Síla ajurvédy

cm arjuna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte někdy pochybnosti o výkonosti svého srdce? Asi ne, že? Srdce je známé jako velmi mocný a neúnavný sval a je stejně důležité jako mozek. Srdeční sval hraje důležitou roli v našem fyzickém zdraví; bez něj bychom nepřežili. Vážíme si ho a oceňujeme nejen pro jeho fyzickou funkci. Metafory našeho jazyka mluví jasně: to je od vás srdečné, srdečně děkuji, spadl mi kámen ze srdce, to je od srdce, mám z toho těžké srdce, má srdce lva, …, metafory ukazují, že naše kultura spojuje srdce i s psychickým, emocionálním, a dokonce i duchovním významem.

Srdce je také považováno za „chrám“ lásky. V dnešní době jsou stresory ve velkém nadbytku, žijeme v pohodlí a zpracované potraviny jsou základem stravovacích návyků řady lidí a naše srdce tedy vyžadují větší péči, aby se udržela v kondici. Ajurvéda nás učí, že zdraví srdce závisí na řadě holistických postupů, které vyvažují mysl, tělo a ducha. Bylinní spojenci nám pomáhají podporovat tyto praktiky a Arjuna (Terminalia arjuna) může být vaším rostlinným srdečním hrdinou.

Arjuna v krajině

Doslovný smysl sanskrtského termínu „arjuna“ znamená „jasný“, „bílý“ nebo „zářící“ v sanskrtu, kůra arjuna je zářivě jasná a až reflexní. Stále zelený listnatý strom může dosahovat výšky až 100 metrů. Tento majestátní strom je po celé generace ceněn pro léčebné vlastnosti dřeva. Tyto stromy rostou ve vlhkých, bažinatých, sub-himálajských oblastech Indie a Srí Lanky a produkují hluboké, bílé nebo žluté květy uprostřed listů ve tvaru kužele. Hustá bílá až růžovo šedá kůra stromu Arjuna jednou za rok přirozeně opadává a je sklizena.

K „srdci“ věci

Jak jsme uvedli, arjuna je jednou z klíčových ajurvédských rostlin pro srdce; je vynikající pro všechny srdeční nevyváženosti a neduhy. Posiluje a tonizuje oběhový systém, omlazuje a regeneruje měkké tkáně a podporuje správnou funkci srdečního svalu. Tyto vlastnosti podporují udržení zdravé hladiny cholesterolu, hodnoty krevního tlaku a správnou srážlivost krve. Na emocionální úrovni je arjuna tradičně používána pro podporu emoční rovnováhy při starostech, smutku a při stesku. Říká se, že Arjuna dodává odvahu, posiluje vůli a posiluje srdce pomáhá k dosažení našich cílů. Dále arjuna energizuje srdeční čakru. Je snadné pochopit, proč je arjuna po tisíce let přední ajurvédskou omlazovací rostlinou pro srdce a proč její tradiční použití inspirovalo vědecké týmy k potvrzení její historické hodnoty.

Kromě vlastností, které posilují srdce, má arjuna chladicí vliv na fyziologii a pomáhá tak harmonizovat dóši pitta a kapha, ale i aktivovat dóšu vata. Ajurvédští lékaři doporučují arjunu při trávicí nerovnováze a ke zlepšení funkce žlučníku a jater, dále je vhodná k odstranění lokální pittických zánětu kůže. A dokonce je arjuna tradičně používána k posílení kostí a podpoře zdravé hustoty kostí. Není divu, že s takovým výčtem přínosů je arjuna tak vysoko uctívanou rostlinou a skutečným hrdinou.

Jak používat Arjunu

Arjuna je tradičně užívá v práškové formě, protože chuť hraje důležitou roli v trávení, nebo v kapslích, ale může být také použita k vytvoření medikovaného ghí, medikovaného oleje, přidána do vody s medem pro výrobu čaje nebo v kombinaci s mlékem.

Navzdory obrovskému výčtu forem a použití arjuny doporučujeme konzultovat používání u vašeho lékaře nebo ajurvédského konzultanta, zejména pokud jste těhotná nebo kojící, užíváte-li nějaké léky nebo máte-li zdravotní potíže. Ale neztrácejte srdce … arjuna může být právě to, co potřebujete k podpoře vaší cesty ke zdraví a štěstí.