Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Je zdravé pít mléko? Na trhu je dnes řada mléčných výrobků – farmářské, BIO, nemléka… Stačí si vybrat. Někteří nedají dopustit na klasické kravské, jiní ho zatracují, nebo se mu vyhýbají ze zdravotních důvodů. Co když kravské mléko není jenom jedno? Zatímco v zahraničí už má A2 mléko svůj regál, u nás je to stále něco, po čem je potřeba pátrat. Proč je mezi A1 a A2 mlékem naprosto zásadní rozdíl – zdravotní i finanční? Kde A2 mléko seženete a jak ho poznáte? Na konci tohoto článku už budete vědět!
Obecně: co obsahuje mléko?
Mléko můžeme rozdělit na kravské, kozí, ovčí – zkrátka podle toho, od jakého živočicha pochází. Můžeme se dívat, kolik tuku mléko obsahuje i jak bylo zpracované. Jednou z nejdůležitějších látek jsou mléčné bílkoviny, které se skládají ze dvou částí: kaseiny a syrovátka. Až 30 % mléčných proteinů v kravském mléce tvoří β-kasein. A právě zde bychom měli zpozornět, protože právě typ kaseinu je důlěžitý v otázce, jak se bude mléko chovat v našem zažívání.
Je mléko zdravé: v hlavní roli β-kasein
Je mléko zdravé? Aby se odpověď na tuto otázku zkomplikovala, stačila pouze jedna jediná mutace! Tato mutace se stala v mléčné bílkovině β-kaseinu. Od té doby máme mléko typu A1, A1/A2 (smíšené) a A2. Touto náhodnou mutací kdysi dávno vznikl úplně nový typ mléka, který v zažívání dětí i dospělých umí vyrobit neplechu. Ovlivnit může i mnoho dalších systémů těla – nervový systém, endokrinní (hormonální) systém i důležitý proces methylace.
Mléko typu A1 a A1/2
Mléko, které obsahuje kasein A1 nebo směs A1 a A2, se označuje jako mléčný výrobek typu A1. Tohoto typu je většinová produkce kravských mléčných výrobků, které seženeme v obchodě, ale i třeba na farmářském trhu. Pro výrobu mléčných výrobků A1 používáme mléko například od krav holštýnského plemene.
Je až neuvěřitelné, že mléko A1 a A2 se liší pouze v jedné jediné aminokyselině z celkového počtu 209. Zatímco v mléku A2 najdeme aminokyselinu prolin, v mléce A1 se nachází histidin. Aminokyselina histidin, která se na rozdíl od té původní snadnějí štěpí v zažívacím traktu, což ale není vůbec výhra.
Konvenční mléčné výrobky, zánět ve střevech a horší výkon
Právě kvůli tomu, že se tento typ kaseinu snadněji štěpí, dává v našem zažívání vzniknout BCM-7 (β-casomorfin 7), kterou studie spojují s řadou zdravotních rizik. Mléko A1 také prodlužuje střevní tranzit (dobu, kterou strava prochází zažíváním) a zvyšuje zánětlivé markery, zpomaluje kognitivní funkce a subjektivně je hůře vnímáno konzumenty (nadýmání, bolest břicha, těžký žaludek). Vědci dále objevili, že tento typ mléka stimuluje produkci imunitních protilátek (IL-4, IgG, IgE) a také podporuje expresi TLR receptorů.
TLR receptor = Toll like receptor, který patří do první obranné linie imunitního systému. Jeho stimulací dochází k produkci cytokinů a chemokinů, čímž aktivuje zánětlivou reakci těla. Má význam v rozvoji Alzheimerovy choroby, komplikací u diabetu i poruch cévního systémů (ateroskleróza). Právě aktivace některých TLR receptorů “omylem“ (vlivem zevního prostředí) může vyprovokovat autoimunitní reakci.
BCM-7 zvyšuje oxidační stres těla a ovlivňuje přirozenou produkci glutathionu, který je jedním z nejsilnějších antioxidantů v našem těle a ovlivňuje nejen kardiovaskulární zdraví. Studie, které porovnávaly efekt konzumace mléka A1 a A2 na množství glutathionu v těle, zjistili až dvojnásobný nárůst glutathionu při konzumaci A2 mléka. Více si o glutathionu můžete přečíst v tomto článku.
Výčet rizik zde bohužel ani zdaleka nekončí. Molekula BCM-7 umí interagovat s nervovým systémem. Studie poukazují na souvislost vyšší hladiny BCM a rozvoje neurologických a psychiatrických obtíží, jako schizofrenie, poporodní deprese a poruchy autistického spektra.
Lupínky s mlékem: Vliv mléka na dětské zažívání
Nejenže s sebou tento typ přináší nepříjemné dětské bolení bříška a zácpu, která moc nereaguje na laxativa. β-casomorfin 7 má u dětí vliv na vývoj nervového systému a nižší kapacitu antioxidačních mechanismů těla (viz výše vliv BCM na rozvoj poruch autistického spektra). Právě kvůli vlivu na proces methylace a DNA má klasické kravské mléko ohromný dopad na epigenetiku a riziko oněmocnění v dalším věku, například na rozvoj cukrovky 1. typu u dětí.
Výhody mléka A2
Toto mléko pochází většinou krav plemen Jersey a Swiss Brown a celkově je rozšířené v Austrálii a na Novém Zélandu (také však například u koz). Zájem o tento typ mléka roste i v severských zemí, USA, Británii a Německu, právě kvůli jeho zdravotním benefitům oproti mléku typu A1. Je to mléko tučnější, trochu jiné chuti, může mít nažloutlou barvu a naše zažívání ho tráví jiným způsobem. V zažívání netvoří BCM-7 a na rozdíl od mléka A1 nezvyšuje zánětlivé markery, ani další výše uvedené.
Kasein typu A2 je původním druhem, který údajně mnoho let nazpět prošel mutací (a změně aminokyseliny). Mléko A2 pochází pouze od zvířete, jehož oba rodiče byly nositely A2. Aby v dnešní době mohli mlékaři označit mléko jako A2, musí mít geneticky potvrzeno, že kráva je opravdu nositelem A2. Toto mléko A2 se nesmí jakkoliv míchat s typem A1, ani se nesmí zpracovávat ve stejném závodě. Genetika, chov i produkce je tedy finančně náročnější, než je tomu v běžných chovech, a proto mléčné produkty A2 jsou dražší. Tento typ mléka bude mít označení A2, v zahraničí ho najdete i na oddělených regálech.
Kde sehnat mléko A2?
Těšíme se, že se produkce tohoto typu mléka bude zvyšovat i u nás. Zatím můžeme A2 mléka koupit na Scuku i na webu konkrétních chovatelů A2 plemen. Celkem logicky je cena těchto mléčných produktů vyšší, ale vzhledem k informacím, které jsou prozatím známé, nám dává smysl si v tomto směru připlatit! I proto jsme speciálně pro čtenáře domluvili 10% slevu na nákup u Scuk.cz!