Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Dexpanthenol

25.06.2014
Dexpanthenol
Látka dexpanthenol (též někdy d-panthenol) patří ke sloučeninám, které jsou využívány jak ve farmaceutickém, tak i kosmetickém průmyslu.

 

Vyskytuje se jak v lécích, tak i v přírodních přípravcích. Dexpanthenol se dobře vstřebává v žaludku a v buňkách a rychle se mění na kyselinu pantothenovou (vitamín B5), která má pozitivní vliv na kůži. Zajišťuje totiž její optimální hydrataci a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Působí také protizánětlivě a posiluje přirozené léčebné procesy. Pomáhá při hojení jizev.

 

V případě jejího nedostatku vzniká řada chorobných projevů zejména na kůži a sliznicích, dochází i ke snížení celkové odolnosti, může se objevit slabost a nervové poruchy. Dexpanthenol má tedy stejný efekt jako samotný vitamín B5 (je jeho alkoholový analog), mnohem snadněji se však vstřebává po lokální aplikaci. Proto se také vyskytuje v řadě hojivých mastí.

 

Kyselina panthotenová je dále důležitá pro některé procesy látkové přeměny. Kyselina pantothenová je součástí koenzymu A – látky klíčové pro metabolismus lidských buněk. Koenzym A se podílí na řadě biochemických procesů, zásadní roli hraje v Krebsově cyklu při zásobování buněk energií, která je pro ně nezbytná, například při regeneračních procesech. Další významný úkol koenzymu A je přímo spojený s procesy probíhajícími v kůži. Účastní se totiž produkce lipidů a cholesterolu, které jsou nepostradatelné pro ochrannou funkci pokožky.

 

V kosmetickém průmyslu se používá v přípravcích tam, kde pomáhá v ošetření pokožky, kterou silně hydratuje, čímž ji zvláčňuje a odstraňuje její nerovnosti, tudíž pomáhá vyhladit vrásky. Také je nezbytným pomocníkem při drobných poškozeních a podrážděních kůže a při lehkých popáleninách. Působí protizánětlivě a regeneračně a optimalizuje fyziologické funkce pokožky. Aby působila optimálně, je nutné, aby byla v přípravcích v koncentracích vyšších než 1 %. Obvykle by dobrá kosmetika měla obsahovat 1 – 5 % dexpanthenolu. Jen u přípravků po opalování je možné zvýšit koncentraci až na 7,5 %. Důležitou roli hraje ve vlasové kosmetice, podporuje látkovou výměnu v pokožce vlasů, zmírňuje maštění vlasů a svědění vlasové pokožky. Současně má výborný hydratační účinek a vlasy jsou lesklejší.

 

V kosmetických přípravcích lze tuto látku v našem sortimentu například najít v přípravcích Panthenol šampón, Panthenol pěna.

 

Celková nabídka přípravků obsahující panthenol.


Související články:
Vrásky bez šance
Kolagen
Elastin
Pomoc z přírody při popáleninách


25.06.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS