Drmek (mnišský pepř) pro menstruační cyklus a podporu otěhotnění: Víte, jak ho správně užívat?

zenstvi menstruace plodnost drmek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Drmek je oblíbenou ženskou bylinou, která pomáhá při nepravidelnostech cyklu, PMS, menopauze i jako podpora otěhotnění. Ovlivňuje také sexualitu, a proto se jí dříve říkalo mnišský pepř, který nejen mnichům pomáhal zachovat čistotu a cudnost. Kde tato léčivka rost? Jak přesně drmek užívat a jaké jsou jeho vedlejší účinky? Dozvíte se v následujících řádcích.

Jak drmek vypadá a kde roste u nás a ve světě?

Drmek je velice hezkou a vzhlednou léčivkou. Ve své podstatě hovoříme o menším, opadavém keři, jehož listy jsou zpeřené, složené z 5-7 řapíkatých, kopinatých, celokrajných a na spodní straně bělostných lístků. Květy jsou zbarveny do růžova až modra, typická je jejich dvoupyská, 6-9 mm dlouhá korunka. Plodem jsou pak drobné, načervenale černé čtyřsemenné peckovičky. Bylina se ve volné české přírodě prakticky nevyskytuje, neboť je charakteristická specifickými podmínkami k životu, kdy vyžaduje spíše teplejší klima. Nicméně, i u nás ji mnozí zdatní bylináři jsou schopni pěstovat, a to, většinou na jihu Moravy. Místo musí být slunné s dostatečnou zálivkou. Případně, drmek lze též úspěšně pěstovat jako pokojovou léčivku. Což se mi osobně jeví v našich podmínkách jako nejlepší způsob.  

Ve světě je drmek typickou bylinkou, která zapouští kořínky od Španělska, přes celé Středomoří, po severní Afriku až po Pákistán. Ve Středomoří se s drmkem můžeme setkat například v blízkosti řek a mořského pobřeží. Podmínky jsou zde pro něj více než ideální. Slunce a vlhko, kvalitní zálivka. Takto jsem se s drmkem setkala i já. Keřík byl zdravý, vitální, plný života a rostl hned vedle další byliny, motaru přímořském, který vyžaduje totožné podmínky.

Jaké má tato impozantní bylina účinky?  

O drmku se rozepisuje již slavný bylinář Petr Mathioli ve svém obsáhlém díle Herbář neboli bylinář, kde k bylině zaznamenal tento text:

Semeno pité s vínem jest dobré proti jedovatému uštknutí a zahání vodnatelnost; když se pak pije s medovým octem, pomáhá neduživé slezině. Když žena slabě kojí, má se toto semeno jísti nebo píti v dávce jedné čtvrtce, neboť rozmnožuje mléko v prsech. Stejně užívané upravuje menstruaci. Semeno drmkové, pité s vodou leknínovou nebo vodow z kuří nohy, pomáhá při samovolném odcházení semene; při nadměrném užití zemdlívá hlavu a přináší spánek. Toto semeno rozetřené a pité ve víně rozhání též nadýmání v břiše. Krotí též tělesnou žádost (pohlavní) a to nejen semeno, nýbrž i listy a květ, jak v jídle a pití, tak i vsypáváním do lůna, a proto ženy v Athénách, které si chtěly zachovati čistotu, nastýlaly sobě do lůžek listy z tohoto stromku. Semeno drmkové pité ve víně s polejem přivádí měsíčky, stejně působí i podkuřování…“ 

Když Petra Mathioliho ještě více doplníme, o drmku můžeme říci, že upravuje hladinu pohlavních hormonů a podporuje jejich produkci, díky čemuž pak reguluje, ale také upravuje ženský cyklus.

Jaké jsou tedy účinky drmku? 

  • Mírní premenstruační syndrom
  • Předchází poruchám nálady, psychickému vypětí, úzkostem, otokům, napětí a bolestivosti prsů, 
  • Napomáhá ke komfortu během období klimakteria,  
  • Napravuje silnou menstruaci,  
  • Celkově upravuje cyklus a hodí se tedy při nepravidelné menstruaci, neboť zvyšuje hladinu progesteronu a snižuje hladinu prolaktinu, které řídí ovulaci,  
  • Účinný při myomech dělohy,  
  • Podpora uvolnění vajíčka při ovulaci,  
  • Rostlina je mlékotvorná (v tomto případě se však doporučuje opatrnost a spíše pak pitný režim doplnit o bylinky jako je kopřiva, fenykl, anýz či kmín), 
  • V nízkých dávkách pak společně s pupalkou upravuje drmek hladinu estrogenu a může být tak úspěšný při léčbě endometriózy,  
  • Aplikovat jej lze při syndromu polycystických ovárií,  
  • Podporuje tvorbu poševního sekretu, předchází tedy vaginální suchosti,  
  • Bylinka mírní bolesti hlavy, upravuje trávení, předchází vzniku otoků.  
  • Potlačuje nadměrnou pohlavní chuť.


