Kapsaicin

cm chilli papricky

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Řada z nás zná jistě kapsaicinové náplasti, které ulevují bolavým zádům nebo ochranné spreje, které obsahují kapsaicin. Tato přírodní látka má však mnohem širší uplatnění. Kapsaicin je rostlinný alkaloid, který je hlavním alkaloidem paprik rodu Capsicum a je příčinou jejich charakteristické pálivé chuti. Patří do skupiny kapsaicinoidy, které jsou produkovány chilli papričkami. Jejich původní funkcí je zřejmě odpuzování hub či hlodavců.

Obecně platí, že při styku s jakoukoliv sliznicí vyvolají pocit ostrého pálení (což se využívá ve zmíněných obranných sprejích). Je to způsobeno vazbou na specifické receptory na sliznici, které se nazývají kapsaicinové nebo vanillidové. Tyto receptory pracují jako iontové kanály pro vstup iontů vápníku do neuronu a jsou otevírány látkami typu kapsaicinu nebo též tepelným podnětem. Jsou to specifické receptory pro vnímání bolestivých podnětů. Aktivace těchto kanálů je přechodná, po jisté době přestává kapsaicin působit, dojde k jejich uzavření. Proto po jisté době po aplikaci kapsaicinu dojde k úlevě, přestává nejenom pálení, ale i bolest v zanícených orgánech, např. kloubech. Reakcí je rozšíření kožních a podkožních cév, aby se „teplo“ odvedlo a tělo se nepřehřálo. To může mít léčebný účinek, který se využívá především v kapsaicinových náplastech či jiných přípravcích na podporu cirkulace. Pálení v ústech někdy přetrvává déle a chilli papričky mohou dokonce dráždit i konec střeva, což bývá dosti nepříjemný následek, když máme v oblibě chilli papričky. Důležité je vědět, že kapsaicin je látka lipofilní povahy a je rozpustný v tucích a nikoliv ve vodě. Nicméně je rozpustný v alkoholu, takže pokud si chceme zbavit pálivého pocitu v ústech, je třeba se napít tvrdého alkoholu, nikoliv vody (to ovšem není doporučení pro záminku k veselému popíjení, ale první pomoc!). Rovněž je možno i sníst suchý chleba, který jakoby “vytře” patro.

Co se týče působení na naše zdraví, přispívá k podpoře krevní cirkulace, zvýšení rychlosti metabolismu, stimulaci žaludeční sekrece a tím k podpoře zažívání. Odborníci uvádějí, že léčebný efekt kapsaicinu se může projevit při dávkách 400 miligramů třikrát týdně. To je množství odpovídající asi třem až osmi paprikám habanera. Tento druh papriky pochází z poloostrova Yucatán a patří k nejpálivějším na světě. To je ovšem pouze pro informaci, jinak bych doporučil konzumaci takových paprik zvážit a nejprve probrat s lékařem. Je třeba dát přednost ověřeným doplňkům stravy, které kapsaicin obsahují. Také inhibuje růst nepříjemné žaludeční bakterie Helicobacter pylori a posiluje tvorbu ochranného hlenu v žaludku. Přispívá tím k regeneraci jeho stěn při poškození vlastními enzymy, které známe jako žaludeční vředy.

Některé zdroje uvádějí, že kapsaicin může pomoci i při cukrovce (zejména při prevenci), ateroskleróze a dalších nemocech. Jedním z působení kapsaicinu je i likvidace cizorodých bakterií, což je bezesporu jeden z důvodů velkého užívání chilli papriček v různých vzdálených a exotických krajinách světa (například bylo zjištěno, že ostré chilli papričky ničí bakterie Vibrio vulnificus – původce otravy ústřicemi či špatným sushi, Escherichia coli, Shigella či Salmonella).

Chilli papričky mohou pomoci i při hubnutí, pálivá jídla obecně snižují chuť k jídlu. Dále se ještě v trávicím systému, svalech a srdci zvyšuje rychlost metabolismu, což se využívá rovněž při hubnutí. Roli hraje i to, že běžné dávky však mají celkově povzbuzující účinky na tělesné funkce a výkonnost, včetně vlivu na oběhovou soustavu, který je podobný krátkodobému aerobnímu cvičení. Kapsaicinem či chilli papričkami se lze předávkovat. Dojde k poničení mitochondrií a místně dokonce k likvidaci některých bolestivých nervových zakončení, jak dokázaly některé laboratorní pokusy. U některých osob může mít kapsaicin (kromě zarudnutí pokožky nebo přechodných puchýřků) vliv na krevní tlak a srdeční rytmus.