Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dnes si uděláme domácí bezlepkový chlebík a něco lahodného k němu. Neodolá ani masožravec.
Recept na chlebík byl inspirován Vladěnou Halátovou, specialistkou na bezlepkové pečení a vaření. Využili jsme Irský mech jako skvělé pojivo. Irským mechem lze nahradit vajíčka v buchtách či dezertech, ale i pojivo místo klasické mouky nebo lze použít také místo psyllia. 1 PL lžíce gelu z irského mechu nám skvěle nahradí jedno vajíčko i v přípravě lívanců či jiného zdravého vaření.
Ošatkový chleba s Irským mechem
Ingredience:
- 110 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per Integrale
- 110 g hnědé rýžové mouky
- 280 g bezlepkové směsi Nutrifree mix per pane
- 400ml teplé vody /na odsolený prášek z Irského mechu/
- 6g odsoleného prášku z Irského mechu (lze nahradit gelem z celé řasy circa 2 PL)
- 1 lžička jablečné vlákniny
- 100ml teplé vody na kvásek z droždí
- 1 lžíce octa
- 3 lžíce kvalitního oleje
- 1 lžička himálajské (nebo jiné) soli
- 1 lžička cukru (nebo jiného sladidla) – Zkuste Erythritol, který je podobný cukru.
- 1 lžíce chlebového koření nebo kmínu
- 20g čerstvého droždí
Postup:
Nejprve si připravíme kvásek. Do misky nalijeme vlažnou vodu, rozdrobíme droždí, přidáme cukr a trochu mouky. Do mixéru nalijeme 400 ml teplé vody, do které přidáme
6g odsoleného prášku z irského mechu a rozmixujeme, dokud nebude směs hladká, vyšlehaná a bez kousíčků. Necháme chvilku odstát, ideálně přes noc. Za cca 20 minut máme hotový kvásek i vzniklý gel z irského mechu. Do mísy nalijeme gel z irského mechu, kvásek z droždí a přidáme ostatní ingredience. Ze směsi zpracujeme hladké a jemné těsto, které necháme asi 60 minut pod poklopem nebo igelitem kynout, aby neoschlo.
Po vykynutí těsto vyklopíme na pomoučněný vál, překládáme těsto od okraje ke středu, pootočíme o 90 stupňů a překládáme, abychom z těsta vytlačili přebytečný vzduch. Mouky přidáváme jen minimálně, aby se těsto nelepilo. Vzniklý bochník vložíme do pedigové ošatky (misky, nebo cedníku,…), kterou si vysypeme kukuřičným škrobem, směsí per pane. Necháme ještě 50 minut kynout pod poklopem nebo igelitem, aby neoschlo. Do ošatky vkládáme těsto pěknou stranou dolů, překládaná strana zůstává nahoře, aby těsto bylo po upečení krásně hladké. Do misky nebo cedníku to uděláme naopak, překládanou stranu dáme dolů. Na plech budeme přenášet, nebudeme otáčet.
Troubu si rozpálíme na 250 °C s plechem, na kterém budeme péct chleba s tím, že na dno trouby vložíme bud starý plech nebo pekáč, který také nahříváme. Až je trouba rozpálená překlopíme bochník chleba z ošatky na plech, postříkáme z rozprašovače slanou vodou a nařízneme žiletkou nebo nožem, aby nepopraskal a vložíme do trouby na 10 minut. Při vkládání chleba do trouby na rozpálený plech nalijeme do pekáče horkou vodu, aby v troubě vzniklo hodně páry. Po 10 minutách pečení troubu vyvětráme, vyndáme spodní plech nebo pekáč s vodou a snížíme teplotu na 200 °C a dopékáme asi 40minut, dokud nebude kůrka růžová a chleba znít dutě. Pak je hotov.
A co k chlebíku? No přece moje úžasná veganská paštika, kterou nepohrdnou ani masaři.
Veganská lahodná paštika – hrnečkový recept
Ingredience:
- 1 hrneček tmavé čočky
- 1 bio cibule (na jemno nakrájet)
- 2 stroužky bio česneku (rozdrtit)
- bylinky – tymián, šalvěj, rozmarýn popřípadě majoránka
- 150 g hub (nakrájet)
- himalájská růžová sůl
- bio pepř panenský
- bio olivový olej
- 5 polévkových lžic gelu z čerstvého Irského mechu
- brusinková nebo švestková marmeláda
Na ozdobu
- ořechy , sušené nesířené švestky nebo nesířené brusinky
Postup:
Paštikový základ:
Čočku povařte do měkka se špetkou soli a trochou bylinek. Na pánvičce orestujte na oleji cibulku, pak přidejte česnek a houby do měkka. Ke konci přidáme bylinky a trochu soli. Vše společně s čočkou rozmixujeme na jemnou paštikovou hmotu, přidáme 3 polévkové lžíce gelu z irského mechu a dochutíme dle potřeby. Směs dáme do formičky nebo sklenic na paštiku a dáme do lednice.
Gelovitá vrstva na paštiku
Do malého kastrolku si dáme pár lžic marmelády, přidáme trochu vody a 2 polévkové lžíce gelu z Irského mechu. Směs za stálého míchání povaříme na mírném ohni 5 minut. Přes malé sítko můžete propasírovat a nalijeme na paštiku ve formičce. Dozdobit můžete ořechy a sušeným ovocem. Dejte do lednice a nechte několik hodin ztuhnout.
Podáváme na pečivu, krekrech nebo kouskách okurky.
A ještě jedna velká lahoda. Kešu sýr.
RAW/vegan Kešu sýr
Ingredience:
- 200g kešu ořechů (předem namočit na cca 2 hodiny)
- 30 g čerstvé mořské řasy Irský mech (dobře propláchnout a namočit přes noc) nebo (1 polévková lžíce odsoleného či slaného prášku z Irského mechu, nechat nabobtnat ve vodě 1:10 cca 30 minut)
- 1-2 PL lahůdkové droždí
- citronová štáva z 1/2 citronu
- 1 PL panenského bio kokosového oleje
- kopr či jiné bylinky dle chuti
Postup:
Mořskou řasu Irský mech dobře propláchneme a namočíme přes noc nebo použijeme 1 polévkovou lžíci odsoleného či slaného prášku z Irského mechu a necháme nabobtnat ve vodě 1:10 (1 lžička prášku na 10 lžiček vody) cca 30 minut. Ve vysokorychlostním mixéru rozmixujeme Irský mech (nebo prášek z Irského mechu) s kešu ořechy, kokosovým olejem a citronem na jemnou hustou kaši. Přidáme vodu dle potřeby. Dochutíme. Dáme do formy či krabičky dle požadovaného tvaru. Posypeme koprem či bylinkami a necháme v lednici několik hodin nebo i přes noc ztuhnout.
TIP: Nechte rozmixované kešu fermentovat do druhého dne přidáním probiotik. Je ještě lahodnější.
Dobré chutnaní všem.