U posledního zmíněného bodu bych se ráda zastavila, neboť právě s ním souvisí i lidový název mnišský pepř. Nevím, do jaké míry byla bylina k potlačení sexuální touhy v minulosti využívána, jisté však je, že ji doporučoval nejeden mnich. Ve středověku se prý plody přidávaly do slamníků a do postelí v klášterech, aby se mnichům a jeptiškám usnadnilo dodržování slibu zdrženlivosti. Odtud též pochází latinský název bylinky, Vitex agnus-castus, kdy poslední druhové jméno, castus, značí přímo čistý, cudný. Proč tomu tak je? Bylinka u mužů potlačuje tvorbu testosteronu, což se může projevit na jejich sexuální chuti.

Drmek v různých studiích 

Výše jsem zmínila premenstruační syndrom, který trápí nejednu ženu. Úspěchy v „léčbě“ premenstruačního syndromu lze doložit mnohými studiemi na portálech PubMed, případně pak www.medicalnewstoday.com, kde se dále můžeme dočíst, jak esenciální olej ze semene drmku pomáhá mírnit projevy menopauzy. Možná oceníte semínko drmku při fibrocystickém onemocnění prsu. Zde pak navíc více k syndromu polycystických vaječníků, opět velmi zajímavý článek, kde je samozřejmě i zmínka o drmku.

Jak drmek užívat?

Ač Mathioli hovoří jinak, osobně doporučuji zařadit tinkturu, která staví na výluhu účinných látek v 60% alkoholu. Zde se po dobu 4-6 týdnů semeno bylinky namáčí, kdy dojde k výluhu veškerých účinných látek. Následně, neurčí-li bylinář jinak, aplikujeme vždy kapku tinktury na kilogram tělesné hmotnosti, kdy celkovou dávku vydělíme třemi a tento počet kapek pak aplikujeme ráno, v poledne a večer. Nechceme-li užívat přímo alkohol, například z důvodu řízení vozidla, lze tinkturu přimísit do horkého čaje, ze kterého se vlivem horka alkohol vypaří. Účinná látka pak samozřejmě zůstane. Tinktura má oproti klasickým kapslím mnohem delší trvanlivost (až 7 let) a můžeme si u ní být jistější čistotou. Záleží však na výrobním procesu kapslí. Pokud je pro vás kapsle příjemnější volba, hlídejte se čisotu složení a užívejte opravdu jen drmek (bez plnidel či jiných příměsí).

podpora otěhotnění

Drmek jako podpora otěhotnění

Tinkturu z drmku můžeme užívat například k dosažení pravidelné menstruace, ale také, ke snazšímu otěhotnění (podpora otěhotnění), neboť stimuluje uvolnění luteinizačního hormonu, harmonizuje folikuly stimulující hormon, který je významný pro úspěšné početí. Díky výše zmíněnému dochází k nárůstu progesteronu, který pak působí na hypofýzu a následně i produkci žlutého tělíska. Kromě toho, že drmek ovlivňuje zvýšení hladiny progesteronu, reguluje také sekreci prolaktinu, jehož nadměrná hladina bývá častým viníkem neplodnosti.  

Společně s drmkem pak doporučuji užívat také vitamín E (vitamín života), ať už ve formě suplementů, anebo stravy. Vitamín E je součástí klíčků, olejů z nich, mléka, masa, másla či hrášku, rajčat, mrkve či špenátu. Patří na seznam vitamínů, které výrazně podporují plodnost.

Touží-li žena otěhotnět, drmek je možné zařadit kdykoli, důležité je však užívat bylinku pravidelně, abychom docílili potřebného efektu.

Bylinka přináší kýžené ovoce někdy v průběhu 2-4 týdnů, kdy je schopna v těle nastolit optimální podmínky. Jakmile dojde k početí, drmek je třeba vysadit a zaměřit se na výživu maminky i plodu.

Drmek pro pohodovou menstruaci

Drmek se doporučuje užívat nepřetržitě, ať se snažíme o miminko, řešíme PMS či bolestivou menstruaci. V průběhu menstruace dokonce můžeme užívanou dávku navýšit. Není důležité, kdy drmek nasadíme v průběhu cyklu.

Jaké jsou vedlejší účinky užívání drmku?  

Vedlejší účinky během užívání bylinky bývají minimální, přesto, může se objevit svědivá vyrážka, u někoho též gastrointestinální potíže, jako je například bolest břicha či nadýmání, bolest hlavy, sucho v ústech.

Kontraindikací pak bude gynekologicko-onkologické onemocnění – rakovina prsu. Na pozoru by se měly mít i ženy užívající hormonální antikoncepci či hormonální léčbu indikovanou lékařem. Během kojení užíváme drmek jen velice mírně, kdy nám může posloužit k efektivnější produkci mateřského mléka.