7 triků, jak zachránit vztah či zlepšit ten současný

laska sounalezitost

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zbystřete svou pozornost! Doporučení v dnešním článku pochází od pravděpodobně nejlepšího experta na partnerské vztahy na světě, profesora Gottmana. Vztahovou terapií v Gottmanově institutu prošlo neuvěřitelných 40 000 párů. Jak Gottman píše ve své nejnovější knize VITAMÍN L, i vyhaslý a téměř beznadějně se vyvíjející vztah lze mnohdy ještě restartovat.

Budete spolu i za 15 let?

Tým psychologa Johna Gottmana dokáže na 95 % předpovědět, zda budou dva lidé za patnáct let ještě manželé. Stačí mu k tomu slyšet jeden jejich hodinový rozhovor. Příznivé faktory pro budoucnost vztahu jsou zejména, že se partneři navzájem o sebe stále zajímají, projevují si náklonnost a obdiv a chovají se k sobě vstřícně (neodvrací se od sebe). 

Projděme si nyní 7 vztahových návyků, které mohou vztah zlepšit. Jak říká Gottman, „náprava je možná“. Podle něj je konec vztahu nevyhnutelný pouze v jediné situaci – když to oba vzdají

1. Vztahová vychytávka číslo jedna je vstřícnost 

Problém mnoha vztahů je, že se lidé po čase stáhnou a začnou si v hlavě sepisovat seznam křivd. Pak se jim kolikrát ani nechce do vztahu dále investovat. Jak to napravit? Jednak si programově snažit vzpomenout na všechny dobré okamžiky v minulosti. A směrem k přítomnosti a budoucnosti Gottman párům doporučuje zařazovat každý den společné pětiminutovky (časem i delší úseky), ve kterých se budou vzájemně zajímat jeden o druhého, pokládat si otázky typu, co dnes každého čeká, na co se těší.

Společná káva, krátké obejmutí nebo pusa – to jsou další maličkosti, které v součtu mohou znamenat velké věci a obrat ve vztahu. Princip je jednoduchý: začít „střádat“ skrze vstřícné činy co nejvíce hezkých okamžiků a spojení.

2. Ptejte se na důležité věci 

„Když se vztah vyvíjí, je to jako sledovat nový skvělý film: Začne se odvíjet nějaký příběh. Plni naděje a nervozity očekáváte, co bude dál a každou chvíli se o nové postavě svého života dozvíte nějaký vzrušující detail. Zajímá vás její dětství, naděje a sny, její představy o budoucnosti“ (Gottman, 2023: 58). Jak jde ve vztahu čas, počáteční nadšení postupně vyprchá a srdečné a hluboké rozhovory vystřídají otázky typu: „Už jsi to po sobě umyl?“   

Co s tím můžeme udělat? Velmi mě v Gottmanově knize VITAMÍN L oslovila myšlenka začít se znovu poznávat. Jde i o to, že lidé se v čase mění. Proto přestat se svého partnera ptát na důležité věci je jeden z velmi škodlivých návyků. Po několika letech ve vztahu (pokud k tomu došlo) se naopak nabízí vzrušující možnost, začít svůj protějšek poznávat znovu. Jakoby úplně od nuly.

3. Dejte svému partnerovi vědět, když vás něčím potěší 

DĚKUJTE. Má-li totiž vztah vzkvétat, je nezbytné pěstovat v něm kulturu uznání. Všímat si, co druhý dělá dobře. Možná to zní, až příliš jednoduše, ale pozitivní perspektiva výrazně pomohla zvrátit situaci i u extrémně problematických párů! Jak píše Gottman, „naši partneři chtějí vědět, že nás potěšili. Že jejich úsilí – byť ne vždy dokonalé – vnímáme a oceňujeme. Že je nebereme jako samozřejmost a nepřehlížíme je“ (s. 98). 

sounalezitost laska

4. Vyjádřete svému partnerovi obdiv 

Jedna věc je děkovat a všímat si, co partner dobrého dělá. O krok dál jde další prospěšný návyk: Mít druhého rád a oceňovat ho nejen za jeho činy, ale i za to, jaký je.  Gottman se ohrazuje proti tomu, že by to znamenalo nasazovat si růžové brýle: „Jde o to, že svého partnera vnímáte jako celek: zbožňujete jeho úžasné vlastnosti a zároveň máte pochopení pro jeho trvalé slabiny“ (2023: 120). 

5. Sdělujte své potřeby 

Tohle jako psycholog vídávám a slýchávám ve své psychologické praxi velmi často. Řada lidí není vůbec zvyklá komunikovat své potřeby. A přitom je důležité umět říkat, co chceme a co potřebujeme. Jak to může vypadat? Gottman dává jednoduchý příklad: „Můžeš mě obejmout? Mám to moc ráda“ (s. 152). 

6. Dopřejte si vzájemné doteky 

I v dotecích si můžete navzájem sdělit navzájem své potřeby. Podle Gottmana už 6 vteřin líbání nebo 20 vteřin objímání je hluboce léčivých. Zařazovat nenucené minidoteky je cesta i pro páry v krizi s narušeným emocionálním spojením. Dává logiku, že výzkumy naopak těch nejšťastnějších párů ukazují, že i po létech se vzájemně láskyplně dotýkají, a to i při činnostech jako je vaření, úklid nebo povídání o počasí. 

7. Začněte znovu chodit na rande 

Téměř vždy se vyplatí vnést do vztahu závan dobrodružství a novosti. Podle Gottmana nemusí jít o nic velkého. Proč se často cítí lidé ve vztahu osamocení? Protože žijí paralelní životy a nesdílí společně život, tak jak to na začátku přirozeně dělali. Pokud jste ztratili schopnost těšit se jeden z druhého, je Gottmanova rada jednoduchá: Jděte ven a bavte se! 

Jiří Hamerský 

Literatura: John Gottman a Julie Schwartz Gottman (2023): Vitamín L. Brno: Jan Melvil.