Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Pískavice řecké seno

23.01.2016
Pískavice

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) patří mezi již velmi dlouho pěstované kulturní rostliny a pochází původem ze zemí Středomoří, kde je dodnes velmi rozšířená. Je to jednoletá bylina. Má přímou lodyhu s trojčetnými listy, které jsou podobné listům komonice lékařské. Květy jsou žlutavě bílé barvy. Plody jsou tenké, až deset centimetrů dlouhé lusky. V každém z nich může být až dvacet semen. Právě tato semena jsou zdrojem důležitých látek využívaných jak ve farmacii, tak v přírodní medicíně a léčitelství. Jinak se též tato rostlina pěstuje jako krmivo pro dobytek.

Velmi důležitou látkou je saponin diosgenin, semena dále obsahují další triterpeninové saponiny, alkaloidy, cholin, vitamín niacin, hořčiny, flavonoidy, lecitin a některé stopové prvky. V lidovém léčitelství bylo největší použití v zevní formě. Bylinkáři připravovali z mleté pískavice kaši, kterou používali pro vytažení hnisu z ran nebo vředů či na povolení ztuhlých svalů. Kaše se připravovala tak, že rostlinná droga rozdrcená na prášek se krátce povařila s vodou, aby vznikla kaše. K této kaši se přidalo malé množství octa. Takto připravená kaše se v tlusté vrstvě namazala na lněné plátno a obvaz byl hotov. Tomuto efektu napomáhá přítomnost niacinu (vitamin PP), který zasahuje do místních hojivých procesů, zlepšuje látkovou výměnu a průtok krve vlásečnicemi.

 

Vnitřně se v tradičním léčitelství používá při kašli, nadýmání a průjmech. Rovněž je uváděno, že mírně snižuje hladinu krevního cukru. Dá se zařadit i mezi tonika, protože celkově posiluje a podporuje regeneraci organismu. Dále se tradičně používá na snížení hladiny cholesterolu, při žaludečních potížích či na podporu léčby zánětlivých onemocnění.

 

Velmi zajímavá je přítomnost fytochemické látky diosgeninu, který patří mezi steroidní saponiny. Saponiny, jejichž název pochází z německého slova pro mýdlo (die Seife), jsou charakteristické tím, že jejich vodné roztoky po protřepání tvoří mýdlovitou pěnu. Saponin je například kardiotonikum digoxin z náprstníku vlnatého. Název steroidní znamená, že se strukturou a působením blíží účinku steroidních látek či hormonů obsažených v lidském těle. Například steroidní saponin beta sitosterol, který se blíží strukturou cholesterolu (je součástí některých hormonů), či již zmíněný diosgenin.

 

Diosgenin se řadí mezi fytoestrogeny, tedy látky přírodního původu, které mají podobnou strukturu jako ženské hormony, estrogeny (či progesteron). Mohou podobně působit, i když je zcela nenahradí. Můžeme ho najít například i ve smldinci chlupatém (Dioscorea villosa), který je součástí řady přírodních přípravků na zmírnění potíží v klimakteriu. Může se chemickou cestou upravit na progesteron, což se využívá při výrobě některých druhů hormonální antikoncepce. Samotný, neupravený diosgenin má určitou estrogenní aktivitu. I když není odborníky přesně stanoveno, jak moc je silná jeho estrogenní účinnost, přesto se velice dlouho používá na různé ženské problémy spojené s produkcí pohlavních hormonů. Už v tradičním léčitelství byl doporučován kojícím ženám pro zvýšení produkce mateřského mléka (v současnosti toto nelze doporučit vzhledem k nedostatku informací o bezpečnosti). Semena užívaly ženy jako afrodisiakum a v Orientu byla velmi oblíbená jejich konzumace mezi ženami, kterým tak zlepšoval tvar a pevnost svého poprsí. Tím ale jeho využití nekončí. Je to on, který v pískavici stojí za tím, že podporuje snižování hladiny cholesterolu. K dispozici jsou i vědecké studie, kde vědci zkoumají jeho antikancerogenní účinek, konkrétně v případě rakoviny tlustého střeva.

 

Důležité je upozornění, že listy pískavice obsahují vitamin K, takže by pro jistotu pískavici neměly užívat pacienti s poruchou krevní srážlivosti. Pro milovníky vaření je možno zmínit, že rozemletá tvrdá semena slouží i jako koření a lze je nalézt ve známých směsích curry nebo chutney. Samotnými se nekoření, mají pronikavou a nepříjemnou vůni. Jako zajímavost lze na závěr uvést, že staří Egypťané používali semeno pískavice při balzamování.

 

Celková nabídka přípravků obsahující pískavici.


Související články:
Hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy
5 přírodních prostředků proti vypadávání vlasů
Američané budou s pomocí progesteronu léčit zranění mozku


23.01.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS