Ženy, které v průběhu těhotenství nadměrně přiberou, porodí obézní děti

cm tehotna zena1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dle rozsáhlé americké studie publikované v britském medicínském časopise The Lancet, ženy, které v průběhu těhotenství hodně přiberou, pravděpodobně porodí obézní děti, a to bez ohledu na genetické faktory.

Doktoři David Ludwig z pediatrické nemocnice v Bostonu a Janet Currie z Kolumbijské Univerzity v New Yorku zkoumali záznamy týkající se všech porodů v Michiganu a New Jersey od 1. 1. 1989 do 31. 12. 2003. Jejich studie zaznamenala více než milion porodů a zúčastnilo se jí více než 500 000 žen.

Jak uvádí časopis Times, autoři této studie analyzovali těhotenství žen, které byly těhotné několikrát, čímž vyloučili vliv genetických faktorů. Vědci porovnávali váhový příbytek matky v průběhu těhotenství a porodní váhu sourozenců, aby omezili vliv genetických faktorů.

Děti, jejichž matky přibraly v průběhu těhotenství 11 kg, vážily při narození přibližně o 150 gramů více než děti, kterých matky přibraly 8 – 10 kg. Ženy, které přibraly více než 24 kg, čelí dvojnásobně vyššímu riziku, že porodní váha jejích dítěte bude více než 4 kg, v porovnání se ženami, které přibraly pouze 8 – 10 kg.

„Jelikož porodní váha je indikátorem budoucího BMI, z uvedeného plyne, že nadměrný přírůstek váhy v průběhu těhotenství může z dlouhodobého hlediska vést ke zvýšenému riziku vzniku nemocí souvisejících s obezitou“, tvrdí autoři studie.

Navíc, těhotné ženy, které jedí za dva, riskují své zdraví a je u nich více pravděpodobné, že v budoucnu budou obézní.

Obezita může zkrátit život člověka až o 9 let a zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů, ke kterým patří například cukrovka, srdeční onemocnění, mrtvice, neplodnost, deprese a některé typy rakoviny, uvádí Daily Mail.

Kolik byste měly přibrat v průběhu těhotenství?

Profesor Philip James říká, že „Na klinice, kde se léčí obezita, tvoří ženy 80% pacientů. Od mnoha těchto žen jsem slyšel, že měly zdravotní problémy poté, co přibraly v průběhu těhotenství“.

Další studie ukazuje, že ženy s normální váhou by neměly v průběhu těhotenství přibrat více než 16 kg, ženy s nadváhou by neměly přibrat více než 11,5 kg a obézní ženy ne více než 9 kg.