Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylinka, která se často vyskytuje v celé Evropě i na Blízkém Východě. U nás se pěstuje snad již od středověku a jelikož má zde dobré vegetativní podmínky, tak často umí růst i planě.
Účinnými látkami v rostlině jsou především sliznice, hořčiny, saponin, kalendulin, dále karotenoidy a kyselina salicylová. Hlavní přínos měsíčku ale spočívá v jeho kombinaci silic s xantofylem, dopomáhá jim ještě kalendulin a další slizové látky v rostlině.
Díky těmto účinným látkám působí měsíček a výrobky z něj jako vnitřní spazmolytikum – uvolňují svalový stah, dále jako cholagogum – pomáhají vylučovat žluč, působí antibakteriálně, tudíž antibioticky. Dobrý je k použití při potížích s játry a s trávící soustavou. V této oblasti působí na různá onemocnění jater i na infekční žloutenku. Pití bylinného nálevu z měsíčku pomáhá čistit krev. Doporučuje se jej používat i při průjmových onemocněních, působí protizánětlivě v oblasti střev i žaludku. Rovněž pomáhá zklidňovat a hojit vředy v oblasti žaludku, dvanáctníku. Jsou i doložené výsledky se zlepšením vysokého krevního tlaku, a zlepšením srdeční činnosti.
Některé zdroje uvádějí i příznivé gynekologické účinky při zánětech, nebo i při prevenci i potlačování nádorů dělohy, prsou nebo i v tlustém střevě. Avšak konkrétně tyto informace nejsou zcela vědecky podloženy a při šíření těchto informací by měli být všichni opatrní a nespoléhat se při takto závažných onemocněních pouze na bylinky.
Vnější účinky měsíčku na tělo jsou také velmi významné. Měsíček působí také antibakteriálně, umožňuje rychlé hojení hnisavých ran, působí proti plísním a používá se i při léčbě a hojení bércových vředů. Dá se použít i v oblasti ústní dutiny jako kloktadlo při zánětech. Rovněž se mohou bylinné nálevy používat k léčbě zánětu v očích nebo v uších, kdy jde opět o přírodní dezinfekci a antibiotikum. Měsíček dále pomáhá hojit jizvy po operacích, ekzémy, akné, pomáhá urychlit hojení popálenin. Můžete jej použít i po říznutí v kuchyni, ale prý jsou dobré nálevy z měsíčku i při léčbě hemoroidů. Významné jsou jeho účinky při užívání v kosmetickém průmyslu, kdy se měsíček používá na krásnou, jemnou a vláčnou pleť a také se používá do přípravků na zmírnění celulitidy a strií. Avšak celulitida je komplexní problém, a jen krémy s měsíčkem rozhodně nemohou pomoci celulitidu odstranit.
Onou účinnou částí měsíčku jsou květy – flos. Zajímavostí je, že se někdy může používat jako náhrada šafránu v kuchyni, díky svému obsahu karotenoidů dodá pokrmu typickou barvu. Barva jeho květů získala i uplatnění v potravinářství.
U lidí se mohou objevit i alergie na měsíček. Většinou jde o ty, co nesnesou i další rostliny z čeledi hvězdnicovité, kam se mohou řadit například ambrózie, heřmánek a pelyněk, což bývají celkem časté alergeny, co se vyšetřují i na oddělení alergologie při podezření na pylové alergie.
Spojte účinky měsíčku s pozitivními účinky Moringy olejodárné. Složení Moringy je velmi pestré, obsahuje celý komplex známých přírodních minerálních látek, vitaminů i antioxidantů. Je významným zdrojem rostlinné bílkoviny. Konkrétně je významným zdrojem vitaminu A, vitaminů skupiny B – thiaminu B1, riboflavinu B2, niacinu B3, pyridoxinu B6, biotinu, kyseliny listové, dále vitaminu C k podpoře imunity a ochraně proti volným radikálům. Vitamin D je známý vitamin rozpustný v tucích, který napomáhá vstřebávání vápníku do těla do kosti. Jsou prokázané jeho účinky proti množení bakterie Mycobacterium tuberculosis. Vitamin E je rovněž další antioxidant.
Moringa také obsahuje komplex nezbytných stopových prvků – železo, zinek, hořčík, fosfor, mangan, měď, vápník a draslík. Z organických látek bych chtěl jmenovat významné zastoupení mastných kyselin omega-3 a omega-6 ve správném a pro tělo dobře zpracovatelném poměru. S čím vším Vám může Moringa pomoci? Již výše je zřejmé, že spektrum užití Moringy je opravdu široké a pomůže opravdu od mnoha nemocí a zdravotních obtíží. Je vhodné ji užívat pro vysoký obsah železa na chudokrevnost, pro antioxidanty na revmatoidní artritidu a bolesti kloubů, pro vitaminy na problémy astmatického charakteru. Upravuje stolici, omezuje vznik průjmových onemocnění a zácpy díky vysokému obsahu vlákniny, dokáže regulovat hladinu krevního cukru a tím pomáhat i v léčbě diabetu mellitu II. typu, dále ulevuje od bolestí žaludku, chrání střeva před poškozením, před duodenálními a ulcerózní kolitidou. Dále byly prokázány očistné účinky na játra, ledviny, žlučník. Díky vláknině a vysokému množství antioxidantů a draslíku pomáhá regulovat krevní tlak, díky tomu snižovat otoky a zlepšovat cirkulaci lymfy, snižovat dušnost a díky vysokému obsahu vitaminů a minerálních látek pomáhá posilovat imunitní systém. Je známo, že největším imunitním orgánem je celý trávicí systém. Moringa a její složky pomáhají, společně s vyváženou stravou, chránit bariéru střeva před poškozením a invazí bakterií a chrání tak naše tělo před infekcemi.