Řekněme “ne” antibiotikům u respiračních viróz

cm dite nachlazeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velice častým problémem dětí jak předškolního, tak školního věku jsou opakované infekce horních cest dýchacích. Ve většině případů jsou způsobeny virovou infekcí a cestou přenosu je kapénková infekce. Antibiotika jsou určena k léčbě bakteriálních nákaz, jejich použití by tedy v tomto případě bylo chybné a medicínsky nesprávné, i když je rodiče často vyžadují.

Nadbytečné používání antibiotik vede ke vzniku rezistence mikroorganismů a zvyšování jejich odolnosti vůči léčbě. Navíc se podobně jako u jiných léků mohou objevit nežádoucí účinky. Nejčastěji se setkáváme se zažívacími potížemi, kožními alergickými reakcemi nebo průjmy, způsobenými narušením přirozené střevní mikroflóry.

Imunitní systém člověka je jeden z nejdokonalejších, ale i nejsložitějších systémů lidského organismu. Chrání nás před choroboplodnými zárodky, toxiny a alergeny. Jeho hlavním úkolem je rozpoznat, co je organismu vlastní a co je cizí, čeho se musí zbavit. Nejvhodnější a nejpřirozenější cestou, jak posílit imunitní systém, je využití bylin a přírodních prostředků s tzv. imunomodulačním efektem.

Jaké přípravky zvolit?

Mezi osvědčené produkty patří koncentrát výtažků z rostlin, které podporují imunitní systém a obranyschopnost organismu. Slouží k prevenci i zmírnění příznaků nemocí z nachlazení, jako jsou rýma, chřipka, kašel, záněty průdušek, bolesti v krku a další. Výborné zkušenosti s ním jsou také u malých pacientů se sklonem k opakovaným zánětům středního ucha. V těchto případech doplníme ušními kapkami Audiron. Ty budeme kapat do obou uší již při prvních příznacích nachlazení. Preventivně lze podávat po celé období zvýšeného výskytu infekcí dýchacích cest. Při dávkování u dětí je nejlépe vycházet z věku a hmotnosti dítěte. U dospělých se podává 1x denně 7 kapek. Při prvních projevech onemocnění dávku zvýšíme na 3x denně 7 kapek. Dodržujeme týdenní přestávky po 3 týdnech užívání.

K lokální léčbě bolestí v krku virového původu slouží Grepofit spray. Jedná se o přípravek s účinnou kombinací extraktu z grepového jadérka, česneku, propolisu a mentolu. Zmírňuje bolesti při zánětech nosohltanu, zánětech dásní a sliznic dutiny ústní. Produkt využijeme i při oparech, aftech a zápachu z úst. Aplikujeme 3x denně 3 vstřiky na levou i pravou polovinu hrdla, nebo přímo na postižené místo.

K dezinfekci domácího nebo pracovního prostředí, pro zlepšení dýchání a proti kašli nám poslouží sprej Spiron. Zajímavou kombinaci rostlinných silic lze aplikovat do ovzduší, na šátek, nebo na přímo na polštář.

Nedílnou součástí léčby nemocí z nachlazení je klid na lůžku, pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny a řádným pitným režimem. Na teplotu nelze pohlížet jako na nepřítele, ale jako na zcela přirozenou obrannou reakci těla. Hodnoty do 38 °C se nesnažíme ihned tlumit léky, ale ponecháme proběhnout jako součást léčebného režimu.

Doporučujeme CRP test pro rozlišení virové a bakteriální infekce.