Měsíček lékařský a jeho účinky

mesicek lekarsky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jste-li milovníky léčivého měsíčku, jistě jste již zbystřili, případně, měsíček jste před nedávnem dokonce zaseli. Tak, jako já, protože, jakmile povyroste a rozkvete, zahrada se rozvlní odstíny hutné oranžové. A přiláká též včelky, čmeláky, anebo motýly, protože tuto zářivou bylinku řadíme na seznam medonosných léčivek. Semínko vypadá jako malý srp a vyznačuje se velmi dobrou klíčivostí. Pokud se bylinka po odkvětu vysemení a semínka padnou na úrodnou půdu, příští rok se můžeme dočkat opět bohaté úrody. Měsíček totiž roste doslova jako z vody, téměř před očima a skvěle si rozumí i s dalšími včelky lákajícími bylinkami, jako je například dnes už v přírodě výjimečná chrpa. I tu můžeme rozesít hned vedle měsíčku. A pokud seženeme i semínka krásenky, jakmile byliny rozkvetou, dočkáme se skutečně pozoruhodné podívané.

O měsíčku lékařském 

Bylinka je letničkou dorůstající asi půl metrové výšky s vřetenovitým kořenem. Vyznačuje se hranatou, rozvětvující se lodyhou s přisedlými listy. Složnokvěté květenství se skládá ze zeleného kalichu a obvodových květů temně oranžové barvy uspořádaných do dvou nebo tří kruhů. Plodem je pak srpovitě zkroucená nažka. Výše jsem zmínila, že měsíček kvete hutnou oranžovou barvou, některé byliny se však mohou vybarvit i do světle oranžové, výjimečně též bílé. Pro farmaceutické účely však používáme bylinku s tmavě oranžovým zbarvením.

Bylinka obsahuje karotenoidy, silici, triterpenové saponiny, glavonoidové glykosidy, hořčinu calenden, také i kyselinu salicylovou, pryskyřice, slizy, flavonoidy, seskviterpen calendin aj.

Květy sbíráme od června do října, během teplejšího podzimu i v průběhu listopadu, sušíme je ve stínu rozložené pěkně vedle sebe, poté je uschováváme ve vzduchotěsných nádobách, neboť měsíček rád nasává vzdušnou vlhkost, čímž se nám uskladněný poklad může snadno znehodnotit. Použít jej můžeme také k tvůrčímu dekorování, případně s ním barvit máslo, rýži, přidat jej do bylinkové soli, které propůjčí veselé vzezření, případně též, zpracovat jej do masti, krému, koupelové soli, oleje, tinktury, anebo květinové vody. Osobně jej využívám velmi ráda do protizánětlivých čajových směsí.

Bylinka se vyznačuje širokou škálou blahodárných vlastností

Pěstujete-li měsíček, určitě víte, že skvěle zafunguje například v oleji, případně též masti či krému, neboť je velice hojivý. Užívat jej však můžeme také ve formě nálevu, případně tinktury.

Povolená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

Měsíček lékařský (Calendula officinalis, květ)

  • Normální funkce jater a střev
  • Normální činnost jater – choleréza – pročištění
  • Osvěžení těla
  • Normální funkce dýchacího systému
  • Normální stav pokožky, hojení ran

Měsíček lékařský z pohledu bylinkářů

Celá řada bylinářů opěvuje kancerostatický efekt bylinky, kdy pomůže zejména při léčbě trávicího ústrojí a ženských orgánů.

Měsíčková mast je také výborným tipem při plísňové gynekologické problematice, často se též doporučuje používat i měsíčkový olej. Tím můžeme masírovat například dobře hmatatelnou Bartholiniho cystu. Chceme-li aplikovat gynekologický oplach, bylinku chystáme jako odvar, tehdy ji však vaříme maximálně minutu, abychom použili až trojnásobné množství bylinky, oproti množství při vnitřním užití.

Příprava měsíčkového oleje

1 sklenice čerstvých měsíčkových květních plátků, 400 ml mandlového oleje

Sklenici s víkem naplníme květy, stlačíme asi do tří čtvrtin a zalijeme olejem, až bude sklenice plná. Uzavřeme, dáme za okno na slunce, necháme macerovat 2–3 týdny a občas protřepeme. Poté olej přecedíme přes plátno, květy důkladně vymačkáme, přelijeme do lahvičky a uložíme v chladu a temnu. Používáme na ošetření spálenin, otevřených ran a opruzenin, na suché ekzémy či pěstění pleti.

Z čerstvě naklepané bylinky, tak, aby pustila šťávu, lze uchystat obklad při křečových žilách, který aplikujeme zejména v noci, aby mohl působit po delší čas. Přes den postižené končetiny mažeme měsíčkovou mastí, do týdne se pak dostaví kýžený efekt. Při křečových žilách lze léčbu doplnit také o tinkturu z popence břečťanolistého, který je nyní na vrcholu své slávy, neboť kvete a vyznačuje se rovněž výborným vlivem na křečové žíly.

