Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Diabetes mellitus 2. typu

04.03.2014
Diabetes mellitus 2. typu Je výsledkem takových vlivů, jakými jsou obezita, sedavý způsob života, kouření, neustálé stresy v zaměstnání i v rodině, seznam je často dlouhý. Samozřejmě i určitá dispozice k cukrovce, ale o tom již byla zmínka u diabetes mellitus 1. typu. Přírodní zákony se nedají obcházet - stále platí a při jejich porušení vznikne nemoc. Tělo svou nemocí brání člověku žít špatně nastaveným životním stylem a zastavuje ho. V případě cukrovky je to ohromný signál! Ze zdravého člověka se rázem stane pacient.

Přirozeně jde ke svému lékaři a ten mu ty signály vysvětlí určitými argumenty, laboratorními testy - hladinou cukru v krvi apod. a současně zahájí léčbu. Problém se pomocí léčby stabilizuje. Je tímto procesem řešena příčina? Vzal si pacient poučení ze signálů, které dostal? Mnozí pacienti nedodržují přesně léčebný postup a vždy, když mají jít k lékaři na kontrolu hladiny cukru v krvi, se snaží nejíst sladké, aby jim cukr klesl. Koho tím šidí? Lékaře? Cukrovku?

 

Profesor Kvapil, předseda Diabetické asociace ČR, hovoří o zlepšení prevence diabetu, spočívající zejména ve zlepšení stravovacích návyků, životního stylu a zabezpečení dostatku správného pohybu. Podle něj se celosvětově populace již od školního věku málo "hýbe". V našich jídelníčcích dlouhodobě převažuje strava složená z živočišných tuků. Přestože se situace pozvolna zlepšuje, stále konzumujeme málo zeleniny a ovoce.

 

Ve školách všech úrovní ubývá tělocviku, nejen mládež stále častěji vysedává u počítače, málo sportujeme a dospělí v zaměstnání stráví vsedě téměř 80 % času. Tyto faktory jsou příčinou rostoucí nadváhy a obezity, dotýkající se již poloviny Čechů. A to je živná půda pro cukrovku…

 

Navazující činností by mělo být vyhledávání nemocných, které je na bedrech praktických lékařů. Lidé středního věku by měli být o možnostech prevence více informováni, docházet pravidelně na preventivní prohlídky, ke kontrole krevního obrazu a měření krevního tlaku.

 

Kéž by to však v praxi takto fungovalo.

Dnes se také dá měřit tzv. dlouhý cukr. Ten ukáže, na jaké úrovni je jejich cukrovka, jaké jsou hladiny glykemie za uplynulých několik měsíců, dále také odhalí, zda je léčebný postup účinný. Pacientům už tedy nepomůže, aby tři dny před vyšetřením u lékaře skutečně drželi doporučenou dietu a hladina glykemie se jim snížila. Úsměvné - pacient má cukrovku - lékaři se snaží o jeho léčení - on podvádí, lékaři tedy použijí metodu, aby odhalili podvod.... a o čem to je? Chce se léčit, nechce se léčit? Když neposlouchá signály, které dostal, co zmůže lékař, léky?

 

Léčba cukrovky představuje v České republice zhruba přibližně 20 miliard Kč, což představuje 10 % ročních zdravotních výdajů a s léčbou komplikací jsou náklady mnohem vyšší. Špatná kontrola cukrovky - hladiny glykemie v krvi může vést k hyperglykémii a - pokud se pacient do tohoto stavu dostává, hrozí často nebezpečí oněch komplikací, o kterých již byla řeč - slepota, selhání ledvin, gangréna, neuropatie. Tato skutečnost je také hlavním faktorem onemocnění srdce a cév a příčinou impotence mužů.

 

Na prvním místě léčby je dieta, kterou musí pacient bezpodmínečně přijmout.

 

Lékař podle sledované hladiny glykémie předepisuje perorální antidiabetika, což jsou léky snižující hladinu krevního cukru, nebo přímo inzulin, který snižuje hodnotu krevního cukru tím, že napomáhá jeho odvádění z krevního oběhu k buňkám, v nichž se využívá jako zdroj energie.

 

Mezi nejnovější léky na léčbu diabetes mellitus 2. typu jsou tzv. inkretiny. Jsou to hormony, které produkuje střevní sliznice v horní části trávicího ústrojí. Po požití potravy zvyšují uvolňování inzulinu beta buňkami slinivky, zpomalují vyprazdňování žaludku. Současně snižují chuť k jídlu. Mezi nejvýznamnější zástupce inkretinů patří tzv. GLP-1 a GIP.

 

Oba regulují činnost slinivky břišní tak, aby byla správně zpracovávána glukóza. Jsou vylučovány v souvislosti s tím, kolik cukrů je obsaženo v potravě.

 

Bylo zjištěno, že u diabetes mellitus 2. typu je GLP-1 produkován v menší míře - a to má za následek, že se hladiny cukrů v krvi snadno zvýší. Snižování produkce GLP-1 je ovlivňováno vyšší aktivitou enzymu DPP-4 (dipeptidyl peptidáza 4). Tento základní jev se moderní léčba snaží ovlivnit dvěma způsoby. Jednak změnou molekuly GLP-1, aby byla odolnější vůči působení enzymu DPP-4 (agonisté receptorů pro GLP-1) a jednak působením látky, která blokuje enzym DPP-4 (inhibitor DPP-4 s názvem gliptin). Inkretinová léčba diabetes mellitus 2. typu má řadu dalších účinků, jako je snížení hmotnosti nebo mírný pokles krevního tlaku. V současnosti přibývá důkazů o tom, že má rovněž schopnost chránit srdce a mozek před vlivy narušeného metabolizmu cukrů.

 

Tedy sláva, máme na trhu „další výrobek nové generace“, který byl v roce 2007 a 2008 ověnčen prestižní Galénovou cenou, nese vavříny, a to navzdory faktu, že opět neřeší příčinu, nýbrž jen reaguje na následek.

 

Jak můžeme přispět přírodní léčbou?

V celostní medicíně se využívá bylin, jež tělu pomáhají zpracovávat cukr. Byliny, které mají příznivý vliv na metabolizmus slinivky břišní. Jsou zaměřeny také na žlučové cesty a játra. Harmonizují vnitřní prostředí a působí i protizánětlivým účinkem. Stimulují trávicí enzymy a podílejí se na zlepšené využitelnosti potravy. Celkově harmonizují vnitřní metabolizmus.

 

Lze diskutovat o Graviole, Cordycepsu, borůvce.

 

Produktům, které svým dílem přispívají k lepšímu zvládnutí vyšší glykemie, se věnuje celá rubrika: Cukrovka.


Související články:
Diabetes mellitus 1. typu
Cukrovka - smrtící iluze o této chorobě
Cukrovka 2. typu – jak pomáhá strava ve středomořském stylu
Může pomoci bylinný prostředek při cukrovce?
Poškození nervového systému jako příznak cukrovky
Lecithin posiluje nervovou soustavu
Diabetes - cukrovka druhého typu je vyléčitelná dlouhodobým podáváním omega3
Diabetes a glykemický index potravin
Pozdní komplikace při diabetu I. či II. typu? Ne, díky!!!
10 potravin, na které při diabetu I. či II. typu pozor
Prediabetes
Diabetes II. typu a glykemický index


04.03.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

149,- Kč

230,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS