Kocovina

cm unavena zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jako kocovina se označuje soubor vedlejších účinků po zvýšené konzumaci alkoholu. Mezi nejcharakterističtější patří bolest hlavy, pocit žízně, citlivost na světlo a hluk, nevolnost, třes a celkové oslabení. Kocovina je zapříčiněna dehydratací organismu, ke které dochází díky odbourávání alkoholu. K plnému projevu tohoto jevu ale dochází až odezní tlumivý účinek alkoholu. Díky tomuto také dochází ke snížení množství vitamínů a minerálů v těle.

Nebezpečné je, že někdy je obtížné odlišit otravu alkoholem od projevů kocoviny. Z výše řečeného vyplývá, že v každém případě je třeba dodat organismu především vodu. Proti pocitu žaludeční nevolnosti je pak potřeba doplnit zásobu cukrů, které byly odstraněny alkoholem z těla (například medem rozpuštěným v teplé vodě). Jaterní buňky se totiž snaží odbourávat alkohol z organismu a nemohou vyrábět glukózu.

Dále je třeba doplnit zásoby jednoho z vitamínů skupiny B a to sice vitaminu B1 neboli thiaminu. Alkohol snižuje jeho množství v organismu. Pokud je kocovina spíše lehčího charakteru, je třeba se věnovat chůzi či plavání. Při těchto činnostech dojde k okysličení krve a snížení nežádoucích účinků kocoviny. V případě těžších forem je třeba klid na lůžku.