Protože je měsíček klidnící, pomáhá také při bolesti zad, krku, břicha, ale i hlavy. Výtečně pomůže i v případě menstruačních křečí, žlučníkových bolestech. Při bolestivých záchvatech hlavy si uchystejme tento nálev:

Léčivý čaj při bolestech hlavy

2 polévkové lžíce kořene kozlíku lékařského, 1 polévková lžíce routy vonné, 1 polévková lžíce natě řebříčku obecného, 1 polévková lžíce květu měsíčku lékařského, 1 polévková lžíce natě pelyňku černobýlu, 1,25 l vody

Všechny byliny spaříme vroucí vodou a necháme pod poklicí 2 hodiny louhovat. Scedíme a osladíme medem. Pijeme 2× denně 200 ml, zbytek nálevu uchováme v lednici. Po 3 dnech si zhotovíme nový nálev. Recept pomáhá při bolestech hlavy nervového původu a při silných bolestech cévního původu.

Měsíček vykazuje dobré výsledky při infekční žloutence a je též výborným prostředkem při chorobách jater. V takovém případě se květy, listy a stonky zapaří, čaj se pije neslazený. Pijeme tři až čtyři šálky nálevu denně.

Měsíček v kuchyni

Jste-li milovníky bylinkového tvoření, zkuste si, jakmile bude měsíček kvést, vzpomenout také na něj. Já osobně používám nasušený květ do bylinkové soli, kterou navíc obohacuji o sušený popenec, bršlici kozí nohu, rozmarýn a takto nachystanou solí pak kořením rýži. Doplníte-li přílohu o zelený hrášek a černý sezam, získáte příjemně barevný pokrm. Dříve se měsíčkem barvilo máslo, kdy se nechalo jemně popustit, aby se do něj zapracovala čerstvá oranžová bylinka, která máslu vtiskla lahodnější vzezření. Měsíček se též hodí při přípravě osvěžujících limonád, případně též během dekorování dezertů. Vyniká na zmrzlinách, pudincích, zákuscích typu cup cakes aj.

Tak tedy, přeji vám, aby se vaše zahrada v době květu rozbujela nepřeberným množstvím barev a vůní, včelstvo sytila nektarem a vám přinesla radost a velkou spoustu inspirace, to, až budete bylinkově tvořit.

Tip celostní medicíny

Měsíčkový balzám

Měsíček lékařský, kokos a surové bambucké máslo. Lepší kombinaci pro suchou a popraskanou pokožku nenajdete. Tento 100% přírodní certifikovaný multifunkční balzám vyrobený na základě dlouholetých osobních zkušeností zakladatelky firmy, můžete použít všude tam, kde je ho potřeba. Na rty, chodidla, lokty, ruce a kůžičku kolem nehtů. Vhodný a naprosto bezpečný pro celou rodinu, včetně dětí.

KOUPIT ZDE

Měsíček a menstruace 

Bylinná tinktura s obsahem měsíčku lékařského pro váš menstruační komfort.

KOUPIT ZDE

Sedací koupel PRO ŽENY

Již naši předci věřili v tajemnou, někdy až magickou sílu bylinek. Úleva, účinnost a komfort. To vše vám přinese tato speciální bylinná směs určená ženám. Zavřete oči a přeneste se zpět v čase k léty prověřeným tradicím a  zvykům. Sedací koupel PRO ŽENY Ritual Spa doslova odplaví nepříjemné pocity spojené s intimními partiemi žen. Stačí vložit předem připravený bylinný sáček do napuštěné vany a váš relaxační rituál může začít.

KOUPIT ZDE

Bio krém na ruce, 50 ml

Už jste slyšeli o účincích přírodní syrovátky v oblasti péče o tělo? Podporuje hydrataci pokožky, zabraňuje vysušování, dokonale zvláčňuje pleť, dodává ji pružnost a zmírňuje vznik drobných vrásek. Spojením s dalšími složkami jako jsou výtažky z pšeničných klíčků, měsíček lékařský, rozmarýn a mnoho dalších bylinných pomocníků dodáte potřebnou péči i suché a reaktivní pokožce. Vaše ruce budou po každém použití hedvábně jemné bez pocitu mastnoty.

KOUPIT ZDE

Zdroj:V článku jsou použity informace z knih

JANČA, Jiří, ZENTRICH, Josef. Herbář léčivých rostlin 3. Praha: Eminent, 1995. 287 str. ISBN 80-85876-14-0.

TREBEN, Maria. Zdraví z boží lékárny. České Budějovice: Nakladatelství Dona, 2014. 92 str. ISBN 978-80-7322-173-7.