Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jsem přesvědčen, že hormonální antikoncepce je proti přírodě a že příroda nám to pěkně vrátí, napsal již před pár lety na svém blogu známý psychiatr Radkin Honzák. Dnešní článek je autentická výpověď jedné mé klientky, která si přála zachovat anonymitu, a zároveň chtěla svou negativní zkušenost s antikoncepcí kvůli osvětě zveřejnit. Říkejme této v současnosti pětadvacetileté dívce Edita.
Obecně mezi deset hlavních nežádoucích účinku hormonální antikoncepce patří*: bolesti hlavy a migrény, nevolnost, citlivá prsa, krvácení, přibývání na váze, kvasinkové infekce, změny nálad, změny ve vidění, krevní sraženiny a snížené libido. Ještě než dám slovo Editě, tak uvedu slova jedné mé známé, která když se dověděla, že píši o hormonální antikoncepci, tak mi k tomu obratem napsala: „Brala jsem to chvíli, ale bylo mi z toho blbě. Dokonce mi z toho vznikla tetanie a měla jsem bulku v prsu, která po vysazení zmizela. Je to hrozný svinstvo.“
Ale nyní už Edita:
Před deseti lety se s hormonální antikoncepcí moc nešetřilo
„Když mi bylo patnáct, a našla jsem si přítele, tak samozřejmě, že hormonální antikoncepce byla nejjednodušší řešení, aby se nestal nějaký problém – že bych třeba otěhotněla. Upřímně, v nadržené puberťáky rodiče nemívají zrovna velkou důvěru. Gynekoložka mi ji s klidem doporučila, bez předešlého vyšetření, dříve se to předepisovalo každé druhé dívce, která si o to řekla. Naštěstí já jsem z toho neměla výrazné nežádoucí účinky typu trombózy a dále.
Čas plynul, přišla změna partnera, také období bez stálého partnera a já stále brala antikoncepci s přesvědčením, že je to dobrý nápad. Jsem mladá, sexuálně aktivní, tak to nebudu nechávat na nich, na mužích. Před dvěma lety, když jsem se rozešla s přítelem, přišel zlom. Řekla jsem si, že vůbec nevím, proč antikoncepci beru, že je to naprosto zbytečná věc, která jenom znečišťuje tělo a navíc, proč bych měla všechnu odpovědnost mít já. S hodně kamarádkami jsme se shodly, že když jsme antikoncepci braly, tak jsme začaly být až občas frigidní, což ve 21 letech není úplně to, co chceš. Nemluvě o tom, že jsem se cítila trochu jako stroj. Brala jsem antikoncepci 3 týdny, věděla jsem, že za 2 dny budu mít menstruaci, a po týdnu zase antikoncepce, a stále dokola.
Dnes už naštěstí, když se podívám na děvčata v mém věku, tak jich z deseti bere antikoncepci jedna.
Pět dobrých věcí, které se staly, když jsem hormonální antikoncepci vysadila
1.) Začala jsem si více uvědomovat samu sebe a více si užívat menstruaci
To zní trochu divně, že? Ale začala jsem být ztotožněná s tím, že to ke mně patří. Že když menstruace přichází, tak má přicházet. Že se tím tělo čistí, a že je to fyziologie, a není důvod do toho zasahovat. Ve svých 22 letech jsem také poprvé fyzicky pocítila, co to znamená mít ovulaci. Do té doby jsem vůbec nevěděla, jaké to je. Některým dívkám může po vysazení chvíli trvat, než se jejich cyklus zase srovná, ale mě to naštěstí úplně minulo. Zřejmě to bylo i mým psychickým nastavením. Přestala jsem antikoncepci brát vědomě, sama jsem se pro to rozhodla, a tak mi to vyhovovalo. Nepřivedly mě k tomu názory ostatních, ani nějaká zdravotní komplikace. Šlo o vnitřní pocit.
2.) Zvýšilo se mi libido
Ne že bych před tím neměla chuť na sex, to vůbec ne, ale ta vyšší a nižší chuť na sex byla taková naprogramovaná. Nyní vše cítím více fyzicky a jsem se sebou více vyrovnaná. Naučila jsem se své tělo více poslouchat a neodmítat ho.
3.) Zlepšilo se mi vnímání partnerů
Antikoncepce jsou hormony, které ovlivňují i vnímání partnerů. Se svými bývalými partnery se nestýkám, a nemám tedy přesnou retrospektivu, ale řekla bych, že minimálně 50 % partnerů, se kterými jsem byla, bych už teď nechtěla. Už by se ke mně nehodili. Antikoncepce ovlivňuje vnímání i pachy, a to je docela průšvih. Může to mít destruktivní následky pro vztah. Partneři spolu začnou žít, antikoncepci vysadí, ženská otěhotní, mají dítě a ta žena pak zjistí, že jí partner přestal vonět. Začne mít úplně jiné vnímání mužů. Nevím přesně, ale jsou na to zřejmě i nějaké výzkumy.
4.) Jsem odpovědnější a muži mají ke mně větší respekt
Když žena nebere antikoncepci, tak si více vybírá, s kým by pohlavní styk chtěla mít. Protože nechce otěhotnět s někým, koho potká na diskotéce. Do jisté míry to tedy ovlivňuje i odpovědnost – vědomí následků toho, co člověk dělá. Zároveň to vede i k zodpovědnosti partnera. Protože už k tomu nepřistupuje tak, že si „může dělat, co chce“, že je žena jenom kus masa.
5.) V partnerství je větší důvěra
Na závěr bych si troufla říct, že když žena přestane brát antikoncepci, tak mezi partnery vzniká i více důvěry. Protože jsou si vědomi určitého rizika otěhotnění a více ty věci spolu sdílí. Mluví o tom, a oba si tak jsou vědomi své části odpovědnosti. Navíc díky tomu trochu poznáte charakter partnera a jeho postoj k zodpovědnosti za své jednání.“
Tento článek nenahrazuje komplexní osvětu o tomto tématu. Autor ani redakce nenesou odpovědnost za nesprávné užití nebo neužití jakéhokoliv druhu antikoncepce.
*citováno z: https://zdravezdravi.cz/zdravi/nezadouci-ucinky-hormonalni-antikoncepce