Sním deset knedlíků a nepřiberu…

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.


V dnešní době je větší množství lidí, kteří trpí nadváhou, ale je také skupina lidí, kteří mají opačné starosti. Nemohou přibrat ať dělají, co dělají. Tento článek má za úkol zamyslet se nad složením stravy ke zvýšení hmotnosti.

Výživa by se měla skládat minimálně ze 300gr komplexních uhlohydrátů, 100g bílkovin a 2500 až 3000 kalorií denně. Do jídelníčku zařadíme škrobnatou zeleninu, jako jsou brambory a fazole, stejně jako zrniny, krůtí maso, kuřata, ryby, vejce, avokáda, olivový olej, sýry, ořechy a semena. Celozrnný chléb, těstoviny a obiloviny. Pro děti je vhodný mačkaný banán.

Přidávat:

  1. Komplex vitaminů skupiny B (10 mg)- zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení tuků, uhlovodanů a bílkovin.
  2. Zinek- 80 mg denně- zlepšuje chuťové a čichové vnímání.
  3. Byliny- vojtěška, paprika, česnek , celer, fenykl a yzop stimulují chuť k jídlu.
  4. Červená barviva stimulují chuťové pohárky.
  5. Potravní doplňky: bromelain, enzymy.

Jíme malé porce častěji a jíme pomalu. Pokud trpíme podvýživou, příčinou bývá obvykle ztráta zájmu o jídlo při pohledu na velkou porci. Pokud máme po prvním malém jídle ještě hlad, vždy si můžeme ještě přidat. Pokud je ve střevu vytvořena střevní nerovnováha = střevní dysbióza, pak provedeme čistící kůru, např. užíváním probiotik, nebo řasa chlorella a vytvoříme tak správné podmínky, pro vstřebávání živin ze střeva do krve.