Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Měli bychom si hýčkat svou zamilovanost. Být vděční. Láska je totiž dar. Pokud je vzájemná a oboustranná, tak dvojnásobný. Přesto se tolika párům po celém světě děje, že jejich láska časem „vyprchá“. Co dělají úspěšné páry jinak? Jak neustále zlepšovat svůj vztah? A jak můžeme cítit lásku a zamilovanost, i když jsme zrovna sami a bez partnera či partnerky?
Ano, čtete správně. Z psychologického a duchovního hlediska je láska rozhodnutí, akt vůle. No a z „duchovního“ pohledu pociťovat lásku jako proud vědomí, nezávislý na jakémkoliv objektu, je ta největší extáze. Páry, kde je každý z dvojice šťastný sám o sobě, nezávisle na partnerovi, a kde si zároveň oba užívají a rozvíjejí vzájemnou lásku, zažívají to největší blaho.
Jak říká můj kamarád, Tomáš Opravil, nebýt ve stavu zamilovanosti, je krajně nezodpovědné (nikdy bychom se neměli vymlouvat na okolnosti – na to, že jsme sami nebo ve vztahu, který nefunguje). Nejen dnes, na svatého Valentýna, ale po celý rok, jedna z nejlepších věcí, kterou můžeme udělat, je svou zamilovanost rozvíjet a stupňovat.
Pro zamilované páry: jak být zamilovaní ještě víc
Někdy se říká, že zamilovanost je ve vztahu přítomná jen prvních pár měsíců. Po pár letech společného soužití má láska jistě již trochu jinou kvalitu, nicméně taková ta „jiskra“ a oboustranná (i romantická) zalíbenost jeden v druhém může býti přítomna stále.
Pravděpodobně největší odborník na manželství a dlouhodobé vztahy na světě, emeritní profesor John Gottman, si při svém výzkumu všiml, že některým dvojicím se vztah v průběhu času zlepšuje a pociťují lásku jeden k druhému ještě více. Párům, kterým záleží na tom, aby jejich láska nevychladla, a naopak neustále rozdmýchávali oheň vášně, doporučuje ve své knize Sedm principů spokojeného manželství těchto šest bodů (2015: 313-315):
1. Ráno při vzájemném loučení se ujistěte, že víte alespoň o jedné věci, kterou ten druhý bude ten den prožívat.
2. Na konci dne je skvělé objetí a nejméně šestivteřinový polibek. A nejméně dvacetiminutový rozhovor pro zmírnění stresu.
3. Každý den partnerovi projevujte náklonost a ocenění. Opakujte mu, že ho milujete.
4. Nezapomeňte na večerní obejmutí, polibek na dobrou noc, něhu a drobné projevy fyzické náklonnosti i během dne.
5. Jednou za týden běžte na romantické rande.
6. Každý týden si vyhraďte hodinu a promluvte si o tom, jaký je váš vztah právě tento týden: co se podařilo, zmiňte i případné problémy, naplánujte si něco hezkého na další týden a ptejte se druhého „Co mohu pro tebe udělat v příštím týdnu, aby ses cítil milován?“
Gottmanova doporučení se částečně překrývají s dalším světovým bestsellerem Pět jazyků lásky. Ten praví, že my lidé dostáváme rádi lásku ve formě fyzických doteků, zamilovaných slov, dárků, vzájemné pozornosti či skutků lásky.
No, a nejen z Gottmanova, ale i mého, pozorování, mimo jiné, dále vyplývá, že dlouhodobě šťastné a zamilované páry spolu plánují zážitky, například cestování, a mají se pořád něco těšit.
Nejvyšší level: zamilovanost nezávislá na okolnostech
Je v moci lidské bytosti učinit, aby se láska stala trvalým stavem. Existují k tomu dva klíče: modlitba a meditace. Nestává se to lusknutím prstu, není to instantní technika na pět minut, ale mnohdy celoživotní práce na sobě. Inspirací pro čtenáře mohou být například knihy českého jogína Eduarda Tomáše nebo mnohých křesťanských mystiků.
A jak si má běžný smrtelník takovou lásku představit? Slavný Ind, a rovněž jogín, Aurobindo Ghoš (1994: 70) o ní píše jako o velmi intenzivní a silné radosti bez jakéhokoliv objektu, pokojné a hluboké jako moře: „Je to láska, která není protikladem nenávisti. Ona jednoduše existuje, hoří stálým ohněm, nezávisle na tom, s čím se střetává, hoří ve všem, čeho se dotýká, jednoduše proto, že nemůže nemilovat, taková je její povaha. Nic pro ni není vysoké anebo nízké, čisté nebo nečisté, její oheň nikdy nemůže zhasnout (…) Je pokojná, velmi pokojná, je dechem, který sotva postřehneme v hloubce své bytosti, široká, bezbřehá jako moře. Protože je věčná. A svobodná. Nic ji nemůže spoutat, zotročit – nachází se v srdci všech a každého, jako by byla se vším sjednocená. Je to Bůh v nás.“
Jak tuto lásku v sobě aktivovat? Jak už bylo řečeno: meditací. Nevyčerpatelný pramen této lásky se nachází ve světě za myšlenkami, v posvátném prostoru ticha.
Francouzský mistr Omraam (2015:79) nám předkládá ještě jeden způsob, jak duchovní, tak i partnerskou lásku přivábit do svého života: „Když ráno odcházíte z domova, nezapomeňte pozdravit všechny bytosti v celém světě. Řekněte jim: „Miluji vás, miluji vás,“ a jděte do práce. Celý den se budete cítit šťastní, naplnění a vaše vztahy s ostatními budou snazší, protože jste poslali svou lásku všem bytostem ve vesmíru; a ze všech koutů se k vám vaše láska vrátí.“ Omraam říká, že máme být štědří a dávat lásku všem bytostem. Zejména lidem bez partnera pak doporučuje nevšední cvičení, a to pocítit vděčnost a děkovat za miliony krásných žen a krásných mužů, kteří se na Zemi nachází, a se kterými se ještě neměli možnost potkat. Toto je princip hojnosti lásky v praxi. Představujte si a radujte se z těchto potenciálních příležitostí.
Je to vlastně jednoduché: Čím více lásky vyzáříme ven, tím více ji dostaneme zpět. Receptem na mohutné rozvíření lásky je začít oceňovat a hledat to dobré úplně na všech a na všem. Milovat konkrétní lidi, zvířata, stromy a hvězdy. Stejně jako peřiny, lžičky, nabíječky a všechny možné předměty ve svém bytě, i všude venku.
A pokud žijete v partnerství, tak pečujte o svůj vztah jako o tu nejvzácnější květinu. Věnujte si láskyplnou pozornost a učiňte ze svého vztahu oslavu lásky.
Užívejte si svou zamilovanost.
Literatura:
Satprem (1994): Sri Aurobindo alebo putovanie vedomia. Opava: Optys.
Gottman, J. M. (2015): Sedm principů spokojeného manželství. Brno: Melvil.
Omraam, M. A. (2015): Zlatá pravidla pro každodenní život. Prosveta.
Jiří Hamerský