Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Chlór

19.03.2016
Chlór

Chlór (chemická značka Cl pro křížovkáře) je sám o sobě jedovatý plyn světle zelené barvy, který je řazen do skupiny halogenů (kam patří ještě například bróm nebo jód). Většinou ti starší z nás pamatují charakteristickou chlórovou desinfekci v bazénech a její nezaměnitelný pach (dnes už se většinou používají bezchlorové způsoby desinfekce).

Se samotným chlórem se v přírodě (samozřejmě ani v přírodní medicíně) nesetkáme. V přírodě se vyskytuje ve formě sloučenin v různém stupni skupenství (nejčastěji chloridy, ale také chloristany, chlornany a další). Většina těchto sloučenin se vyskytuje (rozpuštěná) v mořské vodě či ve vodě velkých vnitrozemských jezer (jako příklad lze uvést Mrtvé moře). Nejznámější sloučenina, která se vyskytuje ve formě minerálu, je natrium chloratum (chlorid sodný) neboli lidově kuchyňská sůl. V této formě se chlór jako chlorid sodný nachází i v našem těle. Odborníci uvádějí, že máme v sobě průměrně 80 gramů chlóru.

 

V těle se vyskytuje společně se sodíkem. Oba mají stejnou funkci - starají se o správnou distribuci tekutin do buněk i kolem nich. Je hlavním aniontem extracelulárních (mimobuněčných tekutin) a rovněž má velký význam o zachování správného osmotického tlaku. Osmotický tlak je tlak, který je definován jako přetlak, který by musel působit na roztok oddělený od čistého rozpouštědla semipermeabilní membránou, aby se hladiny vyrovnaly. V případě nestejného osmotického tlaku vně a uvnitř buňky může dojít k poškození buněk.

 

Chlór je i ve formě soli součástí žaludečních šťáv a pomáhá tak při natrávení přijaté potravy. Vstřebává se ve střevech a je vyloučen v moči ledvinami.

 

V přírodních přípravcích se můžete setkat i s chloridem chromitým (chróm podporuje udržení správné hladiny glukózy v krvi a u některých jedinců pomáhá snižovat chuť na sladké). Co se týče zdroje, je to jednoduché, hlavním zdrojem je chlorid sodný používaný při výrobě i k dochucování pokrmů a potravin. Stravou bohatou na chlorid jsou uzeniny a masové výrobky, sýry, ryby a chléb.

 

Nedostatek chlóru se může objevit po dlouhodobém průjmu či zvracení (rovněž také po stravě chudé na sůl) a má za následek nedostatek žaludečních kyselin, což vede k horšímu trávení a rovněž může způsobit vznik svalové slabosti.

 

Naopak nadbytek chlóru a tedy chloridu sodného ve stravě má za následek vznik hypertenze a jejích komplikací – cévních mozkových příhod, ischemické choroby srdeční a dalších.

 

Celková nabídka přípravků obsahující chlór.


Související články:
Sodík
Kobalt
Europium
Síra


19.03.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Hemofilové nákazy
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Červený čaj neboli Pu-Erh
Není losos jako losos
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Význam železa ve stravě
Zdravé vánoční cukroví
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Laktóza - skrytý problém
Byliny světa - zázvor
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Na 100 % účinné enzymy, miliardy bakterií a všestranné „céčko“
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS