Menopauza: návalům horka můžete zabránit změnou stravování (2. část)

cm sojove produkty

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

POTRAVINY, KTERÝM DÁVAT PŘEDNOST:
A) Lněné semínko a v něm obsažené lignany
Nejsou to jen sojové boby, které mohou ulevit od návalů. Také např. černé fazole (z nichž můžete uvařit skvělé polévky nebo je přidávat do salátů) obsahují podobné množství fytoestrogenů jako sojové boby. Rovněž drcené lněné semeno, které se přidává do pečiva, bývá významným zdrojem těchto látek.

Jestliže zkonzumujete cca 6 dkg tofu nebo tempehu (pečivo ze sojových bobů), pomůže vám to k prevenci proti návratům návalů. Také si můžete dát polévku, pro jejíž přípravu bylo použito miso (vyráběné ze sóji a soli).
(Selene Yeager: New Foods For Healing, str. 351)

Lignany (obsažené především v čerstvě rozmixovaném lněném semínku) jsou schopné upravovat hladiny hormonů a ulevují od některých příznaků, spojovaných s menopauzou, jako jsou návaly a kvasinkové infekce, související se suchou vaginální sliznicí.
(Earl Mindell RPh PhD: Earl Mindell’s Supplement Bible, str. 52)

Lignany jsou specifické sloučeniny, které vykazují několik působivých zdravotních účinků, ke kterým patří příznivý vliv při úlevě od návalů spojených s menopauzou a také vykazují účinky proti rakovině, plísním a virům.
(Michael T Murray ND: Encyclopedia of Nutritional Supplements, str. 266)

Lignany rovněž vyvažují hormonální výkyvy a mohou tedy ulevovat od návalů při menopauze.
(Mark Stengler ND: Natural Physicians Healing Therapies, str. 184)

Konzumací vláknin bohatých na lignany může ulehčit od problémů se zácpou a s návaly při menopauze a na druhé straně to povzbuzuje odolnost proti rakovině, plísním a virům.
(Jay Robb: The Fat Burning Diet, str. 223)


B) Sojové isoflavony – genistein a a daidzein

Já bych doporučoval každodenně užívat dvě lžíce lněného oleje. Ten má podobné účinky jako sója. Měl jsem případ, kdy mi žena s potížemi spojenými s menopauzou oznámila, že už po prvním týdnu užívání lněného oleje došlo ke zmenšení horkých návalů a nočního pocení. Po třetím týdnu se tyto dokonce zcela vytratily. Když pak podstoupila ultrazvukové vyšetření, které mělo zkontrolovat stav zvápnění cév, potvrdilo se výrazné zlepšení. Od té doby její gynekolog v podobných situacích ženám doporučuje pít sojové mléko a užívat lněný olej.
(James Duke PhD: Anti-Aging Prescriptions, str. 428)

Téměř všechny potraviny příbuzné fazolím – tedy nejen nejvíce nabízené sójové boby – obsahují dvě důležité složky: genistein a daidzein. Tyto jsou nejvíce známé svou podobností s estrogenem a tím, jak pomáhají zvládat návaly horka a ostatní potíže menopauzy. Jsou ale rovněž anti-angiogenní, což znamená, že napomáhají v prevenci proti růstu nových krevních vlásečnic, které vyživují rostoucí nádory.
(James Duke PhD: Anti-Aging Prescriptions, str. 400)

Existují ovšem i předběžné údaje naznačující, že sojové izoflavony včetně genisteinu mohou napomáhat při řešení některých problémů spojených s menopauzou – např. osteoporóza a návaly horka.
(Sheldon Saul Hendle and David Rorvik: PDR For Nutritional Supplements, str. 181)

Sójové boby a většina dalších luštěnin obsahují genistein, který možná snižuje riziko rakoviny prsu a stejně tak i snižuje návaly horka a další potíže spojené s menopauzou.
(Bottom Line Personnel: Bottom Line Yearbook 2002, str. 66)

Kromě dvou důkladněji zkoumaných sojových isoflavonidů genisteinu a daidzeinu jsou tu ještě dva další, které mají patrně protirakovinné účinky. A mají zřejmě i podobné účinky, které byly pozorovány u isoflavonidů, projevující se příznivě při problémech menopauzy a při osteoporóze.
(Sheldon Saul Hendle and David Rorvik: PDR For Nutritional Supplements, str. 203)

V Číně a v Japonsku mívá jen málo žen zkušenosti s návaly. Co je důvodem: jejich tradiční strava je bohatá na sóju – obzvláště v podobě tofu. V sóji jsou obsažené rostlinné fytoestrogeny, které mají vlastnosti podobné lidskému estrogenu.
(Michael Castleman: Blended Medicine, str. 19)

Pokud máte rádi tofu a jiné sójové potraviny, neomezujte se v nich. Mohou snižovat četnost a intenzitu vašich návalů horka.
(James Duke PhD: Anti-Aging Prescriptions, str. 427)

Fytoestrogeny ze sóji se ukázaly být prostředkem proti návalům a chrání i proti nemocem starých lidí, jako je osteoporóza, srdeční choroby a rakovina.
(Life Extension Foundation: Disease Prevention And Treatment, str. 761)

Už se objevují přírodní léčivé prostředky (nutraceuticals), mezi něž patří přesnídávkové tyčinky se sojovými výtažky, které mohou ulevovat od příznaků návalů horka u žen a preventivně působit u mužů s problémy prostaty. Stejně tak bývají dostupné sladké tyčinky obohacené rostlinnými výtažky, určené dětem, které odmítají jíst zeleninu.
(Earl Mindell RPh PhD: Earl Mindell’s Supplement Bible, str. 10)

„Návaly horka“, které některé ženy v menopauze zažívají, mohou být významně omezeny u těch, které konzumují doplňky obsahující isoflavony nebo sojové produkty. Tyto účinky byly prokázány ve studiích s náhodným výběrem a prováděných metodou double-blind (dvojitá slepá studie).
(Sheldon Saul Hendle and David Rorvik: PDR For Nutritional Supplements, str. 432)

Potraviny bohaté na fytoetrogeny (chemické sloučeniny, které tělo může využívat jako estrogeny) jsou vhodné pro snižování četnosti návalů horka. Japonské ženy mívají mnohem méně těchto potíží než Američanky a vědci tento jev dali do spojitosti s tradiční japonskou stravou, která v sobě zahrnuje mnoho sóji, bohaté na přírodní fytoestrogeny.“ Dr. Lark zdůrazňuje potřebu omezovat konzumaci kávy a alkoholu a radí užívat potravinové doplňky s vitamínem E a s bioflavonidy. David Hoffman uvádí: „Mezi byliny proti návalům patří andělka čínská (Angelica sinensis), žen-šen, pupečník asijský (Centella asiatica) a pelyněk (Leonurus cardiaca). Ty pomáhají při potížích s bušením srdce, které doprovází návaly.“
(Alternative Medicine by Burton Goldberg, page 962)

V Japonštině nemají slovo pro „návaly horka“, což znamená nepříjemné pocity horka, které souží mnoho žen v průběhu menopauzy. Návaly se objevují ve spojitosti s poklesem hladiny estrogenu. Dr. Aldercreutz se domnívá, že složky v sóji, podobné estrogenu, nahrazují jeho klesající hladinu a jsou preventivním prostředkem proti návalům. Japonci, kteří se stravují podle japonské tradice, spotřebují průměrně asi 12 kg si ročně. Američané spotřebují asi 1,5 kg – většinou ale jen proto,  že do mnoha zpracovaných potravin bývá přidáván sójový protein. „Jezte tolik sóji, kolik můžete,“ radí Susan Potter, Ph.D., která působí jako profesorka-asistentka na the University of Illinois. Upozorňuje ovšem, že je potřeba si vybírat ty sójové produkty, které nemají vysoký obsah tuku.
(Michael Castleman: Natures Cures, str. 175)

Obyvatelé Asie mívají nižší četnost všech závažných onemocnění, kterými trpívají Američané a hlavním důvodem je množství sóji v asijské stravě. Je to samozřejmě jen jeden z ukazatelů – k němu se přidávají ještě nižší obsah tuků a více zeleniny. Asie ve srovnání s USA vykazuje nižší výskyty mnoha druhů rakoviny (kam patří rakovina prsu a tlustého střeva). V Asii bývá také méně častí osteoporóza – a to i přestože typická asijská dieta obsahuje méně vápníku (a ženy v Asii tedy mají relativně vyšší riziko jejího vzniku). Asijské ženy žijící v Asii všeobecně netrpí nijak intenzivně návaly horka ani dalšími příznaky menopauzy.
(George J Kessler DO PC and Colleen Kapklein: The Bone Density Diet, str. 125)

Tofu je určitě velmi dobrý doplněk ke zdravé stravě. Pokud jej chcete vyzkoušet jako léčivo, dejte mu přednost před sojovými nápoji, které neobsahují tolik isoflavonidů. Buďte ale trpěliví. Váš problém není trvalý – návaly horka bývají nejhorší na začátku menopauzy. Obvykle odeznívají a mohou se v průběhu 3-5 let vytratit úplně.
(John Edward Swartzberg MD FACP and Sheldon Margen MD: Wellness Self-Care Handbook, str. 414)

V posledních letech se sóji dostalo hodně pozornosti díky jejím mnoha zdravotním přínosům, z nichž je nejvýraznější schopnost snižovat hladinu cholesterolu a minimalizovat návaly horka při menopauze.
(James Duke PhD: Anti-Aging Prescriptions, str. 478)

Asijské ženy konzumují téměř denně jeden druh sóji a během menopauzy udávají jen velmi zřídka návaly a změny nálad.
(the Editors of FC&A Medical Publishing: Eat and Heal, str. 75)

Potraviny ze sóji mohou také chránit proti rakovině… potížím menopauzy (jako jsou např. návaly)… a také proti osteoporóze. Abyste vyvolali obdobné účinky, není nutné jíst velká množství potravin ze sóji. Ochranné účinky se projevují už při denní porci tofu o váze 10 dkg nebo po vypití trochy sojového mléka.
(Bottom Line Personnel: Bottom Line Yearbook 2004, str. 68)

Předpokládejme, že trpíte návaly horka a nočním pocením, které vám způsobuje menopauza. A že ke své stravě začínáte denně užívat 100 mg sojových isoflavonů. A brzy zaznamenáte, že vaše noční pocení a návaly slábnout jak intenzitou, tak i četností. Nyní už máte důkaz, že rostlinné preparáty účinkují. Časová prodleva, která je potřebná k projevu úlevy, se může u jednotlivých osob lišit. Některé ženy ohlašují téměř okamžité výsledky v podobě oslabení potíží menopauzy při užívání sojových přípravků. Avšak dosáhnout změny v hladinách cholesterolu touto cestou obvykle trvá delší dobu.
(Laurie Deutsch Mozian MS RD: Foods That Fight Disease, str. 106)

„Ženy, které bývají náchylné k návalům, by možná mohly nalézt velkou úlevu poté, co se jim podaří vyvážit hladiny hormonů,“ říká Dr. Moore. „Jedním ze způsobů, jak dosáhnout vyváženosti, je zvýšená konzumace potravin ze sóji, jako jsou tofu, sojové mléko, sýr, miso a potraviny ze sojové mouky,“ říká Dr. Aesoph.
(Gale Maleskey: Natures Medicines, str. 544)

Fytoetrogeny ze sóji mohou později v životě ulevit od příznaků menopauzy, jako jsou návaly tím, že nahradí ztracený estrogen. Je skutečností, že ženy v Asii zaznamenávají návaly jen velmi zřídka. Také mívají ve srovnání a americkými ženami méně srdečních onemocnění, protože fytoestrogeny mají ochranný účinek. Potraviny ze sóji jsou hlavním zdrojem proteinů v asijských zemích.
(Selene Yeager: New Foods For Healing, str. 42)

Výrobky ze sojových bobů obsahují fytoestrogeny – přírodní rostlinné složky, které účinkují podobně jako estrogen. „Vědci zjistili, že ženy v Japonsku a v dalších asijských zemích, které spotřebují kolem 35-45 mg rostlinných estrogenů denně v podobě tofu, sojového mléka a dalších produktů ze sóji, zaznamenávají méně návalů horka,“ říká Margo Woods, M.D., profesorka působící v oblasti rodinné medicíny a ve společnosti pro zdraví při the Tufts University School of Medicine v Bostonu. Vědci v Austrálii zase zjistili, že ženy v menopauze, které po dobu 12 týdnů jedly potraviny ze sojové mouky, vykazovaly až o 40% nižší četnost návalů.
(The Doctors Book of Home Remedies for Women, str. 294)

Základní potraviny v asijských zemích, mezi které patří sojové boby a jejich výrobky jako je tofu, náleží k nejkomplexnějším zdrojům proteinů, které nejsou z masa. Výzkum dal tyto potraviny do spojitosti se sníženým rizikem různých druhů rakoviny a v případě žen v menopauze také se sníženým výskytem návalů.
(Dolores Riccio: Superfoods, str. 31)

Asijské ženy, které konzumují po celý život potraviny ze sóji nebývají tolik  ohrožené rakovinou ani potížemi, které doprovází snížení hladiny estrogenu v průběhu menopauzy, jako jsou např. návaly horka.
(Marcia Zimmerman CN: The ADD Nutrition Solution, str. 129)

Sojové produkty, bohaté na proteiny, snižují také LDL – „špatný“ cholesterol, snižují krevní tlak a zřejmě i omezují noční pocení a návaly nejčastěji spojené s menopauzou.
(Barrie R Cassileth PHD: The Alternative Medicine Handbook, str. 106)

Ačkoliv výzkum v této oblasti je teprve v počátku, existují už vědecké důkazy, že sója může ulehčit příznaky menopauzy a chránit proti rozvoji osteoporózy a některých druhů rakoviny. Mnoho studií, zaměřených na celé populace, potvrzuje, že asiaté, kteří už dlouho znají léčivé účinky sojových bobů, mívají mnohem nižší výskyt srdečních onemocnění, návalů horka spojených s menopauzou, osteoporózy a mnoha druhů rakoviny.
(Robert S McCaleb: The Encyclopedia Of Popular Herbs, str. 350)

Studie dokládají, že ženy, které pravidelně konzumují potraviny ze sóji, mívají méně návalů a mají také více buněk v poševní výstelce.
(James A Duke PnD: The Green Pharmacy, str. 323)

Pokud si ženy, které se rozhodly vyhýbat esterogenové terapii, přidávají 2-3 čajové lžičky sojového proteinu ke své každodenní stravě, může jim to ulehčit od jejich potíží a pocitů vysílení, doprovázejících návaly. Sojový protein může být přidáván např ke snídaňovým cereáliím nebo mixován do nápojů. Pak může poskytnout poskytnout úlevu těm, které nechtějí začít s terapií náhrady estrogenu s pomocí léků ani „přírodních“ hormonálních látek.
(The editors of Bottom Line Health: Uncommon Cures for Everyday Ailments, str. 159)

Sojové boby obsahují fytoestrogeny, které posilují imunitu, pomáhají udržovat pružné tepny a brání estrogenu pronikat do buněk, čímž se snižuje riziko rakovin spojených s hormonálními potuchami, jako je rakovina vaječníků, prsu nebo prostaty. Tyto slabší látky příbuzné estrogenu vyrovnávají výkyvy hladin estrogenu, což zřejmě i brzdí návaly a další příznaky menopauzy.
(Elizabeth Somer: The Origin Diet, str. 77)

Existují  například pochoutkové tyčinky obohacené o fytoestrogeny, schopné ulevit od příznaků, kterými trpívají ženy v menopauze.
(Earl Mindell: Vitamin Bible for the 21st Century, str. 22)

Japonská strava v sobě zahrnuje velká množství sojových produktů, což možná vysvětluje, proč japonské ženy všeobecně netrpívají tolik na návaly a příznaky menopauzy ve srovnání se ženami v jiných zemích.
(Dr Gary Null: Womans Encyclopedia Of Natural Healing, str. 245)

Jestliže má žena deficit estrogenu (například v počátečním období menopauzy) pak konzumace sojových produktů může nahrazovat scházející estrogen a ulevit od návalů horka. Také v případech, kdy je v těle nadbytek estrogenu, sojové flavonoidy působí jako blokátory estrogenu a snižují tak jeho účinky.
(Leo Galland MD: Power Healing, str. 224)