zdravých kostí. V zubech snižuje pravděpodobnost poškození zubní skloviny kyselinami a bakteriemi. Z důvodu nedostatku fluoru je fluor (nejčastěji ve formě fluoridu sodného nebo fluorofosforečnanů) součástí většiny zubních past.

 

Je důležitý pro tvorbu silných a tvrdých kostí a pro zdravé zuby. Snižuje kazivost zubů. Jeho nedostatek se projeví nižší kvalitou kostí, zvýšenou tvorbou kazů a slabší pevností zubní skloviny. Z těchto důvodů mají některé zubní pasty záměrně zvýšený obsah sloučenin fluoru (fluorid sodný, fluorofosforečnany). Dále se fluor podílí na tvorbě organických sloučenin v játrech a ledvinách a umožňuje vazbu fosforečnanu vápenatého ve tkáních.

 

Předpokládaný nedostatek fluoru ve stravě (obsahuje ho jen málo zdrojů, například mořské ryby či černý čaj) byl také důvodem, že se v minulosti někdy přistupovalo k fluorizaci pitné vody. Toto bylo už problematické, vzhledem k tomu, že fluor je ve vyšších dávkách hodnocen jako protoplasmatický jed. Průměrná denní dávka fluoru je v průměru pro dospělého muže 4 mg a pro dospělou ženu 3 mg. Při předávkování, zejména u dětí, dochází k tvorbě nevzhledných skvrn na zubech, které jsou bohužel nevratné. Děti jsou ohroženy proto, že u nich teprve probíhá proces mineralizace skloviny. Proto je lepší, aby děti do 3 let věku používaly zubní pasty bez fluoru.

 

Dospělý člověk má většinou kompletně prořezaný chrup (mineralizovanou sklovinu), a proto mu nadměrný přísun fluoru sklovinu nepoškodí. Výjimkou jsou těhotné ženy, kdy při vyšších dávkách může dojít k poškození plodu. Estetická stomatologie je schopna do určité míry zmírnit škody, ale bohužel již nevrátí stav chrupu do původního stavu. Je možné zuby vybělit, nicméně záleží na míře poškození skloviny.


Související články:
O péči o zuby, zejména pak v mezizubních prostorech
Minerální látky jsou pro tělo nezbytné
Pro pevnost našich kostí a zubů


01.12.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS