Nepříjemnosti jsou varováním a budíčkem od duše. Naší podstatou je boží klid a láska 

Jiri Hamersky psycholog nove doby

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vypadá to, jako by toho nechtěného bylo na světě čím dál více. Většina lidí poslední dobou pociťuje čím dál silnější napětí. Mnozí se dotkli psychického dna. Někdy jsou to ale právě vnější okolnosti, které nás donutí k radikálnímu obratu – k pochopení, že opírat své štěstí o cokoliv „tam venku“, je pošetilé. Že trvalé štěstí, klid a mír najdeme jedině uvnitř sebe. A tak udělejme první krok a opusťme vězení. Nedávejme druhým lidem ani systému tak velkou moc. Nedávejme ji ani svým vlastním myšlenkám.

Nepříjemná situace = odrazový můstek k lepšímu

Stalo se vám někdy, že vás negativní emoce nebo myšlenky úplně pohltily? Že vás prostoupily obavy, že něco nezvládnete nebo nebudete umět vyřešit? Zažil to podle mě někdy úplně každý z nás. Nikdy si to nevyčítejte. Nikdy se za to neobviňujte. Nikdy si neříkejte, že jste selhali. Je přirozeností tohoto světa vyvolávat v nás nechtěné.

I v té nejhorší situaci můžeme nalézt diamanty. Dno může být začátkem naší nové cesty vzhůru. Můžeme si říkat: „To není fér, takhle to nechci.“ Anebo se k tomu postavit jako spisovatel Hal Elrod, když mu lékaři oznámili, že stráví celý zbytek života na vozíku. Elrod přijal pevný postoj, že jeho život bude takový, jaký si ho udělá. Že se dokonce stane nejšťastnějším člověkem na světě.

Žádná krize není trvalá, vše pomine. Jednou budeme dnešní prohry chápat jako minulá vítězství.

Jak nechat nespokojenost rozplynout

Říká se, že mezi štěstím a námi stojí jediná, a už zmiňovaná, myšlenka „tohle nechci“. Je nesmírně hojivé celou situaci přijmout, podobně jako to udělal Elrod (schopnost přijetí se dá trénovat – Elrodovi šlo přijmout v nemocnici ortel lékařů rychle právě proto, že celý rok před tím právě určitým tréninkem přijetí procházel).

Úlevou bývá také přeorientovat se na to, co chceme. Věřím, že každá emoční bolest nás upozorňuje právě na to, že hledíme na nedostatek a zavíráme oči před tím, jaké požehnání v celé situaci vidí naše duše. Neboli platí: Jakmile přestaneme věnovat pozornost tomu, co se nám nelíbí, a začneme se soustředit na to, co se nám líbí, emoční bolest zmizí.

Návrat k lásce aneb jak nás vidí duše (Vyšší Já)

Jsem přesvědčen, že naše Vyšší Já je nekonečně zářivější a reálnější než naše lidská osobnost. Že jsme na Zemi tak trochu zakleti v čase. A že neustálé víření našich myšlenek a dělání si starostí téměř dokonale zatemňuje to, kým doopravdy jsme. Na jedné straně je tu vnější svět, mysl a systém: vypadá to, že vše se kazí a vše jde k horšímu. Ale jdeme-li dostatečně do hloubky, k sobě, objevíme říši nepopsatelné radosti a lásky. Tryskající štěstí bez hranic a bez příčiny. Tu nejléčivější sílu, čiré vědomí. Odsud svět vypadá jinak – reálněji.

Já sám pochopitelně v tomto stavu vědomí nežiji trvale – ale už jen záblesky nebo krátké okamžiky tohoto vědomí jsou z mého úhlu pohledu tím nejprospěšnějším stavem bytí, do kterého, dle mého, bude navíc lidstvo v budoucnu směřovat. Možná že tato těžká doba inspiruje řadu lidí „hledět“ podobným směrem. V tomto stavu vyššího vědomí se můžeme přiblížit i tomu, jak nás vnímá naše duše (Vyšší já): Že jsme dokonalí, věční a celiství. Že naší pravou podstatou je láska. A že i tu nejobtížnější situaci tady na Zemi zvládneme.

Pokud s článkem souzníte a chtěli byste mě, psychologa Celostní medicíny, poznat osobně, můžeme se potkat na této akci (seminář o vnitřním klidu a bezpodmínečné lásce): www.jirihamersky.cz/seminare

Jiří Hamerský