Pak Choi, alias chutný čínský mangold

cm pak choi mangold

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Již jste měli tu čest pochutnat si na křupavém a chutí jemně připomínajícím zelí pak choi? Pravda, v našich podmínkách není tolik rozšířen, přesto na něj na trzích čas od času narazím. Pak choi řadíme do čeledi brukvovitých, ač v nás mnohých může vyvolávat dojem zelí, o to se ve své podstatě nejedná, neboť nevytváří hlávku. Zelenina se vyznačuje bílým silnějším stonkem, který je zakončen svěže zelenými lístky. Ty se mohou vařit, dusit, péci, ale také grilovat či napařovat. Osobně je však upřednostňuji spíše začerstva, díky čemuž si uchovávají širokou škálu benefitů, které se s narůstající teplotou mohou začít vytrácet. Zmiňme například životodárné enzymy, mnohé antioxidanty, které jsou termolabilní. Během varu navíc zelenina ztrácí svůj křupavý charakter, který je u pak choi tolik vítaný.

Toužíme-li po dlouhém a zdravím naplněném životě, cvičme, správně dýchejme, pozitivně mysleme, ale také krmme naše tělo tak, aby z nabízených živin přirozeně profitovala každá buňka organismu. Listová zelenina zdá se býti vhodným základem. Samozřejmě za předpokladu, že jí poskytneme právoplatné průvodce v podobě kvalitních sacharidů, tuků, lehce stravitelných bílkovin, široké škály vitamínů a minerálních látek, enzymů a vlákniny. Jedno z dlouhodobě tradovaných „pravidel“ zdravého stravování říká, že bychom za den měli zkonzumovat celkem pět porcí ovoce a zeleniny. Osobně bych k tomuto tvrzení přidala ještě slůvko čerstvé. Tuto doporučenou denní dávku pak můžeme skládat ze tří porcí salátu a dvou porcí ovoce, do kterých zahrňme lokální plody, kterým netřeba urazit tisíce neekonomických kilometrů.

Listové zeleniny existuje nespočet, každá se vyznačuje svým jemným chuťovým charakterem, výživovými vlastnostmi, mírou protizánětlivého chlorofylu, antikancerózními vlastnostmi, ale také minimem kalorií, takže jí lze doplnit diabetickou či redukční dietu. Pokud ji navíc umixujeme v jemná výživná smoothies, lze jí vhodně doprovodit taktéž i šetřící dietu.

Brukvovitá zelenina, jakožto kvalitní zdroj rostlinných indolů

Čeleď brukvovité zahrnuje více než 4000 druhů ve 372 rodech, jejichž charakteristickým znakem budou sirné glykosidy, které rostlinám propůjčují jemně štiplavou chuť. Patří sem celá řada léčivých bylin, jako je česnáček, kokoška, řeřicha, ale také běžně konzumovaných plodů, jako je zelí, květák, brokolice, kapusta, případně pak choi. Zde všude rovněž nacházíme rostlinné indoly, účinnou prevenci před rakovinným bujením. Již dávno odborníci zaznamenali, že ženy žijící ve východní Evropě, v oblasti Polska a Ruska, vykazují mnohem nižší výskyt rakoviny prsu, nežli ženy ve Spojených státech, kde se všeobecně zelenině nepřikládá takový význam. Analýza jídelníčku odhalila, že ženy žijící ve východní Evropě konzumují mnohem více zelí a zeleniny, výrazně bohaté na fytochemické látky, zvané indoly. Ty velmi pozitivně upravují metabolismus estrogenu, což s největší pravděpodobností snižuje riziko onemocnění rakovinou. Indol-3-carbinol, jeden z hlavních indolů obsažených v pak choi, zvyšuje poměr hodného estrogenového metabolitu vůči potenciálně škodlivým. Indol-3 carbinol zároveň vykazuje protektivní účinek vůči karcinogennímu vlivu pesticidů a dalších toxinů.

Kromě indolů v křupavých pak choi listech nacházíme také vápník, draslík, železo, hořčík, beta karoten, téměř celý B-komplex, z něhož zmiňme vitamín B1, B2, B5, B6, B9. Tyto vitamíny patří na seznam esenciálních, tělo si je nedokáže vytvořit a je tedy třeba doplňovat stravou. 100 g svěžích zelených listů obsahuje zhruba 45 mg vitamínu C, což odpovídá 75 % doporučené denní dávky. Ve stejném množství pak nacházíme cca 13 kalorií, jak je tedy vidno, listová zelenina by se měla stát nedílnou součástí redukčního, ale také diabetického jídelníčku. Z dalších biologicky aktivních látek zmiňme například lutein a zeaxantin, které se pozitivně podepíší na stavu našeho zraku, dále to bude vitamín K, zajišťující odpovídající srážlivost krve, mineralizaci kostí, buněčný růst či metabolismus proteinů cévní stěny. Zajímavé množství vitamínu K obsahuje také brokolice, kapusta, špenát, řeřicha, petržel, prakticky jakákoli čerstvá listová zelenina.

Pak Choi v kuchyni

Pak choi obsahuje poměrně dost vody, pokud jej tedy převaříme, listy mají tendenci velmi rychle zvadnout. Chceme-li si skutečně pochutnat, na několik málo minut vložme listy do vroucí vody, což by mělo zachovat jejich jemný křupavý charakter.  Následně na minutu ponořme do ledové vody a vysušme. Jsme-li milovníky čerstvé kuchyně, není nic snazšího, než několika lístky doplnit jakýkoli zeleninový salát, případně jimi dekorovat talíř. Vnitřní lístky, tzv. srdce plodu, jsou velmi jemné a křehké, sladší, plné vody, lze je tedy nabídnout také dětem.

Pak Choi v sezamové krustě

Mangold v sezamu
  • 1 balení pak choi
  • avokádový olej
  • sezamové semínko
  • 2 stroužky česneku
  • 1 polévková lžíce medu
  • citrónová šťáva
  • tamari
  • kousek nastrouhaného zázvoru


Postup:

Pak choi rozkrojíme a ponoříme na minutu do vroucí vody, následně ochladíme v misce s ledovou vodou. Mezitím si nachystáme zálivku, kdy na avokádovém oleji zpěníme nastrouhaný zázvor, sezam, med, citrónovou šťávu. Tamari, ale také med, můžeme přidat až na úplný konec, abychom zachovali všechny cenné látky, jež jsou termolabilní. Výsledná zálivka by měla být hutná. Pak choi položíme na gril a jemně jej ugrilujeme, poté vyjmeme, položíme na talíř a zakápneme zálivkou. Servírujeme jako chutnou přílohu k masu, vejcím, případně jím doprovázíme quinou, kterou jsme pouze lehce osolili, aby vynikla chuť pak choi.