Menopauza: návalům horka můžete zabránit změnou stravování (1. část)

cm zena2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Milióny amerických žen trpí během menopauzy návaly horka, ale jen nemnoho z nich si uvědomuje, že stravování s tím může mít mnoho společného. Tyto potíže však naštěstí nemusí být nevyhnutelnou součástí menopauzy. Je skutečností, že ženy v některých kulturách – jmenovitě v asijských – je zřídka prožívají nepohodlí návalů. Co je jejich tajemstvím? S největší pravděpodobností by to mohlo být to, co bývá na jejich talíři.

Japonky vedou 1:0

Výzkum naznačuje, že sója, která je významnou součástí tradičního japonského jídelníčku, může být užitečná při prevenci ženských návalů. Obsahuje složky genistein a daidzein, jež mají podobnost s estrogeny a pomáhají zvládat návaly. Mohlo by to také vysvětlovat, proč pouhých 7 % japonských žen v menopauze trpí takovými potížemi. V porovnání s nimi mívá návaly asi 55 % amerických žen (podle odhadu  Dr. Lindsey Berksonové uváděného v její práci „Hormone Deception“). Je také skutečností, že japonština nemá žádné slovo pro návaly horka.

Alice Feinstein radí ve své knížce „Healing With Vitamins“: „Pokud už máte menopauzy až po krk, jeďte do Japonska. V zemi vycházejícího slunce o návalech a nočním pocení prakticky neuslyšíte. Vědci se domnívají, že to má mnoho společného s tradičním japonským stravováním. Kromě toho, že toto poskytuje více rostlinných proteinů než naše západní strava, obsahuje ta japonská méně tuků a mnoho sojových produktů, jako je např. tofu. Japonská jídla bývají bohatá na rostlinné složky, známé jako fytoestrogeny, které se zdají být imitátory některých biologických aktivit ženských hormonů.“

Co v boji proti návalům jíst více?

Vedle produktů ze sóji a tofu si mohou ženy pomoci v boji proti návalům tím, že budou jíst více potravin bohatých na vápník, hořčík a těch, které mají mnoho vitamínu E – jako je za studena lisovaný olivový olej, listová zelenina, ořechy a mandle.  Podobně může pomoci i dostatečný příjem minerálů a potravin bohatých na vlákninu, jako jsou celá zrna a čerstvá zelenina. Janet Zand, Allan N. Spreen a James B. LaValle, kteří společně napsali knížku „Smart Medicine for Healthier Living“, navrhují ženám, trpícím návaly, aby do svého jídelníčku přidaly mořské rostliny. „Minerály v těchto složkách potravy doplňují nezbytné elektrolyty, které ženy ztrácí při pocení,“ uvádí se v knížce.

Pitný režim je v menopauze základ

Pro ženy v menopauze je rovněž důležité pečovat o dostatečný příjem vody. „Jedna z nejlepších věcí, které můžete dělat v tomto období, je pití dostatečného množství kvalitní vody – mělo by to být alespoň 2,2 litru denně,“ píše  Phyllis A. Balch ve své příručce „Prescription for Dietary Wellness.“ Dále k tomu dodává: „Pitím vody se nahrazují tekutiny ztracené při pocení v průběhu návalů a může dokonce bránit návalům samotným nebo je minimalizovat “.

Kterým potravinám se vyhnout?

Možná stejně důležité, jako kterým potravinám by ženy měly dávat přednost kvůli prevenci před návaly horka, jsou doporučení, kterým potravinám by se měly vyhýbat. Mnohé potraviny bývají v podezření, že se podílí na zhoršování potíží s návaly horka. Jsou to alkohol, kofein, cukr, nekysané mléčné výrobky, maso  – jejich podíl se různí od změn nálad až po intenzivní návaly. Eve Campanelliová, holistická léčitelka z Kalifornie uvádí v jednom ze svých článků v časopise „New Choices in Natural Healing“: „Návaly horka často u žen vzplanou, když pijí víno nebo kávu, které okyselují krev a namáhají játra. Jednou z cest, jak se vyhnout tomuto překyselení je omezit takové nápoje a pít více čerstvých ovocných šťáv, které tento stav vyrovnávají díky svým alkalickým účinkům.“Z výše uvedeného je zřejmé, že návaly horka v menopauze mají mimo jiné i přímou souvislost s překysel-ováním organismu.

Pravidelné cvičení dělá dobře tělu i duši

Určité změny v životním stylu mohou také pomoci ulehčit od návalů. Například pravidelné cvičení může pomoci zmírnit některé ženské potíže. Také se vyplatí skončit s kouřením. „Nedávná studie, prováděná v the Baltimore Veterans Affairs Medical Center došla k závěru, že kuřačky mívají výrazně více návalů horka než nekuřačky“ – to je uvedeno v publikaci „Natural Cures and Gentle Medicines“, vydané nakladatelstvím  FC&A Medical Publishing.

