Cukrovka (diabetes) je mezi námi od pradávna: jaká je celostní léčba?

celostni medicina diabetes

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud se podíváte na statistiku, je v Česku v současnosti evidováno okolo 10 % osob s diabetem. Nejčastěji se jedná o cukrovku II. typu. Americké statistiky uvádějí 50 %. A to je vysoké číslo. Není divu, že se touto nemocí, která je dnes považována za epidemii, věnuje velké množství vědeckých týmů s cílem pojmenovat mechanismus působení patologie. A pokud se to podaří, je snaha najít lék, který onen mechanismus dokáže ovlivnit.

Mechanismus, který podporuje vznik cukrovky 2. typu

Základní mechanismus, který podporuje vznik cukrovky, spočívá v kombinaci vytvoření inzulinové rezistence, při níž se sníží schopnost reakce tkání na inzulin, a snížené vylučování Inzulinu samotného. 

Pokud uvedená kombinace dosáhne svého vrcholu, objeví se zvýšená hladina cukru v krvi – hyperglykemie. DM II. typu je ve velkém procentu spojen s přítomností obezity  (viscerální). Mnoho obézních lidí má vytvořenu inzulinovou rezistenci. Je to stav, který předchází rozvoji cukrovky II. typu (prediabetes). Inzulin má za úkol dopravit krevní cukr do buněk, kde je využíván. Inzulinová rezistence tomu brání. Regulační mechanismus na to reaguje tím, že se začne tvořit ještě vyšší množství inzulinu. Tento proces může trvat různě dlouhou dobu, ale jednou tento kompenzační mechanismus přestane fungovat a projeví se známé příznaky cukrovky.

Kvůli zvýšené hladině inzulinu máte stále hlad a dochází k nadměrnému ukládání tuku do tukových zásob. Inzulin je v takovém případě hormon pro ukládání tuku a z druhého pohledu brání odbourávání tuků.

inzulinova rezistence

Proč jsou cukry takový problém?

Diabetes je choroba toxicity z nadmíry příjmu sacharidů, glukóza se nedostane do buněk. Příjem sacharidů je největším faktorem, který ovlivňuje hladinu cukrů a také potřebu léků. Je třeba konstatovat, že příčinou inzulinové rezistence je přebytek inzulinu.

Abychom pochopili, v čem je hlavní problém pro obezitu, metabolickou poruchu pro cukrovku, je třeba se podívat na graf: 

Jídlo, které přijímáme, se skládá z cukrů, bílkovin a tuků. Každá z potravin má jiný účinek na hladinu cukru a inzulinu. Když jíme cukr, hladina cukru v krvi prudce stoupá a na to reaguje inzulin, jehož produkce se také zvýší. S bílkovinami to vypadá lépe. Ale co se děje, když jíme tuky? To vidíme na grafu, vlnka je malá.  

Přejídání je významný faktor. Chybí při něm stop signál, do hodiny budete mít znovu hlad. Při inzulinové rezistenci máte stále hlad. 

TIP Celostní medicíny: Proto jsou inzulín a další hormony důležitými hráči při hubnutí. Víte, jak souvisí hormonální systém s hubnutím?

Proč přijímat cukry téměř nepotřebujeme?

Člověk má vlastně minimální potřebu sacharidů. Nejsou esenciální. Ale máme esenciální aminokyseliny, to jsou bílkoviny. Esenciální znamená, že je to živina nutná pro normální fungování, kterou si tělo neumí samo vyrobit a musí se přijímat potravou.  

Glukózu si tělo vyrábí neustále, a to dost, procesem nazývaným glukoneogeneze. Sacharidy nejsou esenciální, nepotřebujete je, ale protože je stále přijímáte, jste nemocní. Lze si tedy vzít poučení, že sacharidy máte hodně minimalizovat. Když jíte málo sacharidů, netvoří se tolik inzulinu a jeho hladina klesá. Je vhodné dodržovat intervaly mezi jídly, nebo praktikovat přerušovaný půst.

Rizikový faktor: inzulínová rezistence

Vědecké studie napsané o kardiovaskulárních chorobách potvrdily, že významným rizikovým faktorem je inzulinová rezistence. Má na svědomí okolo 40 % infarktů. Zkráceně uveďme, že mezi další následky patří vysoký tlak, porucha metabolismu tuků, dna. U jedinců je na vzestupu poměr pas/boky, což signalizuje centrální depozici tuku. 

Shrneme tedy algoritmus:

Inzulinová rezistence + obezita → zvýšení sekrece inzulinu → postupné vyčerpání β-buněk (buňky slinivky, které tvoří inzulín).

Pokud dojde k totální nefunkčnosti β-buněk Langerhansových ostrůvků slinivky, přestane se tvořit inzulin.

Léčba a léky diabetu a inzulínové rezistence

Léčba je u diabetiků II. typu závislá na stupni inzulinové rezistence. Samozřejmě, dieta by měla být automatická, jak bylo zmíněno výše. Lékem první volby v běžné praxi jsou tzv. chemická perorální antidiabetika. Jsou volena podle jejich účinku a mechanismu působení. Snahou účinku je dosáhnout snížení inzulinové rezistence, a tak přispět ke snížení hladiny cukru. 

Jiná léčiva stimulují sekreci inzulinu, když se objevují vysoké hladiny cukru po jídle ve snaze hladinu cukru snížit. Dále, tzv. inkretiny, fungují na principu zvýšené sekrece inzulinu při jakékoliv situaci, kdy je hladina cukru zvýšena. Je-li hladina cukru normální, jejich efekt se neuplatní. Jsou k dispozici také prostředky, které působí přes funkci ledvin, blokují zpětné vstřebávání glukózy v proximálním tubulu nefronu, čímž dochází ke zvýšeným ztrátám glukózy do moči, a tím ke snížení glykémie.  

U komplikovaného diabetu je třeba přistoupit k inzulinoterapii, ale to je již pozdě.  

Doporučení z pohledu celostní medicíny

Je mnohem lepší, když věnujete vážnou pozornost naznačeným signálům a blížící se cukrovku zcela zvrátíte změnou životního stylu třeba podle následujících všeobecných doporučení: 

  • Fyzickou aktivitou, cvičením můžete nejjednodušším způsobem zlepšit citlivost na inzulin.
  • Přestaňte kouřit. Kouření tabáku může způsobovat inzulinovou rezistenci.
  • Omezte pití alkoholu.
  • Zásadně snižte příjem sacharidů, prostudujte si, kde jsou cukry obsaženy a v jaké jsou formě (zda jde o monosacharidy, oligosacharidy, polysacharidy), dále je třeba promýšlet jejich glykemický index (GI), který udává rychlost, za jakou se sacharidy v jídle přemění na glukózu, a ta se dostane do krevního oběhu. Čím rychleji tedy sacharidové jídlo zvýší hladinu glukózy, tím vyšší GI daná potravina má. Nestačí tedy omezit viditelný cukr v kostkách, v krystalech či v prášku, který je nabízen ke kávě, je to mnohem složitější. A pokud v tom nemáte jasno, diskutujte o složení svého jídelníčku s výživovým poradcem.
  • Jezte stravu založenou převážně na nezpracovaných potravinách.  Jinými slovy, omezujte potraviny průmyslově zpracované, které téměř vždy obsahují cukr, a to i tam, kde byste jej nečekali. Zařaďte ořechy a tučné ryby. Tím vedu pozornost k omega-3 mastným kyselinám. Tyto tuky mohou snižovat inzulinovou rezistenci a také snižovat hladinu triglyceridů v krvi.
  • Jsou studie, které referují, že špatný spánek způsobuje inzulinovou rezistenci, takže pozornost věnovaná na zlepšení kvality spánku jde správným směrem.
  • Velká kapitola se věnuje stresu. Ten je všudypřítomný. Pokud se snadno přetěžujete, snažte se odcházet do přírody, na dovolenou, k relaxaci. 
celostni medicina a cukrovka

Jaký vliv má na diabetes přerušovaný půst?

Dodržování tohoto stravovacího režimu může zlepšit citlivost na inzulin. Nejrozšířenější je režim 16/8. To znamená, že se 16 hodin úplně postíte a 8 hodin jíte. Velkou výhodou režimu 16/8 je, že většinu půstu strávíte spánkem. 

V době půstu nekonzumujete žádné jídlo. Dodržujete pitný režim. Můžete pít vodu, čaj a nápoje bez cukru a mléka. Během okna pro jídlo se stravujete tak, aby vaše strava byla vyvážená a bohatá na živiny.

Doplňky stravy a diabetes

Berberin může zvýšit citlivost na inzulin a snížit hladinu cukru v krvi. Užitečné mohou být i doplňky hořčíku a zinku. 

Reishi a shiitake zmírňují rozvoj inzulinové rezistence tím, že podporují vychytávání volných radikálů, snižují oxidační poškození buněk, a tím zmírňují rozvoj inzulinové rezistence. 

Listy moringy obsahují složky, které snižují hladinu cukru v krvi. Moringa navíc obsahuje chrom, který pomáhá znásobit účinek inzulinu a držet správnou hladinu cukru. 

Některé výzkumy ukázaly, že řasa chlorela dovede snižovat hladinu cukru v krvi a pojídání chlorely též napomáhá zvyšovat citlivost na inzulin.  

Podobně mladý ječmen disponuje takzvaným adaptogenním účinkem, který napomáhá ke správné funkci při zvýšené hladině glykémie. 

Už od pradávna je známo, že hladinu cukru v krvi pomáhají udržovat skořice (skořicovník) a gurmar (gymnema sylvestre). Stále více se využívá i kyselina alfa-lipoová

Lidové léčitelství uvádí mnoho zkušeností s bylinami, které se podávají k pomoci s cukrovkou, jako např. jetel luční, listy borůvčí, bez černý, zelené koření, pampeliška lékařská, bobkový list.

TIP Celostní medicíny: Přečtěte si více o cukrovce, glykémii, dietě a dalších způsobech léčby v našem článku!

Ano, cukrovka je mezi námi od pradávna, lidé s ní bojují a hledají způsoby, jak je možno jí odolávat.

MUDr. P. Šácha