Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mnozí z nás utrácejí nemalé peníze za výživové doplňky, obsahující nejrůznější extrakty a výluhy, namísto toho, aby hledali ve zcela přirozených potravinách, které ve své koncentrované podobě, například šťávě, poskytují mnohem víc. Na piedestal příkladů jsem zvolila kořenovou zeleninu, kterou mnozí užívají pouze v polévce. Vím, je to snadné, mrkev, celer, petržel a veledílo hotovo, nicméně, zamysleli jste se někdy, jak moc jsou všechny tyto mocné kořenové divy přírody výjimečné? Zkusme si spolu přiblížit léčivý petrželový kořen.
Petrželí na přetížené močové cesty
Mezi silné močopudné plodiny řadíme okurku, rajčata, chřest, meloun, broskve, třešně či hroznové víno, v neposlední řadě však také právě petržel. Trápí-li nás tedy otoky či dlouhodobé zavodnění, naučme se využít diuretických účinků této kořenové složky. Pozor si však dají těhotné ženy, které v pozdějších týdnech těhotenství na otoky často trpí, petržel je sice zázračná, zejména pak nať, nicméně v těchto křehkých měsících podporuje stahy děložního svalstva, což by mohlo vést k předčasnému porodu. V Rusku se dokonce pro tyto účely používá přípravek Supetin, který funguje na bázi petrželové šťávy a urychluje děložní stahy. U žen, které svá dítka přenášejí, však tato informace může býti naopak prospěšná, pak doporučuji 3x denně popíjet čerstvě odstředěnou šťávu z petržele, mrkve a kapky pomeranče. Dále doporučuji všem, kteří jsou navyklí dennodenně konzumovat kvanta slaných pokrmů, neboť petržel podporuje vylučování sodíku pomocí moči a zpětné vstřebávání draslíku ledvinami, což příznivě ovlivňuje vyšší krevní tlak.
Petrželí proti autoimunitním poruchám
Jedná se sice o malý střípek mozaiky, přesto však může rozbouřený imunitní systém jemně uklidnit. Což je v lehčích případech snazší, nežli aplikovat zatěžující kortikoidy. Sama vím, že autoimunitní poruchy nejsou žádná legrace, už pro svou zákeřnost a destruktivní dopad. Pokud se však podaří uchopit vše správně, i uprostřed ničivého reje buněk, dá se mnohé zachránit. Potraviny, které vykazují protizánětlivé účinky, absence laktózy a lepku, klidná mysl a přiměřený léčivý pohyb, to vše nás může přiblížit opět správné cestě. Více o autoimunitních poruchách se dočtete v článku Autoimunitní poruchy a protizánětlivá strava.
Biologická hodnota petrželového kořene
Petržel, stejně tak špenát a červenou řepu, bych určitě doporučila při těžké demineralizaci, to znamená, absenci většiny minerálních látek, spojenou s klidnější fází Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy… V tomto případě pak petržel nastrouhejme na-jemno a povařme s mrkví a celerem ve velmi jemnou polévku. Řepu odšťavněme společně s mrkví a kouskem jablka. Špenát lze kombinovat s banánem či kaki a umixovat v lahodná smoothies.
Z minerálních látek v petrželi najdeme železo, vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, měď, mangan, detoxikační síru, ale také malé množství jódu. Svým dokonalým složením přispívá také k zjemnění osteoporózy, právě díky zásaditému charakteru a dvěma silným minerálům, kterými jsou vápník a mangan.
Petržel svým optimálním složením a silnějším chuťovým charakterem podporuje chuť k jídlu, výborná je tedy při dlouhotrvajícím nechutenství. Prostřednictvím železa, které se nachází především v nati, pak pomáhá při chudokrevnosti.
Petrželová nať navíc obsahuje také zajímavé množství vitamínu C a v poměru k vlastní váze jej ze všech rostlin ukrývá nejvíce. Je-li nás jídelníček z nějakého důvodu především sacharidového rázu, to vše se občas odráží v trávicích problémech střev, kdy přemíra, povětšinou rychlých cukrů, může začít v těle kvasit. V takovém případě pak pomůže právě nať petržele, která zároveň tlumí působení nejrůznějších střevních parazitů. Z dalších pozitivních účinků natě zmiňme třeba vliv při dnovém či revmatickém ochoření, bolestivé menstruaci, křehkých stěnách vlásečnic, které se podívají s vyšší hladinou cholesterolu.
Použití petržele netřeba limitovat pouhopouhou polévkou, lze ji přistrouhat k jakémukoli zeleninovému jídlu, ať už se jedná o salát či prohřívanou zeleninou směs. Kořen je výtečný v kombinaci s mrkví a troškou dobrého tučnějšího bílého jogurtu, který obohatíme prolisovaným česnekem, majoránkou, himalájskou solí a lahůdkovým droždím. Promísíme s kořenovou zeleninou a můžeme servírovat jako lehčí salát či hustější pomazánku. Petržel lze přistrouhat také k jakýmkoli vývarovým knedlíčkům, které získají nezaměnitelnou chuť, taktéž i v bramborové kaši udělá nastrouhaná petržel hotovou parádu. Je možno také odšťavňovat, v celkové směsi upotřebme asi 20 % tohoto kořene, zbytek doplňme mrkví, jablkem a kouskem zázvoru.
Použití natě je ještě snazší, začněme polévkou, pomazánkou, zeleninovým salátem, jakýmkoli luštěninovým jídlem, které tak bude o něco víc stravitelné. Díky těmto zdánlivě zbytečným složkám potravy získáme mnohem více životní energie a upevníme to nejcennější, tedy zdraví. Nechť jsou tedy potraviny skutečným lékem…