Dobrou zprávou zde je fakt, že pokud jste žena procházející menopauzou, pak můžete mít své návaly pod kontrolou. Možná to bude z Vaší strany potřebovat nějaké změny ve způsobu stravování a v životním stylu. Snažte se nevnímat tyto změny jako strádání a raději je přijímejte jako normální součást této životní etapy. Můžete se bránit stravou a co je vůbec nejlepší, potraviny, kterým budete dávat přednost kvůli svým návalům, budou mít příznivé účinky i na Vaše celkové zdraví.

Co říkají experti o návalech horka v souvislosti se stravováním?

Poznámka od Mike Adamse, strážce zdraví (The Health Ranger): jelikož je v tomto článku zmiňována sója, chtěl jsem doplnit (s ohledem na konzumaci sójových produktů) – Nedoporučuji nefermentované sójové produkty, jako je sójový protein. Naopak doporučuji fermentovanou sóju.
K výše uvedenému doplňuje česká redakce: nefermentovaná sója obsahuje složky způsobující trávící potíže. Fermentace zvyšuje stravitelnost a navíc obohacuje původní sojovou surovinu o řadu dalších zdraví prospěšných látek (viz např. informace dostupné na Gogole – o nejpoužívanější asijské sojové kuchařské ingredienci „miso“).

Jaká jsou tedy stravovací doporučení?

  • Alkoholické nápoje a kořeněná jídla zjevně vyvolávají návaly horka u některých žen.
  • Věnujte se cvičení. Některé ženy už se samy na sobě přesvědčily, že pravidelné cvičení pomáhá zmírnit průběh jejich návalů. Kromě toho vám cvičení pomůže k lepšímu spánku. (John Edward Swartzberg MD FACP and Sheldon Margen MD: Wellness Self-Care Handbook, str. 414)
  • Ženy, které zařadí potraviny s přírodním estrogenem do svého jídelníčku, mohou zaznamenat výrazné zmírnění svých návalů. Dostatečný příjem hořčíku, přítomného ve výrobcích ze sóji, celá zrna a luštěniny jsou důležité pro ubrzdění návalů. Zvýšený příjem vlákniny a omezení konzumace živočišných produktů mohou omezit dráždivost. Pokud se k tomu přidají ještě i slunečnicová semena, vlašské a lískové ořechy, zelí, chřest, brokolice, oves a ječmen, mohou posloužit jako další prostředky proti příznakům menopauzy. (Gary Null PhD: Complete Encyclopedia Of Natural Healing, str. 257)
  • Šťáva z černých fazolí účinkuje proti chrapotu, laryngitidě, ledvinovým kamenům, pocení ve spánku, při potížích s vylučováním nebo návalech při menopauze. Její příprava a dávkování je stejné jako u „aduki juice.“ (Paul Pitchford: Healing With Whole Foods, str. 469)
  • Dejte do vody řeřichu a vařte tak dlouho, až se odpaří cca 1/4 vodního objemu a pak si z tohoto základu udělejte zeleninovou polévku. Proti návalům pomáhá nejlépe, když je konzumována jen vlažná. (John Heinerman: Heinerman’s Encyclopedia of Healing Herbs and Spicess, str. 466)
  • Fenykl obsahuje celou řadu složek, které působí jako přírodní hormony. To vysvětluje jeho pradávné používání za účelem udržování ženského zdraví. Z těchto důvodu je fenykl používán při menstruačních potížích, otocích, problémy s vaječníky a při návalech. Je to mnohem bezpečnější metoda, jak dosáhnout úlevy při menopauze, než užívat syntetický estrogen. Je potřeba být ale opatrný při konzumaci fenyklového oleje. Ten je nezávadný jen tehdy, pokud byl vyroben z jedlých semen. (Dr Cass Ingram: Lifesaving Cures by, str. 27)
  • Hladiny estrogenu je možné nejlépe udržovat v rovnováze konzumací dostatečného množství proteinu a potravin s rostlinným estrogenem, které podporují činnost štítné žlázy a k tomu je vždy ještě vhodné užívat přírodní progesteron,“ říká Dr. Galitzer.

    Mezi potraviny s vyšším obsahem estrogenů patří živočišné produkty, jablka, ječmen, hnědá rýže, mrkev, třešně, kokosové ořechy, lilek, olivy, arašídy, švestky, pšenice a sladké brambory. „Avšak tyto potraviny by měly být omezovány u žen, které mají příznaky zvýšené hladiny estrogenu.“ Podle tohoto autora by ženy se sníženou hladinou estrogenu měly užívat byliny ploštičník hroznatý (Actaea racemosa) nebo lékořicový kořen. U posledního jmenovanému by se ale měli vyhýbat lidé s vysokým tlakem. (Burton Goldberg: Alternative Medicine, str. 362)

  • Ovesné vločky obsahují hodně minerálů. Pro koně jsou hlavní potravou. Avšak u některých lidí mohou už po jediném týdnu vařené vločky zpomalit jejich metabolismus a zvýšit tvorbu hlenu. Jinak ale snižují hladinu cukru v krvi a proto jsou skvělou potravinou pro lidi s diabetem, revmatoidní artritidou nebo s návaly horka. Pokud po zvýšené konzumaci vloček pocítíte slabost, zaměňte je za bílou rýži basmati a zeleninu vařenou na páře. Rýže basmati má jak výživné tak i ochlazující vlastnosti.
  • Vyhýbejte se však horkým, kořeněným olejnatým nebo smaženým jídlům – především česneku, cibuli a pepři. Naopak dávejte přednost ochlazujícím přísadám, jako je kmín, koriandr, fenykl, máta, estragon nebo kopr, které jsou lahodné a hodí se do příloh, salátů nebo k přípravě čajů. Pro přípravu zdravého a odtučňovacího dresingu přidávám hrst čerstvého estragonu do láhve balsamikového octa a nepoužívám žádné oleje. (Letha Hadady DAc: Asian Health Secrets, str. 252)
  • Abyste se vyhnuli návalům, vyzkoušejte sníst nějakou slanou pochoutku předtím, než půjdete spát. Také malá sladká tyčinka obsahující sušené ovoce nebo džus či sušenky pomáhají zvednout hladinu cukru, zatímco kortizol v průběhu noci poklesne. (Lita Lee with Lisa Turner & Burton Goldberg: The Enzyme Cure, str. 179)
  • Někteří odborníci poukazují na souvislost nízké hladiny vápníku a horkých návalů. Proto také sklenice odstředěného mléka může pomoci k pocitům ochlazení. Návaly a další příznaky menopauzy bývají vzácné mezi vegetariány – obzvláště u těch, kteří konzumují hodně luštěnin, černých a mungo fazolí nebo sojových bobů. Proč? Protože fazole a mnoho dalších plodin mívají mírnou estrogennou aktivitu díky svým fytoestrogenům. Tyto sloučeniny obsahují isoflavony, lignany, fytotosteroly a saponiny. (James A Duke PnD: The Green Pharmacy, str. 322)
  • Přidáním 100 mg vitamínu B6 každodenně do jídla je prevencí proti návalům a ulevuje při premenstruačním syndromu. (F Batmanghelidj: Water For Health Healing, str. 211)
  • Zvýšený příjem fytoestrogenů zřejmě vysvětluje, proč se návaly a další příznaky menopauzy objevují jen zřídka v kulturách. Kde lidé konzumují převážně rostlinnou stravu. Zvyšováním příjmu fytoestrogenů ve stravě lze dosáhnout úlevy od návalů, zvýšeného množství zralých buněk ve vagině a zabránění osteoporóze. (Michael T Murray MD Joseph L Pizzorno ND: Encyclopedia Of Natural Medicine, str. 637)
  • Odborné studie dokládají, že konzumací potravin bohatých na fytoestrogeny a estrogenových směsí z rostlin, lze dosáhnout úlevy od příznaků menopauzy – včetně návalů. (Readers Digest: Fight Back With Food, str. 73)

 

Zdá se, že právě způsob stravování je tím rozdílem, kterým můžeme zdůvodnit skutečnost, že americké a evropské ženy běžně trpí návaly, zatímco ženy v Jižní Americe a v Japonsku tyto projevy téměř neznají. Strava Mayů například sestává z obilí a obilných placek, luštěnin, rajčat, kaší, sladkých brambor, ředkviček a z různé jiné zeleniny a bývá v ní jen velmi málo masa nebo mléčných produktů. Podobně i japonská strava obsahuje velmi málo živočišných produktů a všeobecně mívá málo tuků. Naproti tomu třeba řecká strava, která je jinak bohatá na zeleninu a  luštěniny, obsahuje i mnoho masa, ryb, sýrů a mléka a stejně tomu tak bývá i v kuchyních v jiných evropských zemích nebo v Severní Americe. (Neal Barnard MD: Eat Right Live Longer, str. 96)

 

 

 

Pokračování a konkrétní potraviny najdete ve druhém díle.