Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku


Bismut

01.03.2015
Bizmut
Bismut (v periodické tabulce prvků jako bismuthum, česky také jako vizmut, latinská značka - pro křížovkáře Bi) patří mezi těžké kovy. Pokud bychom ho měli popsat, je to kovový prvek bílé barvy (má lehce růžový nádech). Z hlediska konzistence je hrubě krystalický a křehký. V průmyslu se používá jako součást různých slitin a rovněž při výrobě barviv či keramiky.

Nás spíše zajímá jeho využití v léčbě. Může mít takový prvek využití? Jistě a dá se říci, že se s ním setkala řada z nás. Možná jste si občas v lékárně koupili žlutý, rozvažovaný prášek, také známý pod názvem Dermatol. Jedná se o sůl bismutu, přesněji o zásaditý gallát bismutitý, latinsky bismuthum subgallicum basicum. Tento prášek se používá jako hemostyptikum. Jeho hlavní funkci je, díky svému adstringentnímu (česky bychom řekli stahujícímu) působení, zastavit krvácení či rovněž vysušit (latinsky exsudace) mokvající rány.

 

Pozitivní efekt hraje i jeho mírně antiseptické působení, které pomáhá ránu vyčistit a rovněž působí také protizánětlivě. Proto se dá také použít jako první pomoc na zanícenou kůži, kde pomůže zklidnit průběh zánětu. Působí adstringentně tak, že denaturuje bílkoviny (změna struktury bílkovin, lidově řečeno „srazí“) na povrchu kůže a sliznice a tím vytváří ochranný film, který chrání ránu před možnou infekcí. Dále ránu vyčistí a vysuší zároveň. Pak ji můžeme již jen zalepit či zavázat.

 

Gallát bismutitý se objevuje i v lécích. Bývá součástí přípravku obsahujících rostlinné uhlí, podávaných proti průjmu, zde se rovněž využívají jeho již popsané vlastnosti, díky kterým pomáhá, jak se lidově říká "stavět" průjem a současně ochraňuje sliznici trávicího traktu. Kombinace s rostlinným uhlím je velmi vhodná na potlačení průjmu vyvolaného patogenními bakteriemi nebo viry. Rovněž se objevuje v některých lécích proti hemoroidům.

 

Celková nabídka přípravků obsahující bizmut.


Související články:
Minerály
Naše tělo potřebuje minerály a stopové prvky
Minerální látky jsou pro tělo nezbytné


01.03.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Ostatní


 
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Gastritida
Jak podpořit vylučování toxinů?
Diosmin
Trávící problémy, bolest hlavy, nespavost a další potíže. Jakou mají podle psychoanalýzy příčinu?
Bylinná péče o zrak
Jak a kudy k nám pronikají toxiny?

419,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS