Jak po ránu snížit vysokou hladinu krevního cukru

cm cukrovka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

K tomu, co si dnes přečtete, mě přivedl diabetes I. typu, se kterým v únoru oslavíme sedm let. Zatím to byla léta šťastná, neboť, diabetes nevnímám jako chorobu, nýbrž změnu životního stylu. A pokud tento neduh dokážeme respektovat, máme energii hledat a zkoušet, ač se to nezdá, může nás opravdu hodně posunout. Dnes se však omlouvám diabetikům I. typu, tento článek bych ráda věnovala typu číslo II. Protože tito lidé se velmi často pohybují v kolonkách nadváhy či obezity, špatně manipulují s inzulínem, aplikují velmi vysoké dávky, což je ještě více udolává v tomto neutěšeném stavu. Ne každý si totiž všiml, že čím více inzulínu, tím více také přibýváme na váze…

Hodnoty glykémie

Představme si klasický den průměrného diabetika II. typu na inzulinoterapii. Ranní glykémie po probuzení jen málokdy klesne pod 7 mmol/l krve, většinou se pohybuje kolem 8 či 9, výjimkou však nebývají hodnoty nad 10. Důvodem může být vyšší glykémie po večeři, kterou již tělo nedokáže stáhnout, spíše se však přikláním k noční netečnosti buněk na inzulín. Brzy po probuzení si náš diabetik uchystá snídani. Běžně se popíjí káva, která, není-li oslazena cukrem, glykémii nezvedne. Stále si však myslím, že pokud byl v průběhu noci spánek kvalitní, ranní kávy netřeba. Tělo by mělo býti odpočaté, což je však při diabetu II. typu opět velmi výjimečné. Ke kávě, jak praví diabetická dieta, kterou bych nejraději celou přeškrtala a přepsala, konzumujeme pečivo v doprovodu margarínu a nějakého toho sýru, light uzeniny, paštiky a snad i kousku zeleniny. Dle doporučení lékaře jsme odkázáni na rychle (např. Novorapid) či středně rychle působící inzulín (např. Actrapid), ten, který zareaguje okamžitě, sice pokryje snídani, stěží však stahuje dopolední svačinku a tak, před obědem se potýkáme opět s hyperglykémií. Proto, doporučuji upřednostnit inzulín se středně dlouhým účinkem. Je sice nutné aplikovat alespoň 30 minut před snídaní, pokud však tento fakt dokážeme zohlednit, odměnou je nám stabilnější glykémie. Popřípadě, čtěte dále…

Jak jsem už psala, čím více inzulínu, tím více naskakují kila a bohužel, největší inzulínové dávky aplikujeme právě po ránu. Proč? Brzy po probuzení přicházejí ke slovu „stresové“ hormony, které podněcují vylučování zásobního cukru. Abychom se jednodušeji rozhýbali, rozběhli, měli energii tvořit. Ráno těla mnohých také všeobecně hůře spalují. Proto na pokrm, který konzumujeme k snídani, mnohdy spotřebujeme 3 x více inzulínu, než kdybychom si stejný pokrm přichystali k večeři. Opět mám vyzkoušeno. U obézního diabetika navíc dochází k tomu, že čím více je tělo zaneseno tukem, tím je třeba inzulínu více, aby na něj buňky mohly vůbec zareagovat. Takže si to spočtěme, třikrát více inzulínu díky hormonům + x inzulínu navíc, abychom jej vůbec do buněk vpravili. A opět, čím více inzulínu, tím také snáze přibereme na váze… Všichni víme, že diabetes je léčitelný, dokáže-li pacient výrazně zredukovat váhu. To, čemu je však vystavován mnohý diabetik, mi přijde, jako hraní do karet nejmenovanému průmyslu.

Jak z tohoto kruhu učinit krok stranou?

Možností existuje hned několik.

NIŽŠÍ SACHARIDOVÝ PŘÍJEM

Tou první může být, že po ránu snížíme sacharidový příjem. Jak? Namísto dvou krajíců chleba servírujeme pouze jeden, případně, hrajeme si i s dalšími sacharidovými přílohami, jako jsou jáhly, pohanka, quinoa, amarant, ovesné vločky, otruby. Vždy se však snažíme, abychom zkonzumovali více zeleniny, bílkoviny, kvalitního tuku, právě na úkor sacharidů.

Příklady takovýchto snídaní

  • 1/2 až 1 krajíc žitného chleba + 70 g kozího sýru + 50 g listové zeleniny + 1 rajče
  • Slaná kaše z quinoy: 50 g quinoy* + 70 g kozího sýra + 10 g vlašských ořechů + oregano + himalájská sůl + rukola
  • Jahelná kaše: 50 g jáhel* + 2 větší nastrouhané mrkve + 1/2 lžíce medu + vlašské ořechy + skořice + lněný olej
  • Chia pudink: 20 g chia semínek + mandlové mléko + stévie + 1 banán + 50 g borůvek + kokos
  • Kaše z ovesných otrub: 50 g ovesných otrub* + mandlové mléko + 1 jablko + 10 g rozinek + skořice

*váženo v syrovém stavu

POHYB

Nasnídáme se, tak jak jsme zvyklí, kdy sacharidový příjem kompenzujeme pohybem aerobního rázu, po dobu zhruba 45 minut. Samozřejmě, vstáváme-li v pět ráno, těžko se přinutíme sednout na rotoped, jít si zaplavat, projít, zajezdit na kole. Pokud však práce dovolí, neznám nic snazšího, nežli aplikovat nižší dávku inzulínu, najíst se a to, co by už inzulín neutáhl, stáhnout právě pohybem. Buďme však opatrní a opravdu s sebou nosme glukometr, abychom předešli případné hypoglykémii.

BÍLKOVINNÁ SNÍDANĚ

Nenabádám teď k žádné ketodietě, to opravdu nikoli, k těmto praktikám zaujímám zcela odmítavý postoj. Sacharidy jsou tělu samozřejmě třeba. Pokud bychom sacharidy z jídelníčku vyloučili, celkem rychle zhubneme, neboť tělo spadne do stavu zvaného ketóza. Tento stav je však chorobný, odebírá tělu živiny, energii a není trvale udržitelný. Navíc, nedovedu si představit, že si diabetik II. typu, který se mnohdy, není však pravidlem, ke své metabolické poruše doslova projedl, promlsal, zcela odepře pečivo, ovoce, přílohy, aby se jeho denním chlebem stalo maso, sýry, ořechy a zelenina. Pro mnohé by již po čase bylo krutým martýriem, nehledě na to, že většinu diabetických pacientů trápí také dna. Samozřejmě, svou váhu a produkci, případně aplikaci inzulínu lze držet na uzdě taktéž i správně seskládaným jídelníčkem, o tom pak blíže například v článku Zdravé sacharidové přílohy při diabetu I. a II. typu.

Vraťme se však k oněm snídaním, které vyžadují mnohem více inzulínu, nežli oběd či večeře. Pokud si k snídani nachystáme pouze bílkovinu + větší množství zeleninového salátu, výrazně se sníží množství požadovaného inzulínu, což by mělo za nedlouho vést k mírné redukci váhy. Nějaký inzulín bude však třeba, jak jsem se zmínila, hladina cukru se po probuzení navyšuje. Namísto 30 jednotek aplikovaného inzulínu, to však může být pouze 5. A to je už panečku rozdíl.

Příklady takovéto snídaně:

  • 250 g polotučného tvarohu + nastrouhaná mrkev + česnek + bylinky + himalájská sůl + kedluben
  • 150 g přírodního kozího sýru + rajče + kedluben + listová zelenina
  • 2 kusy míchaných vajec s bylinkami + zeleninový salát
  • Hustá zeleninová polévka s vejcem bez zásmažky, lze podávat s troškou luštěniny

Na dopolední svačinku, tzv. desátou, pak sacharidy přidáváme. Stejně tak na oběd, odpolední svačinu, směrem k večeru pak sacharidy ubíráme, kdy poslední jídlo dne, bude spíše odpočinkové.

KOMBINACE VÝŠE ZMÍNĚNÉHO

Samozřejmě, ne vždy zvládneme cvičit. A také, ne vždy máme náladu na bílkovinnou snídani. Vhodnou kombinací výše zmíněného lze však dosáhnout dobrých výsledků a konečně se dobrat k odpovídajícím hodnotám glykovaného hemoglobinu, hladiny glukózy na lačno, výrazné redukce váhy a troufám si i říci, nárůstu energie a chuti do života. Přeji tedy hodně zdaru : -).

Přístroje na měření hladiny krevního cukru naleznete v naší nabídce.