Histaminová intolerance (HIT): příznaky, mechanismus a funkční léčba

zažívání traveni intolerance

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Histaminová intolerance představuje stav, kdy tělo není schopné efektivně zpracovat histamin. Tento problém může způsobovat řadu nepříjemných příznaků a výrazně ovlivnit kvalitu života. V tomto článku se dozvíte, co je histaminová intolerance, jaké jsou její příčiny, příznaky, a jak se na léčbu dívá funkční medicína.

Uniknout této substanci je dost nesnadné, protože je téměř v každé potravině. To by nebylo tak tragické, vždyť histamin není škodlivý. Coby chemická substance je člověku neviditelný, nemůže ho zjistit čichem ani ochutnat, přesto k nám přichází potravou prakticky ze všeho. Často jsou histaminovou bombou potraviny, které mají dlouhou trvanlivost: kyselé zelí, rybí konzervy, trvanlivý salám jsou toho dobrým příkladem, dále červené víno, plísňový sýr a další produkty, do kterých se přidává droždí.

HIT se nerozvíjí náhle, nýbrž plíživě. To je hlavní důvod, proč nelze tuto nemoc snadno rozpoznat, a často je považována za psychosomatickou záležitost. Nejlépe se zjistí tzv. vylučovací dietou. Při ní máme potravu bohatou na histamin (a podobné nápoje) přes dva týdny vysadit.

Co je to histamin?

Histamin je chemická látka přirozeně se vyskytující v těle, kde hraje klíčovou roli v imunitním systému, trávicím traktu a funguje také jako neurotransmiter. Uvolňuje se při imunitní odpovědi na alergeny, což způsobuje zánětlivou reakci a příznaky alergie, jako je svědění, rýma nebo astma.

Histamin patří do tzv. biogenních aminů. Jsou to bílkoviny vznikající odbouráváním při metabolických procesech v průběhu všech procesů zrání a zániku bakterií. Další biogenní aminy jsou například: tyramin, putrescin, cadaverin, spermin, spermidin.

Pak je tu i tyramin…

Pomocí diaminoxydázy (produkt při odbourávání histaminu) se uvolňují také další biogenní aminy. Jedno jídlo, které obsahuje málo histaminu, ale velké množství jiných biogenních aminů, může vyvolat potíže. Například čokoláda nedodává žádný histamin, ale tyramin. Aminy, které pocházejí z kakaa, často nastartují migrénu. Pokud je přítomna intolerance k histaminu, máme se vyvarovat sladkým jídlům, které obsahují čokoládu, třeba dortu, sušenkám, zmrzlině.

Aminy jsou obsaženy také v ořechu, spárkaté zvěři, papayi, malinách, hruškách, luštěninách, v pšeničných klíčcích a banánech. K dalším uvolňovačům histaminu, tedy jídlům, jež mohou nespecificky uvolňovat histamin, patří: jahody, citrusy, rajčata, mořské produkty, ananas, kiwi, mléko a mnohé složky přidané do potravin: glutamát, benzoát, barviva, sulfidy, nitridy.

Histamin je termostabilní, nemůže být proto zničen vařením, pečením a smažením, také ne chlazením nebo zmražením.

Mechanismus histaminové intolerance

Tělo obvykle zpracovává histamin prostřednictvím enzymů diaminooxidázy (DAO) a histamin-N-methyltransferázy (HNMT). DAO rozkládá histamin v trávicím traktu, zatímco HNMT ho zpracovává v tkáních. Když tyto enzymy nepracují dostatečně efektivně, histamin se hromadí a způsobuje symptomy intolerance.

Příčiny histaminové intolerance

Histaminovou intoleranci mohou způsobovat genetické faktory, které snižují aktivitu DAO a HNMT. Získané faktory, jako jsou určité nemoci, léky, střevní dysbióza nebo nevhodná dieta, také přispívají k nedostatečnému odbourávání histaminu. Potraviny bohaté na histamin, jako jsou zrající sýry, uzeniny, alkohol a fermentované produkty, mohou stav zhoršovat.

Příznaky HIT

Histaminová intolerance se projevuje různorodými příznaky:

  • Gastrointestinální příznaky: nadýmání, průjem, bolesti břicha
  • Kožní příznaky: vyrážky, svědění, kopřivka
  • Respirační příznaky: astma, rýma, kašel
  • Kardiovaskulární příznaky: tachykardie, nízký krevní tlak, závratě
  • Neurologické příznaky: bolesti hlavy, migrény, úzkost, nespavost

Komplexní přístup k histaminové intoleranci

Běžné schéma léčby HIT zahrnuje dietní opatření, farmakologickou léčbu a změny životního stylu. Dieta s nízkým obsahem histaminu zahrnuje vyhýbání se potravinám bohatým na histamin a potravinám, které histamin uvolňují. Farmakologická léčba může zahrnovat antihistaminika nebo doplňky stravy s DAO enzymy. Zdravý životní styl, který zahrnuje zvládání stresu, pravidelné cvičení a kvalitní spánek, také pomáhá udržet symptomy pod kontrolou.

Střevní mikrobiom a HIT

Svou zkušenost s klienty s HIT sdílí terapeutka Institutu funkční medicíny a výživy Ing. Klára Polosenko:

V praxi vidíme histaminovou intoleranci často jako důsledek střevní dysbiózy. Dynamika střevního mikrobiomu je u každého klienta specifická, ale můžeme ji alespoň částečně prozkoumat prostřednictvím testu mikrobiomu, který zahrnuje i testování přítomnosti bakterií, které produkují histamin.  Tento test nám odhaluje přítomnost patogenních a pro nás prospěšných bakterií a dokážeme díky němu zjistit, zda je ve střevu propustnost nebo zánět. Problematiku histaminové intolerance poté nejčastěji řešíme úpravou stravy, celkově životního stylu a podporou rovnováhy zdravého mikrobiomu, kdy využíváme individualizovaný 5R protokol.