Příběh o hormonální antikoncepci, který možná (ne)znáte: jaké jsou alternativy?

laska milovani antikocepce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mít jistotu v oblasti antikoncepce je pro nás ženy nejen skvělým benefitem, je za tím daleko více. Tím, že rozumíme své plodnosti a umíme se v ní orientovat, jsme daleko sebejistější. Správná volba antikoncepce rozhoduje nejen o tom, kolik budeme mít dětí, ale také to, jak se postavíme k našemu zdraví. Jestli zvolíme cestu “pohrávání si” s citlivým hormonálním systémem, nebo najdeme balanc mezi intimním životem a zdravotním stavem. 

Volba je na nás. A naštěstí je dnes z čeho vybírat a kde se obracet pro radu. 

Jak Maruška k antikoncepci přišla

Nemusí se to na první pohled vůbec zdát. Z holčičky se stane žena, když začne menstruovat. Je to období, které řeší nejen samotná dívka, ale většinou taky její maminka. Objeví se před ní najednou úplně nový svět, který může vypadat jako sci-fi. Vhodné menstruační pomůcky, nové pocity, které do té doby neznala, stud nebo naopak radost, že “už je to konečně tady”.

Kromě těchto nových poznatků začíná postupně přicházet na řadu i volba správného druhu antikoncepce. Pokud se dívka nebo maminka moc nezajímají o jiné metody antikoncepce, většinou přijde na řadu návštěva gynekologa a doporučení hormonální antikoncepce možná ještě v kombinaci s kondomem. Dívku nejspíš navíc trápí akné, nepravidelný cyklus nebo bolestivá menstruace, a pod souhlasem maminky se vydá cestou užívání pilulek.

Nemusí přece nic řešit a maminka má klid, že nebude brzy babičkou. Střih. 

Dívka pozná za svůj život více partnerů. S prvním řeší to, že mu nevyhovuje kondom a užívá hormonální antikoncepci dál. Navíc má přeci benefit – nemusí řešit menstruaci, upraví si ji, jak jí to vyhovuje. A taky jí zmizelo akné! 

Pár let na to. Užívá hormonální antikoncepci ještě s dalším přítelem a začne si postupně všímat toho, že jí milování vlastně celý život nic moc neříká. Taky si připadá nějaká oteklá, není spokojená se svou váhou, a proto raději poctivě chodí do fitka – výsledky ale nikde. Začnou se kolem ní šířit informace, že by za tím mohla být hormonální antikoncepce. 

Rozhodne se jí tedy vysadit a najednou zjistí, že jí přítel už nepřitahuje a ten jeho odér jí vadí čím dál více. S přítelem se nakonec rozejde. Po vysazení hormonální antikoncepce zjistí, že se najednou cítí jinak. Sice se jí vrátilo akné, ale to po roce intenzivní očisty zmizelo a ona cítí, že ve svých 26 letech začíná teprve žít! Objevuje pestrost svých pocitů a začne si všímat své cykličnosti. Zjistí, že se opravdu každý týden mění a začne si s cykličností hrát!

Čas pokročí. Z dívky se stane žena s řadou sexuálních zkušeností a partnerů. S jedním je spokojená s kondomem, s dalším vyzkoušeli dokonce dámský kondom. Za pár let pocítí touhu po miminku a tentokráte pozná jiný strach. Bojí se, jestli se jí podaří přirozeně otěhotnět a začne se sledovat pomocí symptotermální metody. Těhotenství se ve 3. cyklu podaří a z ženy se stává maminka, která po porodu opět řeší, jakou antikoncepci zvolit. Na prohlídce po šestinedělí se jí gynekolog zeptá, jestli kojí a pokud ano, doporučí jí hormonální antikoncepci vhodnou při kojení nebo nitroděložní tělísko. Žena s díky odmítá a začne se pídit, jaké další možností dnes s manželem mají. 

antikoncepce po porodu

Takhle může vypadá řešení antikoncepce u spousty žen. První zkušenost s hormonální antikoncepcí v období dospívání v řádu několika let. Hormonální antikoncepce jako lék na narušený cyklus (ještě než se vůbec rozjel) nebo taky “lék na všechno”. 

