Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Česnek (Allium sativum)

03.09.2013
Česnek
Česnek patří odedávna jak mezi léčivé rostliny, tak je i tradiční součástí našeho jídelníčku. Všeobecně je známo jeho antibakteriální působení, ale má i řadu dalších účinků. Celá rostlina má charakteristický zápach, který je nejsilnější v její cibulce, složené z jednotlivých stroužků česneku. Tato cibulka obsahuje všechny důležité látky, které odpovídají za působení česneku. Kromě cibulky se ale i sbírají listy.

Léčivý účinek česneku je znám odedávna. Do našich zemí se dostal ze střední Asie, konkrétně z Mongolska. Znali ho i ve starověku, v Egyptě a vůbec celé oblasti Středomoří. Jedli ho staří Řekové, Římané i Židé.Tehdy byl považován za posvátnou rostlinu, Řekové a Římané jím krmili své vojáky, u Židů se stal charakteristickou součástí jejich jídelníčku. V našich zemích sice nebyl posvátnou rostlinou,ale odedávna se tradovalo jeho ochranné působení proti magickým bytostem, jako byli vlkodlaci a upíři.

 

Česnek obsahuje celou řadu vitamínů a minerálních prvků. Obsahuje vitamíny A, B a C a z minerálů selen, vápník a jód. Dále obsahuje flavonoidy, silice, polysacharady, lutamylpeptidy, saponiny a lektiny. Nejdůležitější účinnou složkou je silice aliin, která se rozdělí během metabolismu na kyselinu pyruvovou a kyselinu 2-propensulfenovou. Obě tyto kyseliny se hned mění na alicin, který na vzduchu oxiduje na diallyldisulfid.

 

Alicin je odpovědný za antiparazitární účinek. Pro alicin i pro ostatní sloučeniny (kromě zmíněných například alylcystein) je charakteristická přítomnost síry v molekule. Tyto látky, díky tomu, že mírně rozšiřují cévy, také podporují snižování krevního tlaku. Alicin je původcem charakteristického zápachu česneku.

 

Kromě již zmíněného antibakteriálního účinku česnek podporuje vykašlávání, pocení, snižování hladiny cholesterolu i hladiny cukru v krvi a dále působí jako přírodní antihistaminikum a antiparazitikum. Výrazná chuť česneku může u někoho vyjimečně způsobit díky individuální nesnášenlivosti žaludeční potíže či alergickou reakci.

 

Ideální je jíst česnek syrový. Pokud ho podrobíme tepelné úpravě, dojde k snížení obsahu účinných složek. Doporučená dávka syrového česneku je jeden stroužek denně (přibližně pět gramů). Pro ty, kterým konzumace syrového česneku nevyhovuje, či jim vadí charakteristická vůně, lze doporučit řadu doplňků stravy.

 

V nich je česnek obsažen v kapslích ve formě olejovitého výtažku. Z našeho sortimentu mohu doporučit Super česnek nebo Česnek a petržel.

Celková nabídka přípravků obsahující česnek.


Související články:
Léčba zázračnou sílou česneku
Česnek v kuchyni, černé magii, medicíně a chemické laboratoři
Medvědí česnek, jedna z nejsilnějších jarních bylinek
Černý česnek aneb česnek, jak ho neznáme, a ještě zdravější
Méně známí pomocníci z přírody na povzbuzení imunity
Cibule zimní (Allium fistulosum)


03.09.2013
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

490,- Kč

231,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS