Zeaxanthin

cm oko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V přírodních přípravcích, určených zejména pro posílení očí či na zmírnění následků opalování, se můžeme setkat jako jednou ze složek přípravku se zeaxanthinem. Zeaxanthin (také někdy označovaný jako zeaxantol) je, odborně řečeno, xantofyl. Tak se označuje skupina fotosyntetických barviv, nacházejících se v rostlinách. Pokud obdivujeme krásnou barvu podzimního listí, pak to jsou právě xantofyly, které ho tak krásně vybarví. Do skupiny xanthofylů patří také známý antioxidant a barvivo lutein (vybarvuje do žluta slunečnice nebo pampelišky). Zeaxanthin patří rovněž mezi karotenoidy (nejznámější z nich je beta karoten).

Naše tělo si samo neumí zeaxanthin vytvořit. V potravinách se zeaxanthin nachází v ovoci, obilí, paprice, zelí, šafránu, vaječném žloutku či obilkách kukuřice. Bohatým zdrojem zeaxanthinu je spirulina. V přírodě zbarvuje květ měsíčku lékařského. V našem těle se soustřeďuje v oční sítnici na tzv. žluté skvrně. Žlutá skvrna (makula) je místo, kde je největší hustota čípků a nejostřejší vidění. Právě obraz, na který se díváme přímo, se promítá do žluté skvrny. Právě již zmiňovaný lutein je druhý z xantofylů, který se uplatní jako důležitá látka pro naše oči, ale je obsažen v periferní sítnici. Kromě očí se ještě zeaxanthin vyskytuje v mozku.

Zeaxanthin patří, stejně jako jiné karotenoidy, mezi významné antioxidanty. V organismu pomáhá omezovat negativní působení tzv. kyslíkových radikálů z okolního prostředí. Předpokládá se, že pomáhá zabraňovat degeneraci oční sítnice.

Jako zajímavost lze uvést, že byly vyvinuty geneticky upravené brambory, obsahující právě vyšší množství zeaxanthinu.