Zlatý len

cm olej lnene seminko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná jste se už někdy setkali s výrazem – zlatý len, který se prodává jako semínka ke konzumaci a řada z nás jistě přemýšlela o tom, jak se liší od obyčejného lnu a jak je užitečný pro naše zdraví.

Mezi tzv. obyčejnou, tedy hnědou a zlatavou variantou lněného semínka není, z hlediska výživového a obsahu prospěšných látek, žádný velký rozdíl. Lidem spíše vyhovují semínka zlatého lnu kvůli jeho jemnější oříškovo-máslové příchuti (hnědá semínka mají pouze oříškovou chuť). Jaké jsou tedy jeho přínosy pro naše zdraví? Představuje zdroj nenasycených mastných kyselin (omega 3, které snižují hladinu LDL cholesterolu), vláknin, vitamínů, minerálů či ligninů. Z vitamínů obsahuje thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, či vitamin E. Z minerálů obsahuje vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor či draslík.

Co se týče zmíněných lignanů, jedná se o fytosteroly, což jsou přírodní látky, podobné svým působením klasickým ženským hormonům, estrogenům. Z toho vyplývá, že konzumaci lněných semínek by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy. Důležité je také, že zakoupená semínka vydrží, pokud je ponecháme v chladničce, až 9 měsíců vhodné ke konzumaci.

Jinak je dobré vždy konzumovat za-syrova, je ovšem možné je drtit, mlít či namáčet. Pokud je ovšem takto upravíme, měli bychom je sníst co nejdříve (dochází k rychlému žluknutí).

Pokud je takto neupravíme, je třeba je důkladně rozkousat. Nesmí se ovšem mnoho tepelně upravovat, kromě ztráty cenných živin by mohlo dojít také ke vzniku jedovatých látek.

Jaké jsou přínosy užívání lněných semínek pro naše zdraví?

Uvádí se, že lněná semínka mají protivirové, protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové účinky, dále se doporučují jako doplněk léčby u astmatu a artritidy.

Jak již bylo zmíněno, jejich konzumace přispívá ke snižování cholesterolu v krvi, dále by se měly podílet na harmonizaci krevního tlaku či hladiny cukru v krvi. Také díky obsahu fytosterolů, lignanů pomáhají při stavech hormonální nerovnováhy. Díky obsahu vlákniny přispívají pro lepší pohyb střev a proti zácpě. Jako zajímavost je možné uvést, že jejich konzumace přispívá k udržení mladistvé pleti, což bude zajímat zejména dámy.

Výtažek ze zlatého lnu je třeba možno najít v přípravku  lněná vláknina.