Jak a kdy snižovat horečku

dite e1604039185940

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zahřívání těla je přirozenou obranou organismu, který se brání. Kdy zasahovat a kdy to nechat na přírodě?

Je-li organismus napaden škodlivým mikroorganismem, začne se bránit. Jedná se o typický zákon akce a reakce, do jehož průběhu mnohdy není vůbec nutné zasahovat. Naopak, vyplatí se nechat teplotu pracovat, ideálně dva tři dny.

Horečka vs. zvýšená teplota

V první řadě je důležité rozeznávat mezi zvýšenou teplotou a horečkou. Děti mají obecně o něco málo vyšší tělesnou teplotu než dospělí, proto zvýšené teploty nebývají žádné „drama“. Za zvýšenou teplotu se považují hodnoty do 38 stupňů Celsia. Od 38 výše hovoříme o „horečce“, kterou však stále ještě není nutno srážet. K tomu přistoupíme, až pokud horečka přesáhne 38,5 stupně. Proč?

 • Termoregulační centrum v mozku u dětí ještě není plně vyvinuté. I to je jedním z důvodů, proč malé děti mívají častěji teplotu/horečku. Organismus takto reaguje i na běžné a obyčejné infekce.
 • Zvyšování tělesné teploty je obranná reakce: celá řada choroboplodných zárodků v takovém prostředí nedokáže přežít. Posiluje také látková výměna, která pomáhá rychleji odplavovat škodlivé látky, a naopak posiluje obranné buňky.

Měření je základ

Nejlepším, respektive nejpřesnějším ukazatelem teploty u malých dětí je konečník, kde tělesná teplota šplhá zhruba o 0,5 stupňů výše než v ostatních oblastech. Teplotu lze však měřit i z ucha, podpaží nebo čela. Důležité je, aby dítě bylo po celou dobu měření v klidu, jinak budou údaje zkreslené. Pokud si nejste jistí, teplotu měřte opakovaně a sledujte, zda se křivka hodnot mění.

Pokud horečka stoupá a překročí hodnotu 38,5 stupňů Celsia, je vhodné začít ji srážet. Příliš vysoká nebo dlouhodobá horečka zatěžuje organismus, který je navíc nucen vydávat extrémní množství energie a zbavovat se tekutin. Ty je bezpodmínečně nutné doplňovat, dohlížet na správný pitný režim.

 • Podávejte dítěti vlažné čaje, můžete do nich přidávat citron a med nebo sirup z rýmovníku.
 • Pokud dítě odmítá pít, podávejte mu pravidelně po lžičkách lehce chlazené nápoje, nejlépe však nápoje pokojové teploty.
 • Dítě s horečkou ztrácí chuť k jídlu. Nenuťte ho. Ztrátu energie skvěle doplní hroznový cukr nebo poctivý masový vývar.
 • Malé děti mohou při vysokých teplotách potrápit febrilní křeče. Zde platí výjimka: Jestliže je prodělaly, při příštím onemocnění snižujte teplotu preventivně od počátku potíží.

Tipy, jak šetrně snížit horečku:

 • Studené zábaly jsou klasika, která má skvělý efekt. Musí se však během nich dodržovat přísná pravidla. Do ručníku namočeného ve studené vodě balíme hrudník a bříško dítěte – ne však ruce a nohy! Délka přikládání by neměla překročit 10 minut. Vždy se ale ujistěte, zda dítě nemá i přes horečku studené nohy a ruce: v takovém případě zábal neprovádíme
 • Šetrnější variantou jsou vlažné obklady: ručník namočený ve vlažné vodě přikládáme na krk, třísla a také do podpaží.
 • Pokud se rozhodneme pro koupel, nesmí být studená!!! Vždy jen o několik stupňů nižší, než jaká je aktuální horečka.
 • Staré známé octové ponožky nasadíme dětem nad 4 roky, u mladších je vyměníme za žínku, namočenou v octové vodě. Žínkou otíráme zápěstí i oblast nad kotníky.
 • Děti nenutíme ležet v peřinách a potit se! V pokoji by teplota neměla překročit 21 stupňů Celsia. Místnost pravidelně větráme a děti zbytečně nenavlékáme.
 • Pokud horečka neklesá a neustupuje, ba dokonce začne stoupat, sáhneme v urgentních případech po lécích s paracetamolem: nejčastěji ve formě čípků nebo sirupů.

Přírodo, nástup!

Imunitu podpoří a se škodlivými mikroorganismy zatočí také bylinky. Vsaďte na čaj z lipového květu, květu černého bezu, čaj šípkový, rakytníkový či meduňkový. Ten navíc dítě zklidní a připraví na vydatný spánek. Mají-li děti chuť, dávejte jim čerstvě lisované ovocné šťávy, naředěné nejlépe kojeneckou vodou.

Redakce Joalis