Spousty žen ve věku kolem 30 let mají zkušenosti s hormonální antikoncepcí a to většinou negativní. Akné se jim po vysazení opět rozjelo. Nemohly řadu let otěhotnět, rozjela se u nich endometrióza, lékaři jim zjistili syndrom polycystických vaječníků nebo “jen” trpěly na depresivní stavy či nechutě k milování. Tohle všechno jsou už dnes jasné důkazy toho, že hormonální antikoncepce má nad námi velkou moc. Ať se to nezdá, hormonální antikoncepce ovlivní celý náš hormonální systém a může narušit celkovou imunitu. Jenže spousta běžných gynekologů si souvislosti nespojí nebo na ně neberou ohled, přitom si stačí přečíst příbalový letáček. 

Podobný příběh najdete i v tomto článku, kde o své zkušenosti mluví Edita.

Jaká jsou rizika hormonální antikoncepce

Je jedno v jaké podobě hormonální antikoncepci ženy užívají, jestli ve formě pilulek, tělíska, náplasti nebo injekce. Hormonální antikoncepce se uvolňuje do celého těla. Zahrávání si s hormony se začíná ukazovat také častěji na naší plodnosti.

Hormonální antikoncepce s sebou přináší řadu podstatných rizik jako:

hormonalni antikoncepce rizika

Nehormonální způsoby antikoncepce

Nehormonálních metod je, jak vidíme, celá škála, jejich vyzkoušení může být jednak zajímavou zkušeností pro páry a také cestou sebepoznání, přijetí naší vzájemné intimnosti bez ostychu. Pokud navíc ženy trápí třeba nepravidelný cyklus nebo hormonální nerovnováha v podobě bolestivého cyklu, endometriózy, polycystických vaječníků, nehormonální antikoncepce je daleko šetrnější než právě narušení už tak nemocného cyklu volbou hormonální antikoncepce. 

Drmek obecný podporuje menstruační komfort.

Dopřejte si ho ve vegetariánských kapslích a prožijte své menstruační období v pohodě!

Jak funguje nehormonální antikoncepce? 

Jak z názvu vypovídá, jedná se o antikoncepci, při které nedochází k ovlivnění našeho hormonálního systému. Pojem “nehormonální antikoncepce” je čím dál širší a řadí se do něj několik různých druhů.

Bariérové a chemické způsoby antikoncepce

Nejznámější jsou bariérové metody antikoncepce jako pánský kondom, ale také dámský kondom femidom a jiné kloboučkové pesary a diaphragmy. Tyhle metody se dají skvěle kombinovat s chemickými metodami, které mohou být více či méně přírodní. Nejčastější kombinací jsou globule nebo gely, které se aplikují přímo na bariérovou metodu. I takový kondom pro větší spolehlivost je dobré použít s lubrikantem a kombinovat u ženy třeba se spermicidním gelem. 

Bariérové metody antikoncepce jsou vhodné jak pro páry, které s pohlavním životem začínají, ale i pro ty, které už mají nějakou zkušenost. Je to metoda univerzální věku. Čím dál větší oblíbenost především u dospívajících, ale také ženách po porodu získávají pesary a vaginální diaphragmy. 

antikoncepce kondomy

Přerušované techniky

Mezi další metody nehormonální antikoncepce můžeme zařadit i stále oblíbenou přerušovanou soulož nebo modernější formu zadržované ejakulace. Tyto formy jsou vhodné zejména pro páry, které se už nějakou dobu znají a případné těhotenství by u nich nehrálo zásadní roli. 

Úplným opakem jsou razantnější formy nehormonální antikoncepce a to ženská a mužská sterilizace, přerušení funkčnosti pohlavního ústrojí, která je vhodná pouze pro ženu, pár, pokud (už) opravdu nechtějí nikdy otěhotnět. Mužská je méně invazivní a návratnost plodnosti se odhaduje na 50 %

Tělíska

Méně razantní metodou je nitroděložní tělísko, které je u gynekologů stále oblíbenější a čím dál více z nich jej doporučuje nejen ženám po porodu, ale i dospívajícím dívkám. Tělísko se zavede přímo do dělohy a následně díky obsahu mědi a vytvořením nepříznivého prostředí spermie zahynou. 

Něco se nepovedlo. Co teď?

Pokud párům selže metoda antikoncepce, na našem trhu existuje kromě hormonální i nehormonální pilulka “po” EllaOne, obsahuje látku ulipristal acetát. Jedná se o jednu tabletu podanou perorálně (polknutím) co nejdříve, ale ne později než 120 hodin (5 dní) po nechráněném pohlavním styku, nebo po selhání použité metody antikoncepce. Není účinná v každém případě. Ze 100 žen, které užijí tento přípravek, otěhotní přibližně 2. Záleží na tom, jak rychle se tableta podá a na fázi cyklu. Účinnost je nejvyšší, pokud je užita do 24 hodin od nechráněného styku. Mezi rizika EllaOne patří bolest břicha nebo nepříjemné pocity v břiše, změny nálad, únava, trávicí problémy, emoční poruchy, poruchy spánku, akné, boles hlavy, pocity na zvracení, výjimečně horečka, zimnice. 

pipulka po

STM

Poslední možností nehormonální antikoncepce může být řešení pomocí symptotermální metody. Nejedná se v prvé řadě o “formu antikoncepce”, ale spíš o to, vyhnout se těhotenství přirozenou cestou pomocí znalostí symptomů ženského těla jako je bazální tělesná teplota, cervikální hlen, případně změny na děložním čípku a orientaci ve svém plodném a neplodném období. Pokud se žena rozhodne sledovat pomocí symptotermální metody, přirozeně ji to vede k otázce, jak naloží se svým plodným obdobím. Může zvolit cestu jiných způsobů milování než pohlavní styk nebo si vybere jinou z nehormonálních metod. Jedná se o nejšetrnější přístup k antikoncepci, a zároveň skvělé znalosti zdravotního stavu a prevenci různým ženským onemocněním. Metoda je vhodná i pro ženy, které mají nepravidelný cyklus či životní režim. Tedy i pro ženy, které pracují na směny, či ženy, které vstávají v noci k dětem.

Účinnost

Každá z nehormonálních metod antikoncepce má svou danou spolehlivost. Symptotermální metoda má spolehlivost srovnatelnou s hormonální antikoncepcí (pokud se používá správně), u ostatních se doporučuje pro vyšší účinnost kombinace metod. 

Podrobnějším popisem jednotlivých nehormonálních metod antikoncepce a dopady hormonální se zabývá spolek poradenství Nehormonálka.cz, který ženy i páry motivuje brát antikoncepci jako součást života a přistupovat k ní přirozenou cestou bez narušení hormonální rovnováhy. Spolek poradenství nehormonální antikoncepce Nehormonálka.cz u nás existuje od roku 2017. Šíří informace ohledně dopadu hormonální antikoncepce a jaké nehormonální metody antikoncepce na našem trhu existují, jak je aplikovat a jak si pro sebe vybrat tu pravou. Zároveň ženy inspiruje v tom, že ženské zdraví je alfou omegou celkového zdraví a pevnější imunity. Nehormonálka se kromě metod nehormonální antikoncepce zabývá také tím, jak najít hormonální rovnováhu. Pomocí konzultací s ženami ukazuje, jaké další možnosti dnes máme a jak o své ženské zdraví skutečně pečovat, ať už z důvodu těhotenství nebo léčbou zdravotních komplikací způsobených právě užíváním hormonální antikoncepce. Pokračování o negativních aspektem hormonální antikoncepce, najdete v tomto článku.