Děti a zdravé zoubky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

První zuby se dítěti prořežou asi v 6. až 7. měsících života. Zhruba v době, kdy dítě začne chodit do školy, tedy v 6 nebo 7 letech nahradí tyto mléčné zoubky „druhé zuby“. Zdravá výživa, to znamená přírodní potraviny (přírodní národy nemají zkažené zuby) a hodně málo sladkého jsou nejdůležitější ochranou před kazy. Kromě toho je samozřejmě důležitá důkladná a důsledná péče o zuby, která by se měla již provádět od prvního vyrostlého zoubku a o kterou by se dítěti do 6 let měli starat převážně rodiče (dítě do 6 let si není schopno samo důkladně vyčistit zoubky). Rodiče by hlavně měli dítěti vložit kvalitní návyky ústní hygieny.

KAZY:

U kazů se napřed vytvoří bělavé, potom hnědavé povlaky na zubech. Ty později způsobí díry v zubech. K profylaci byste neměli svému miminku nebo malému dítěti dávat žádné lahvičky k déletrvajícímu cucání, v nichž je obsažena šťáva nebo slazený čaj. Naprosto nepřípustné je namáčení dudlíku do sladké šťávy nebo do medu. Nejlepší pro zubní dutinu je to, když se dítěti nedává dudlík vůbec.

Obsah cukru vede snadno ke kazům, protože tekutina zůstane delší dobu v ústech a není ihned spolknuta jako při pití z hrníčku. Chce-li vaše dítě při usínání nebo také v noci láhev, naplňte jí kojeneckou nebo převařenou vodou.

Zásadně by se rodiče měli postarat o to, aby jejich robátko jedlo co nejméně sladkého. Důležitá je i kontrola složení potravin, které dítě jí, protože hodně z nich obsahuje skrytý cukr (například jogurty, jogurtové nápoje, dezerty).

Dítě by si mělo 3x denně vyčistit zuby (ráno – po snídani, v poledne – po obědě, večer – po večeři. Po večerním čistění by už nemělo nic jíst).

FLUORID:

Podávání fluoridu je velmi sporné. Povrch zubu je napřed odolnější proti kyselinám, které vznikají při bakteriálním rozkladu cukru. Když se však fluorid nepodává celý život, zub tuto ochranu zase ztratí. Příčinou zubního kazu není tedy nedostatek fluoru, nýbrž špatné stravovací návyky a nedostatečná péče o zuby a ústní hygiena. Zubní kazy způsobují především sladké svačiny, výrobky z bílé mouky, cukr a sladké nápoje.

Pravidelné dávky fluoru v sobě skrývají kromě toho nebezpečí předčasného stárnutí kostí a oslabení imunity. Klasická homeopatie nabízí naproti tomu vhodné a zcela neškodné možností, jak zuby chránit. Na trhu jsou k dostání čistě přírodní zubní pasty pro děti i dospělé bez fluoru, umělých sladidel a jiné chemie.

Choďte se svým dítětem pravidelně k zubnímu lékaři. Jsou-li v zubech díry, musí je lékař vyplnit. Zkažené mléčné zuby ovlivňují i „druhé zuby“ – tohle hodně rodičů neví, nebo na to zapomíná.

Na článku jsem použila materiály Ch. Steinbrecht-Baade aj. Dauser