Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Diosmin

29.09.2018
Diosmin

Diosmin, se kterým se nyní častěji setkáváme v různých doplňcích stravy (ale nachází se i v léku Detralex vázaném na lékařský předpis), je flavonoid získavaný z rostliny Ruta aurantiae (routa vonná), patřící do rodu citrusů. Diosmin je syntetizován z hesperidinu izolovaného ze slupek pomerančů.

V kombinaci s další látkou, hesperidinem (také citrusový flavonoid) zlepšuje, jak uvádějí odborníci, žilní tonus a snižuje kapilární hyperpermeabilitu, protože chrání mikrocirkulací před zánětlivými procesy.

 

Jak si to přeložit?

Žilní (cévní) tonus je vlastně napětí cévní stěny, které vytváří širší prostor, aby cévou mohlo protékat více krve (tzv. cévní průsvit). Pokud dojde k ochabnutí tonusu, cévou protéká krve méně. Hyperpermeabilita znamená vyšší než normální propustnost cévní stěny. Mikrocirkulace je oběh tělních tekutin (krve, tkáňové tekutiny, lymfy) na úrovni jednotlivých tkání. Porucha mikrocirkulace má za následek zhoršení výživy tkání a může být příčinou nebo průvodním jevem řady onemocnění a patologických stavů jako například: edém, infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin. Diosmin ovlivňuje mikrocirkulaci několika různými způsoby: snížením adheze leukocytů a kapilární permeability, zvýšením odolnosti kapilár, změnou hemoreologie a zlepšením lymfatického toku.

 

Lékaři kombinaci diosminu a hesperidinu (v podobě tzv. mikronizované purifikované flavonoidní frakce) předepisují při léčbě chronické žilní insuficience dolních končetin provázené pocitem tíhy, bolestí, nočními křečemi, otoky či trofickými změnami včetně bércového vředu a jednak při léčbě akutní ataky hemoroidálního onemocnění a dále jako základní léčba příznaků a projevů hemoroidálního onemocnění.

 

Jedinou zásadní kontraindikací je známá nebo předpokládaná přecitlivělost na účinné, eventuálně pomocné látky obsažené v léčivém přípravku či doplňku stravy.

 

V souvislosti s léčbou Detralexem bývají popisovány vesměs nezávažné gastrointestinální (bolest břicha, dyspepsie, nevolnost či zvracení) či neurovegetativní (bolesti hlavy či závratě) nežádoucí reakce. U doplňků stravy zatím tyto nežádoucí účinky nejsou uváděny. Co se týče lékových interakcí, v současnosti nejsou známy žádné farmakokinetické ani farmakodynamické interakce. Takže shrnuto, doplňky stravy, které obsahují diosmin (obvykle s dalšími složkami) je možné užívat jako doplněk léčby při hemeroidech, křečových žilách, nedostatečnosti dolních končetin či bércových vředech. Ve složitějších zdravotních stavech je dobrá konzultace s lékařem.

 

Celková nabídka přípravků obsahující diosmin.


Související články:
Otoky nohou
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Bércové vředy
Hesperidin


29.09.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS