Ajurvéda: Léčivý potenciál tradiční indické kuchyně

indická kuchyně

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Indická kuchyně je ve své domovině úzce propojená s tradičním indickým lékařstvím – ájurdvédou. Síla ájurvédy tkví ve výživě, která je klíčem pro obnovení rovnováhy v organismu, základním a zároveň nejsnazším způsobem, jak udržet nebo obnovit zdraví. Jíme několikrát denně a tak si můžeme několikrát denně prospět. Ájurvéda ve volném překladu znamená „věda o šťastném způsobu života“. Její stáří se odhaduje na 5000 let a její předností je individuální přístup k pacientovi. Vychází z toho, že je každý člověk trochu jiný a co jednomu prospěje, to se u druhého nemusí setkat s úspěchem. Jejím hlavním principem je život v souladu s vrozenou fyzickou konstitucí.

Ajurvédské typy: Váta, Pitta, Kapha 

Pro popis a pojmenování fyzické konstituce má ájurvéda tři kategorie:

  • Váta (směs éteru a vzduchu)
  • Pitta (směs ohně a vody)
  • Kapha (směs země a vody)

Jsou to původní slova ze sanskrtu, tzv. tři dóši – tři biomechanismy, ze kterých se všechno v přírodě skládá. Každý z nás má v sobě zastoupeny všechny tři, jen jejich poměr se liší. K přesnější diagnostice individuálního nastavení je nutné odborné vyšetření u terapeuta, který přihlíží i k momentálnímu zdravotnímu stavu, roční době, počasí, náladě a individualitě.

Všechno je důležité pro terapeutický plán s jídelníčkem střiženým přesně na míru. Jíst podle ájurvédy ale neznamená plnit v rámci seznamu povolených a zakázaných potravin všechno do puntíku. Naopak, platí zásada dodržovat odborná doporučení v rozmezí sedmdesáti až devadesáti procent. Vzniká tak prostor pro intuitivní výběr, kdy léčivý jídelníček sami dotvoříme v souladu se všemi jedinečnými potřebami našeho těla.

Z čeho je indické menu?

Indická kuchyně je v kontrastu s běžným západním jídelníčkem. Vyvážená a střídmá, s minimem červeného masa, s dostatkem vlákniny.  V indické kuchyni nemá místo uzené maso, slanina ani jiné uzeniny. Převažují rozmanitě kořeněná zeleninová a luštěninová jídla. Každé by mělo obsahovat šest základních chutí: sladkou, slanou, kyselou, hořkou, trpkou a palčivou.

Jídlo se podává na velkých kovových mísách, na kterých jsou naskládány menší misky plné luštěninových dhálů, hustých zeleninových omáček s kousky zeleniny, masa nebo ryb – tzv. karí – a dalších druhů jídel. Podávají se najednou, s rýží a chlebovými plackami jako přílohou. Celé jídlo doplňuje jogurt, který zchladí palčivé chutě. Po obědě se podává zákusek a čerstvé ovoce. Pije se tradiční jogurtový nápoj lasí, čerstvě vylisované ovocné šťávy nebo voda s citrónem.

ajurvedske-jidlo

Indické jídlo přirozeně obsahuje antioxidanty, vitaminy, minerály a vlákninu. Připravuje se z čerstvých a sezónních surovin a nekombinují se v nich potraviny, které spolu dohromady zatíží trávení. Podle ájurvédy to jsou: mléko s kynutým pečivem, mléko s masem nebo rybou, jogurt s rybou, jogurt s banánem a rýže s octem.

Důležité je jíst v klidu a pozornost věnovat jen jídlu – ne práci, řízení auta, počítači, televizi nebo novinám. Jíst jen tehdy, pokud máme hlad a všechno důkladně rozkousat. Po jídle nechat trávicí systém v klidu, nezatěžovat ho uzobáváním mezi jídly nebo pitím velkého množství tekutin zároveň s jídlem. 

Umí koření léčit?  

Každé jídlo je pestré a rozmanitě ochucené – proto se Indii někdy přezdívá kořenka světa. Kurkuma, koriandr, česnek, zázvor, kardamom, badyán, svitky skořice, semínka černé cibule, římský kmín, hořčičná semínka, listy karí je jen část z obrovského množství koření, které se v indické kuchyni běžně používá.

Díky tomu má indické jídlo nejen intenzivní vůni a typickou chuť, ale zároveň další příznivé účinky navíc. Koření vykazuje silné protizánětlivé a antioxidační účinky, stimuluje enzymy, které se účastní procesů trávení, vstřebávání a metabolismu, a má celou řadu dalších léčivých účinků.

Léčivé koření – kurkuma, koriandr hořčice, hřebíček, černá cibule i kardamom

Kurkuma (také indický šafrán) navíc čistí játra, působí protizánětlivě, antibakteriálně a antimykoticky. Semínka černé cibule pomáhají při metabolických a autoimunitních chorobách. Lístky karí snižují hladinu cukru a tuku v krvi a odstraňují z těla volné radikály. Kardamom blokuje zahleňující účinek mléka a mléčných výrobků. Hořčičná semínka likvidují toxiny. Hřebíček snižuje bolestivost a působí jako přírodní antibiotikum. Koriandr a zázvor obsahují vitaminy skupiny B, vitaminy C, E a některé minerály, mají protizánětlivé účinky a posilují imunitní systém. Římský kmín zlepšuje vstřebávání minerálů a stopových prvků.

lečivé koření

Některé druhy koření jako je zázvor nebo koriandr se používají čerstvé, jiné se suší a pro rozvinutí chuti se před ochucením jídla nasucho opraží na pánvi nebo prohřejí v trošce ghí. Čerstvý koriandr, nasekaný česnek nebo semínka černé cibule se sypou na čerstvě upečené chlebové placky. A poněvadž Indové přidávají relativně vysoké množství tohoto koření do prakticky každého pokrmu, při tradičním stravování společnost netrpí chronickými nemocemi jako společnost západní.

Výčet koření tím nekončí… Přečíst si můžete více o třeba o emblice (amalaki) a vrcholáku, triphale, i tajemství ashwagandhy.

TIP Celostní medicíny: Jak se dívá ajurvéda na léčbu ledvinových kamenů a podporu imunitního systému?

Ghí 

Další typickou a nepostradatelnou surovinou v indické kuchyni je přečištěné máslo- ghí. Je to čistý mléčný tuk, který na rozdíl od klasického másla neobsahuje své bílkovinné složky – kasein a syrovátku ani mléčný cukr – laktózu, proto je vhodné pro pacienty, kteří na kasein nebo laktózu reagují přecitlivělostí. Pravé ghí se připravuje z mléka buvolů, máslo má jogurtový základ a mnoho hodin se vaří. Je vhodné na smažení, protože jeho bod přepalování je 200-250 °C.

Pro srovnání – u klasického másla je to jen 110°C. Ghí zaujímá výsadní postavení i v indickém lékařství. Je základní potravinou pro zdraví, vitalitu a veselou mysl. Obsahuje vitaminy A, E, B3 a minerály sodík, draslík, vápník, fosfor, hořčík a železo. Je základem léků na nemoci kůže, suchou nebo popálenou pokožku a popraskané rty. Posiluje metabolismus, snižuje hladinu LDL cholesterolu a detoxikuje, protože na sebe váže jedy rozpustné v tucích a odvádí je z těla ven.

lecivy potencial jídla

Díky typu používaných potravin a rozmanitosti a množství používaného koření nabízí tradiční indická kuchyně obrovský léčebný potenciál, který jistě naše západní společnost ocení. Nebojte se ji vyzkoušet. Věřím, že vás osloví, tak jako oslovila mne. 

TIP Celostní medicíny: Vyzkoušejte třeba recept na indické jogurtové lassi (videonávod), indickou čočkovou polévku.

autorka: Charlotte Matysková, ND 

Článek vznikl díky České Naturopatické Společnosti (ČNS), která byla založena v roce 2013. Jejím posláním je prosadit v České republice vysokou úroveň poskytované naturopatické péče, tedy poradenství v oblasti přírodní medicíny. Uskutečnění tohoto cíle umožní základna profesionálně vyškolených naturopatů, fytoterapeutů a klinických nutričních terapeutů s vysokým standardem jejich profesní úrovně. Seznam terapeutů najdete na webových stránkách společnosti.