Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dub letní (Quercus robur), česky též křemelák, je mohutný listnatý strom z čeledi bukovitých (Fagaceae). Obyčejně roste v Evropě a Malé Asii, na Kavkaze a v některých lokalitách severní Afriky.
Dub letní
Má mohutnou a nepravidelně rozložitou korunu. Kůra je tmavošedá a hrubě rozpukaná. Dub letní kvete v dubnu až květnu. Květy jsou jednohlavé, samčí květenství má charakter jehněd na loňských větévkách, samičí jehnědy rostou na letorostech. Plodem je žalud (jedno-semenná nažka) sedící v číšce.
Dubová kůra
Jako rostlinná droga se z ní používá kůra (Quercus cortex). Obsahuje vysoký podíl tříslovin (až 16%). Jen zcela výjimečně se používají jako rostlinná droga i zralé žaludy nebo list. Z přírodních látek kůra obsahuje katechinové třísloviny, kyselinu galovou a elagovou, hořčiny, flavonoidy a pryskyřice. V listech jsou obsaženy flavonové glykosidy a v žaludech je vedle katechinových tříslovin i velké množství škrobu a dále cukry, bílkoviny a olej.
Kůra dubu letního má stahující (adstringentní) a protizánětlivé účinky. Je používána při průjmech, zánětech kůže, zánětech sliznic ústní dutiny a hltanu, někdy i při nachlazení a kašli. Zevně také při zánětech na genitálu a konečníku.
Kdy se nesmí používat?
Dubová kůra se nesmí používat, pokud je kůže poškozena na velké ploše. Nesmí se přidávat do koupelí mokvajících zánětů kůže a poškozené, druhotně infikované kůže. Vnitřně se nesmí užívat při nedostatečnosti srdce a zvýšeném krevním tlaku. Může rovněž, díky vysokému obsahu tříslovin, způsobit zácpu. Přestože se vnitřní užívání nálevu z dubové kůry uvádí, osobně bych ho (vzhledem k tomu, že není příliš dnes používáno) doporučil nejprve probrat s ošetřujícím lékařem.
Využití dubové kůry
Zevně se používá ve formě koupele, oplachu, obkladu – nejčastěji jako sedací koupel při hemeroidech. Můžeme ji také najít jako součást některých směsí léčivých rostlin, používaných jako kloktadla. Také je součástí různých gelů či krém z oblasti přírodní kosmetiky.
Jako zajímavost závěr lze na závěr uvést, že dub byl odedávna symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal výsadní postavení zejména v germánské mytologii, kde byl zasvěcen bohu blesku, Thórovi (dnes ho známe z komiksů nebo filmů). Dub je také považován za německý národní strom a symbol německého národa.