Jak zvýšit progesteron přírodně?

podpora otěhotnění

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Progesteron je hormonem druhé fáze cyklu, na kterém významně závisí, jestli se oplodněné vajíčko zvládne uhnízdit v děloze. V dnešním článku se podíváme, jak poznáte nedostatečné množství progesteronu ve svém cyklu. Poradíme také, jak progesteron navýšit přírodní cestou.

Hormony a plodnost

Ve hře plodnosti se točí mnohé – zinek, selen, vitamín E, protizánětlivé potraviny i potřebné omega 3 NMK. Z celostního pohledu tu máme také podpůrnou hormonální jógu, klid na duši i potřebu pravidelného léčivého spánku. Pak tu máme hormony. Jak si s nimi „pohrát“? Jak na ně myslet, jak je zohlednit a případně – jak srovnat hormony do latě?

bazalní teplota

V hlavní roli progesteron

Dnes nás budou zajímat hormony dva, estrogen a progesteron. Jednoduše řečeno, rozdíl mezi nimi je takový, že zatímco estrogen připravuje dělohu pro úspěšné uhnízdění vajíčka, progesteron se postará o spuštění ovulace, uhnízdění a případně udržení oplodněného vajíčka. Pokud však nedochází k oplodnění, progesteron se tvořit přestává, žena následně začíná menstruovat. V případě, že bylo vajíčko úspěšně oplodněno, progesteron se ve vaječnících tvoří i nadále, a to až do 12. týdne těhotenství. Následně řízení progesteronu převezme placenta.

Progesteron není jen ženský hormon

Aby však nedošlo k žádné mýlce, progesteron nepatří jen na seznam ženských hormonů, neboť se nachází také v mužském těle. A zatímco v ženském těle podporuje plodnost, u obou pohlaví pak navíc vylaďuje psychiku, podporuje práci mozku, tříbí nervovou soustavu, pečuje o kardiovaskulární systém, kosti, podílí se na tvorbě důležitých hormonů.

V klimakteriu, tím, jak se mění hormonální profil, pozvolný pokles progesteronu může u žen zamávat se spánkem, vystavit ženu náladovosti či plačtivosti. Jak pracovat v klimakteriu s hormonální nerovnováhou a návaly? Přečtěte si článek.

Hormonální nerovnováha

O hormonální nerovnováze kolem klimakteria se můžete dočíst v dřívějším článku. Dnes se podíváme, jak hormonální nerovnováha souvisí s otěhotněním.

Jak poznám, že mé tělo netvoří dostatek progesteronu?  

To, že netvoříme dostatek hormonu plodnosti, tedy progesteronu, poznáme podle těchto příznaků:

  • Krátká luteální fáze, odpovídá zhruba 9-12 dnům (také známé jako insuficience žlutého tělíska, pozn. redakce). Luteální fáze začíná společně s ovulací a končí menstruací. Její průměrná zdravá délka odpovídá 12-16 dnům.
  • Chybí ovulace, případně je velmi nepravidelná.
  • Bazální teplota je stále velmi nízká.
  • Téměř chybí plodný cervikální hlen připomínající konzistenci bílku v době ovulace.
  • Může se též objevovat špinění.
  • Žena trpí na častou bolest hlavy a migrénu.  

Jak zvýšit progesteron přírodní cestou?  

Ať už se jedná o slabší a kratší menstruační cyklus, výkyvy nálad, nespavost, trávicí problémy v podobě zácpy či pálení žáhy? Žádný strach, pokud jsme zdravé, žijeme ve stabilním, laskavém rodinném prostředí, zcela jistě neházejme flintu do života. Přesto však čiňme, nenechávejme nic náhodě. Zejména s progesteronem, který ovlivňuje důležitou ovulaci, si lze totiž docela hezky pohrát.

1. Dejme životu plné kontury 

Přestaňme být rozevláté, teď mám na mysli, kam vítr, tam též plášť. Život přeci není zrychlenou jízdou v rychlíku. Dnes po práci posilovna, zítra do noci posezení u vína s kamarádkami, ve středu bláznivý úklid domu, abychom se ve čtvrtek, pro změnu, rozhodly ten stejný dům vymalovat. Odpočívejme, jednotlivé aktivity plánujme, dovolme si mezi ně vložit chvíle oddechu. A tyto chvíle pak obestřeme pravidelností. Abychom s nimi počítaly, abychom se na ně dokázaly nachystat. Aby nebyly v rozporu s naším tělem, cennou životní energií.

2. Odpočívejme, dostatečně spěme  

Takových 8 hodin příjemného potřebného spánku, vždyť to je lékem téměř na všechno. Bolí nás hlava? Není nic snazšího než se natáhnout pod teplou deku. Byl týden hektický? O víkendu si poležme, jak jen bude možné. Je-li čtvrtek během na dlouhou trať, v pátek si dovolme natáhnout nohy. Vždy to jde, vždy, zejména, toužíme-li po miminku. Organismus, který je vystaven stresu jen stěží započne náročný proces těhotenství.

3. Zatočme se stresem  

Úlevových technik, které nám pomohou rozpustit stres, existuje s lehkou nadsázku nepočítaně. Nevěříte? Pokud pravidelně cítíte napětí, tančete, zpívejte, malujte, tvořte. Jděte na chvíli do lesa či do polí, poslouchejte cvrčky v trávě, tichou píseň drozdů. Dýchejte, obejměte stromy, anebo namísto stromů též milovaného člověka. Věděli jste, že jedním silným, procítěným objetím získáme jeden den života navíc?

Má to smysl, určitě, neboť při dlouhodobém stresu tělo produkci progesteronu upozadí, aby spíš upřednostnilo produkci stresového hormonu kortizolu či adrenalinu. A právě tyto dva hormony možnost otěhotnění eliminují. Víte, jak snížit kortizol v těle?

4. Hýbejme se a cvičme 

Pohyb je základ. Vyživuje, přináší životodárný kyslík, zpevňuje kosti, činí nás pružnými a ohebnými, přináší do života elán a energii. Pokud však přemýšlíte, jak zvýšit hladinu progesteronu, věnujme se raději pohybu jemnému – tančeme, cvičme jógu, posilujme s vlastní vahou, užijme si plavání, procházky, lehčí sportovní aktivity. Silové sporty budou spíše na škodu, protože mají, co dočinění s vyplavováním kortizolu. A jak jsme si pověděli výše, kortizol ovlivňuje produkci progesteronu.

U pohybu pak dbejme na pravidelnost, nenechme se odradit. Protože, jak je známi, ve zdravém těle zdravý duch, a i zdravá duše je pro rozproudění progesteronu velice přínosná.

meditace

5. Zodpovědně jezme: jídlo a vitamíny

Pro správnou produkci progesteronu je zásadní celkové zdraví těla, zejména střeva, ale také jater, ve kterých vzniká démonizovaný cholesterol. A právě cholesterol je zcela nezbytný pro tvorbu progesteronu. Chceme-li otěhotnět, zcela jistě se záměrně nevyhýbejme tukům, zejména těm zdravým, jako jsou cenné omega 3 nenasycené mastné kyseliny. O játra se starejme, mysleme na to, že platí za významnou detoxikační linku, kterou během minuty protečou až dva litry krve.

Jídelníček spíše stavějme na výživných, ne příliš opracovaných potravinách. Vyřaďme konzervy, instantní pokrmy, zatěžující aditiva, vyvarujme se konzumaci glukózo-fruktózového sirupu, umělých sladidel. Nepřehánějme to ani s cukrem, fruktózou z ovoce, pozor též na alkohol.

Vitamíny pro podporu otěhotnění

V jídelníčku upřednostněme potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, zejména pak vitamín B6. Ten najdeme například v banánech, slunečnicovém semínku, batátech, špenátu, sušených meruňkách. Mino něj pak mysleme také na vitamín C, E, který je zároveň vitamínem života a s plodností ženy jde ruku v ruce. Z minerálů zařaďme zinek, hořčík, síru. Pro správnou funkci střeva, o kterém jsem se zmínila na začátku této podkapitoly, bude důležitá také vláknina.

Progesteron v potravinách

Možná byste rády z té přemíry potravin vytipovaly takové, které obsahují přírodní progesteron a je tedy vhodné je zařadit do stravy. Musím váš však zklamat, neboť potraviny samotný progesteron neobsahují. Ten se totiž tvoří pouze v organismu.

Potraviny však obsahují látky, které pomáhají tělu stimulovat jeho produkci. Z takových potravin pak zmiňme listovou zeleninu, jako je například právě špenát, rukola, polníček, pekingské zelí, dále brokolici, květák, růžičkovou kapustu, kedlubnu, zelí, dušené či kvašené. Na své si přijdou též milovnice luštěnin, kdy volme z cizrny, čočky, fazolí či hrachu.

Omezme výrobky z bílé mouky, upřednostněme spíše žito, špaldu, ale také pseudoobiloviny, jako je quinoa, čirok, amarant či kvalitní zrno pohanky a jáhel.

6. Drmek na podporu otěhotnění

Drmek je vůbec pozoruhodnou bylinkou, vždyť mimo to, že obsahuje již zmíněné prekurzory progesteronu a dalších pohlavních hormonů, čímž se výrazně podílí na zlepšení plodnosti ženy, dále:  

  • Zmírňuje premenstruační syndrom 
  • Tlumí silnou menstruaci  
  • Upravuje menstruaci 
  • Předchází vzniku myomům dělohy 
  • Podporuje uvolnění vajíčka při ovulaci 
  • Podporuje tvorbu mateřského mléka 
  • Mírní poruchy trávení 
  • Potírá kvasinkovou infekci těla  
  • Výtečný při vodnatelnosti, otokům 
  • Potírá nadměrnou sexuální touhu (proto mnišský pepř) aj.  

Drmek lze zařadit nejlépe ve formě tinktury, která se jeví jako nejúčinnější, podobně, jako extrakt z bobulí. O drmku a bylinách pro lepší plodnost si přečtěte více tady.

Jak dále podpořit otěhotnění?  

5 výživových tipů pro podporu otěhotnění od nás najdete v mém dřívějším článku. Pro úspěšné otěhotnění je dobré držet si optimální váhu. Zde doporučuji zohlednit jednoduché pravidlo nízkého či středního glykemického indexu, které drží na uzdě hormon inzulín. A ten následně ovlivňuje také naši hmotnost. 

V neposlední řadě nás pak může zajímat také dotaz, jak zvýšit kvalitu vajíček. Zatímco kvalitu vajíček ovlivnit lze, jejich počet již nikoliv, neboť množství vajíček je v ženském těle dáno ještě před narozením. Kvalitu vajíček ovlivní zejména zdravá strava, léčivý pohyb, eliminace stresu, správné dýchání a rovněž práce na sobě samé, ve jménu principů, které vyživují duši. Pak se vždy k cíli dostaneme o to snáze. Držím tedy pěsti, nechť se brzy přivítáte s vytouženým dítkem v náručí.