Řasa chlorella: nebezpečí nebo ochrana pro naše tělo?

Jednobuněčná řasa chlorella se v dnešní době stala velmi populární pro její přínos našemu zdraví, zvláště pak pro její detoxikační vlastnosti. Obsahuje širokou škálu minerálů, vitamínů, aminokyselin, chlorofyl a antioxidanty. Pěstuje se v čisté vodě, ve které velmi rychle roste a díky fotosyntéze je schopna vyrábět unikátní růstový faktor, tzv. chlorellový růstový faktor (CGF). Dlouhá léta se vědci zabývají výzkumem tohoto faktoru, neboť se ukazuje, že podporuje regeneraci tkání, především dělení a růst buněk. Posiluje schopnost likvidovat cizorodé bakterie a má pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost lidského těla. Není to hormon a nemůžeme jej srovnávat s růstovým hormonem STH (somatotropní hormon).

Chlorellový růstový faktor je nukleotid-peptid. Lze si jej představit jako komplexní látku a vyskytuje se pouze v řase chlorelle. Obsahuje nukleové kyseliny, aminokyseliny, peptidy, polysacharidy, betaglukany – je to tedy výkonný phytonutrient – tzn. substance rostlinného původu.

Nukleové kyseliny jsou základním stavebním kamenem života, jsou velmi důležité pro udržení přirozeného obranného systému a jeho správnou funkčnost. Výkonný CGF může pomoci zvýšit přirozené obranné aktivity systému, pomáhá odstranit velké množství nečistot z těla a obnovit buněčnou sílu a celistvost. Vstřebává se přímo do krevního řečiště, funguje všude v těle, zasahuje hluboko do buněk. Někteří vědci se věnovali studiu účinku potravin s vysokým obsahem nukleových kyselin DNA a RNA a domnívají se, že tyto potraviny mohou pomoci zpomalit proces stárnutí. Jak lidé stárnou, schopnost těla produkovat nukleové kyseliny DNA a RNA se zpomaluje. To vede k řadě typických příznaků stárnutí, jako je pokles energie, zvýšená citlivost k různým onemocněním. Popsané nukleové kyseliny jsou nutné pro syntézu bílkovin, a proto podporují rozmnožování a růst buněk. CGF lze také považovat za silné „prebiotikum“, které zvyšuje rychlost růstu prospěšné střevní (ale třeba i vaginální) mikroflóry.

Všichni známe vedlejší účinek antibiotik, které zničí nejenom patologické mikroorganizmy, nýbrž současně i prospěšnou mikroflóru. Způsobují tzv. dysbiózu (dysmikrobii) nebo symbiózu mezi jednotlivými mikroorganizmy. A mnoho lidí již bere za samozřejmé, že při a po léčbě antibiotiky užívají laktobacily, tedy probiotika. Jenže zde je použit termín prebiotika – řasa chlorella a její růstový faktor jsou totiž mnohdy důležitější než samotná probiotika, neboť upravují prostředí, ve kterém mikroflóra žije. Když tedy budeme kromě probiotik užívat i prebiotika, vytvoříme podmínky pro růst užitečných bakteriálních kultur, jež nás chrání před civilizačními nemocemi, např. plísněmi.

Růstový faktor uvedené jednobuněčné řasy chlorelly urychluje růst normální střevní mikroflóry. S objevem růstového faktoru se objevily i myšlenky, zda nemůže vyvolávat onkologická onemocnění, nebo dokonce působit proti jejich léčení, jestliže podporuje růst buněk?

Dr. Fujimaki z Japonska izoloval chlorellový růstový faktor a označil jej jako vitalizující složku, oživující unavené buňky a pomáhající poničeným buňkám v seberekonstrukci. Po Fujimakiho studii proběhlo ještě několik dalších, které ale neukázaly, že by řasa chlorella se svým růstovým faktorem bránila léčbě onkologických nemocí, ba naopak: studie prokazují zcela opačnou účinnost řasy chlorelly, a to jak v prevenci, tak i v podpůrné léčbě onkologických onemocnění.

Kdyby byla tato zelená řasa kontraindikací při léčbě onkologických nemocí, kdyby poškozovala zdraví lidí, a dokonce stála proti klasickému léčení, bylo by pak s podivem, že by se zelené potraviny tak dlouho a tak úspěšně držely v přísných schvalovacích řízeních a udělených atestech. O podpůrném působení řasy chlorelly mimo jiné také při léčbě onkologických nemocí se dočtete v knihách Dr. Liebkeho (Doktor Chlorella), Dr. Steenblocka (Přírodní léčivé řasy), či Dr. Bernarda Jensena (Šperk z dálného výhodu).

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.