Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Aloe Vera

16.04.2015
Aloe Vera Aloe Vera patří do čeledi Liliovité - Liliaceae. Botanicky patří mezi sukulenty. Je 50 - 80 cm vysoký, listy v růžici silně dužnaté, až 50 cm dlouhé, světle zelené až šedozelené, pokryté bílými skvrnkami. Původem pochází ze Severní Afriky, odkud byl převezen Maury do Španělska. První zmínky o jejím použití lze nalézt už v Novém zákoně, v současnosti se i u nás pěstuje jako pokojová rostlina.

 

Aloe Vera - pěstování

Aloe Vera je možné pěstovat i v Česku jako pokojovou rostlinu. Vyžaduje propustnou lehkou půdu s příměsí písku (pro pěstování této rostliny je vhodný propustný, písčitohlinitý substrát). Aloe Vera nemá ráda průvan, má ráda slunné stanoviště, ideální je umístění rostliny na okně směřujícím na jih. Za horkých letních dní je však třeba přistínění. Tomuto druhu vyhovuje běžná pokojová teplota. V zimě by měla být rostlina na suchém, chladném stanovišti.

 

Teploty mezi 10 – 12°C jsou pro Aloe v zimě ideální. Aloe Vera není náročná na zalévání ani na vlhkost vzduchu, ale vyžaduje dostatek slunečního záření. Je náchylná na chlad, a proto v zimním období nesmí teplota vzduchu klesnout pod 5°C. Rozmnožuje se odnožemi, které se tvoří v letních měsících okolo mateřské rostliny. Rozmnožování je také možné řízkováním nebo výsadbou semen.

 

Je zajímavé, že současná věda rozlišuje více než 200 druhů Aloe, ale pozitivní účinky na lidské zdraví byly rozpoznány jen u několika druhů. Aloe Vera, též označovaná jako Aloe Barbadensis je nejznámější. Název Aloe Barbadensis pochází z proslulých plantáží aloe na karibském ostrově Barbados.

 

Aloe Vera - účinky

Aloe Vera obsahuje řadu účinných látek, které vytvářejí celé spektrum účinků. K nejvýznamnějším obsahovým látkám patří specifické polysacharidy, enzymy, vitamíny, minerály a stopové prvky, organické kyseliny (hlavně jantarová a salicylová), aminokyseliny, steroly (například beta-sitosterol) a dále antrachinony (aloin či barbaloin) a jiné látky. Z účinných látek jsou nejvýznamnější polysacharidy, hlavně v aloe vera obsažený acemanan, který patří do skupiny 1,4-beta-D-glukomanů. Tato látka, stejně jako jiné látky z této skupiny, stimuluje činnost buněk imunitního systému. Další z účinných látek jsou steroly, které mají protizánětlivý účinek.

 

K dalším účinkům patří antioxidativní, antiproliferativní, hypotenzivní a antidiabetický účinek. Vnitřně je doporučován například při zánětlivých onemocněních trávicího ústrojí, diabetu, hypercholesterolémii, astmatu a snížené imunitě. Při zevní aplikací je doporučeno ji aplikovat při expozici UV-záření, herpes genitalis, psoriáze a seborrhoické dermatitidě.

 

Přírodní přípravky obsahující aloe vera patří vůbec k nejprodávanějším doplňkům stravy. Je dobré připomenout fakt, že velké množství látek obsažených v něm nastoluje požadavek garance kvality. Nejčastěji se na trhu objevuje Aloe Vera gel (někdy může být i označen jako aloe vera drinking gel). Jsou vyrobeny z čistého gelu obsaženého v listech Aloe Vera. Při výběru kvalitního Aloe vera gelu je důležité zjistit, jaký druh aloe byl k jeho výrobě použit. Kvalitu rovněž znatelně ovlivňuje vliv zeměpisné polohy, zeminy, dostatek slunečního záření, způsob pěstování a šetrné zpracování. To by mělo probíhat za studena, aby nedošlo ke zničení struktury složitějších organických látek (a tím ke ztrátě léčebných účinků gelu a jeho kvality).

 

Proto je třeba rozlišovat mezi produkty od jednotlivých firem. Některé totiž používají koncentrát či sušeninu z aloe, tyto mísí s vodou v poměru 1:50 až 1:200 a dodávají pak na trh produkty s označením Aloe Vera šťáva nebo Aloe Vera nápoj. V tom případě pak se jedná o klasický džus či nápoj s chutí aloe, ale bez jejich přiznivých účinků. Významnou roli v tomto ohledu hraje mezinárodní sdružení producentů aloe IASC (The International Aloe Science Council), které při splnění předepsaných podmínek vydává certifikaci. Cílem certifikace je garantovat standardizovaný obsah biologicky účinných látek. Obvykle se standardizace vztahuje specificky na obsah acemananu, protože samotný polysacharidový obsah býval nekvalitními výrobci falšován např. maltodextrinem. Standardizace zároveň zaručuje velmi nízký (méně než 10 ppm) obsah aloinu, pocházejícího z latexu aloe, který má nežádoucí laxativní účinky. V rámci Evropské unie je za nejsolidnější považován certifikát německého institutu SGS Fresenius.

 

Aloe Vera - recepty

Je dobré také vědět, že Aloe Vera se dá použít jako surovina do ozdravných likérů, stejně tak ale i do zeleninových salátů. Jako příklad lze uvést recept na směs ke zklidnění organismu:

 

Složení: 1 čajová lžička bílého jogurtu, 1 čajová lžička medu a 1 lžička šťávy z Aloe vera

 

Konzumuje se okamžitě a občas. Působí pozitivně na zažívání, zklidňuje jak fyzicky, tak také psychicky. Rovněž se dá přidat do salátu či vyrobit z něj likér. Co se týče dávkování, je nutné dbát na doporučenou dobu užívání.

 

Jak užívat aloe vera

Aloe vera, jako součást různých likérů nebo salátů by neměla být užívána dlouhodobě, nejdéle 6–8 týdnů, poté je nutné udělat až dvoutýdenní pauzu. Pokud se jedná o doplňky stravy, je třeba dodržet dávkování doporučené výrobcem.

 

Aloe Vera se objevuje i v přípravcích určených k péči o kůži, jako například Aloe vera spray, kdy je pokožka mimořádně namáhána či zatěžována, nebo kdy takovou situaci lze očekávat. Svými vlastnostmi patří k základnímu vybavení pro kosmetickou péči o pokožku, kterou chceme udržet v dobrém stavu i při působení nepříznivých vlivů doma i na cestách.

 

Doporučujeme produkt Aloe vera gel.

Celková nabídka přípravků obsahujících Aloe vera.


Související články:
Kde a jak Aloe vera působí?
Lupénka
Aloe vera - "lék", na který jsme dlouho čekali
Aloe ferox
Domácí hydratační krém z aloe
Přírodní přípravky s aloe vera
Nopál – Opuntia ficus indica
Aloe Vera Gel


16.04.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

129,- Kč

153,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS