Černucha setá (Nigella sativa): účinky tradičního koření

černucha seta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Černucha setá (latinsky Nigella sativa) je léčivá rostlina z čeledi pryskyřník-ovité (Ranunculaceae). Lidově bývá označována jako černý kmín. Je to jednoletá bylina pocházející z oblasti jihozápadní Asie, odkud se rozšířila na Balkán, do Turecka a až do Indie (tam je asi nejoblíbenější). Je pěstována také u nás.

Účinky černuchy:

V tradičním léčitelství se hodně používá na řešení zdravotních problémů v oblasti trávicího traktu. Jako rostlinná droga se využívají semena (rozdrcená, rozemletá na prášek pro přípravu odvaru či nálevu). Tradiční léčitelé ze semen připravovali odvar z červeného vína. Semena mají příjemnou vůni i lehce pikantní chuť. Používají se jako koření, podobně jako černý pepř, navíc dokonce i do pečiva.

Některé zdroje zmiňují, že má podobně ochranný účinek (hepatoprotektivní) jako ostropestřec mariánský. Močopudné působení semen též přispívá k detoxikaci našeho těla. Někdy bývá zevně používána v přírodním léčitelství při kožních nemocech, jako je ekzém, lupenka, ale také i mykózy.

Pro zevní použití se zpracovává ve formě oleje nebo jako nálev ze semen. V Asii a na Balkáně se lisuje kvalitní olej z černuchy seté.

Co černucha obsahuje?

Olej připravený ze semen rostliny obsahuje celou řadu přírodních látek. Jedná se zejména o nenasycené mastné kyseliny omega-6 (kys. linolová, olejová), nasycené mastné kyseliny (palmitová, stearová), alkaloidy (nigellicin, nigellidin a další), silice (thymochinon, nigelon, thymohydrochinon a thymol), saponiny, vitamín C, aminokyseliny (arginin, methionin, lysin, glycin, leucin) a fytosteroly (beta sitosterol).

cernucha

Sitosterol kontrolující DHT

Označovaný i jako beta sitosterol je rostlinný sterol. Největší význam má jako inhibitor enzymu 5-alfareduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy doprovázeno degenerativními změnami. Mezi nejvýznamnější z těchto změn patří zvětšení prostaty a zvýšené vypadávání vlasů (degenerace vlasových folikulů), zvýšené ukládání tuků a oslabení imunitního systému. Z hlediska léčení benigní hypertrofie prostaty (dále BHP) i rakoviny prostaty vykazuje beta sitosterol určité pozitivní výsledky. Pozitivní efekt má i v terapii diabetu.

Nigellin – jedinečná směs

Jak napovídá název, vyskytuje se pouze ve černuše seté neboli černém kmínu. Je vhodná ke zmírnění spasmů a čištění (křečí svalstva) průdušek a napomáhá při dráždivém kašli. Nigellin (často chráněn patentem), ovšem není jedna látka, je to vlastně standardizovaná směs ze semen rostliny, která obsahuje zásadní thymochinon, dále mastné kyseliny (standardizované), stejně jako thymohydrochinon, hederagenin a někdy se přidává rovněž kyselina rozmarýnová.

Vědecké studie této směsi přisuzují protizánětlivé a imunomodulační (obecně ovlivňující imunitní systém) působení. Hlavní složce thymochinonu někteří odborníci přisuzují antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé působení. Může být prospěšný tím, že svou antioxidační aktivitou působí protektivně před poškozením ledvin a pomáhá snižovat krevní tlak. Ovšem všechny tyto poznatky musí být ještě potvrzeny dalšími studiemi a olej z černého kmínu samozřejmě nemůžeme považovat za alternativu léků.

Na co si dát pozor?

Mezi nežádoucími účinky se někdy uvádějí bolesti hlavy. Černuchu setou by jako léčivou rostlinu neměly užívat těhotné a kojící ženy.