Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bez chemie na komáry aneb přírodní repelenty

12.08.2014
Komár
Léto bývá doba dovolených, ale pokud někdo nemá dovolenou, tak je to obtížný hmyz. Nejčastěji jsou to komáři a klíšťata, ale mohou to být i blechy, vši, mouchy, ovádi, típlice či další jejich příbuzní.

V drogériích můžete koupit některé z nespočetné řady chemických repelentů. Nicméně, než je začnete zkoušet, bylo by dobré zauvažovat, zda nevyzkoušet některé přírodní látky, které pomáhají tyto hmyzí vetřelce odpudit. Přírodní repelenty mohou pomáhat v boji proti klíšťatům, proti komárům i proti jinému druhu hmyzu. A překvapivě je takových látek celá řada, můžete narazit na mnoho doporučení.

 

V tomto článku některé z nich zmíním. To, co obvykle hmyz nesnáší, jsou aromatické rostliny - můžeme uvést klasický muškát, afrikány, levanduli, meduňku, mátu, bazalku či yzop.

 

Už naše babičky věděly, že řadu z nich můžete pěstovat pod oknem a hmyz se jim bude vyhýbat. Některé z nich, jako muškát či afrikány se kvůli tomu pěstovaly i v truhlících za oknem.

 

Další méně známou látkou, která obsahuje aromatické oleje a pomáhá odpuzovat hmyz, je šanta kočičí. Kočky ji ovšem milují, takže si je třeba hlídat, aby se v šantě pěkně nevyválely. Další možností, kterou uvádí lidové léčitelství, je vymačkaná šťáva z libečku lékařského nebo pelyňku černobýlu na pokožku. Zde je to ale zapotřebí nejprve vyzkoušet, aby jste nebyli náhodou na některou z uvedených bylinek alergičtí. Stejně tak je dobré vymačkanou šťávou potírat oděv či obuv.

 

Některé odborné zdroje uvádějí, že jako repelenty je možné užívat i některé oleje - jako příklad lze uvést sójový či nimbový olej. Často zmiňovaná je i šťáva z citronely neboli citronová tráva (tedy ne z citrónu...). Aromatický olej z ní připravený by měl poměrně úspěšně zahnat hmyz.

 

Některé firmy již uvádějí i přímo speciální směsi do aromalamp či směsi etérických olejů jako takových. Bránit se ovšem na své zahradě můžete i jinak. Na talířek si můžete dát rozkrojené plátky limetky a do nich zapíchnout hřebíček - tedy to koření. Stejně tak můžete dát na talířek stroužky česneku.

 

Jako zajímavost lze uvést, že tabákové listy i květy také mají odpuzovat hmyz, ovšem u cigaret to neplatí, těmi odpudí kuřáci jen lidi kolem sebe. Jako doplněk těchto opatření je možné užívat vitamíny ze skupiny B, ve formě pivovarských kvasnic. Je to zkušenost, která zatím není zcela uspokojivě vysvětlena. Někdo uvádí, že vitaminy ze skupiny B se vypařují potem a jejich pach je hmyzu nepříjemný, někdo také uvádí, že pak se člověk méně potí a hmyz ho pak nevyhledává.

 

Některé firmy vyrábějí přímo specializované přírodní repelenty. Verzi pro zvířata můžeme zmínit od značky Menforsan.

 

Celková nabídka repelentů a přípravků proti hmyzu.


Související články:
Máta peprná (Mentha piperita)
Levandule lékařská
Hmyzí bodnutí a kousnutí


12.08.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

297,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS