Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
O tom, že kojení dětem prospívá, není pochyb. V mateřském mléce je dostatek živin, které dítěti v prvních měsících života zajistí tu nejlepší možnou výživu a dají základy pro pevnou, odolnou imunitu. Kojení se dá podpořit různými způsoby – i detoxikací.
Dnes už je velice dobře známo, že kojené děti jsou odolnější vůči nemocem, a také se v pozdějším věku lépe stravují (jedí vydatněji, zdravěji, více ovoce, zeleniny). Oproti nekojeným dětem také méně inklinují k cukru, konzumaci slazených nápojů a cukrovinek. Nejlepší stravovací základy pak mají vštípené děti, které byly zároveň kojené, ale v období do jednoho roku se také setkaly s konzumací kvalitní zeleniny a ovoce.
Přestože vývoj společnosti jde neustále kupředu, v jistých oblastech se naopak vrací k zažitým stereotypům. V případě kojení je to rozhodně správná volba. Trend podávání umělé výživy, přestože matka má kvalitní mateřské mléko, pomalu ustupuje. Dnešní maminky touží kojit a dítěti poskytnout to nejlepší. Často jim však plány pokazí potíže spojené s laktací. A právě pro tyto případy je tu detoxikace, která může výrazně pomoci. Zvlášť maminkám, které s detoxikací již mají vlastní zkušenost.
Podpora tvorby mléka
Aby bylo kojení kvalitní, musí docházet k dostatečné tvorbě mateřského mléka. Jeho tvorba i množství jsou řízeny hormonálně: a sice hormonem oxytocinem a prolaktinem. Zatímco prolaktin zajišťuje, aby se mléko v mléčných žlázách začalo tvořit, oxytocin jej z prsní žlázy naopak vypuzuje.
- Prolaktin se tvoří v předním laloku hypofýzy, oxytocin v jejím zadním laloku. V případě detoxikace je proto vhodné zaměřit se právě na tuto část mozku, společně s hypothalamem.
Prsa ve formě!
Problém s laktací nastává také v případě toxické zátěže nebo poškození prsní žlázy. Velice často se v ní usazují toxiny a vznikají pak nejrůznější mikrobiální ložiska. Nezáleží pak příliš na tom, který konkrétní toxin se uvnitř ložisek nachází, na tvorbu mléka mají neblahý dopad všechny.
Mnoho maminek se během kojení (ale často ještě předtím, než vůbec přijdou do jiného stavu) setká s bolestivým zánětem prsní žlázy. Ten je především během kojení opravdu nepříjemnou záležitostí, která často vyústí v podávání antibiotik, či dokonce k ukončení kojení. Příčiny vzniku zánětu prsní žlázy jsou různé – můžeme v ní však najít bakterie, které běžně osidlují naši kůži – například zlatého stafylokoka.
Kvalita mateřského mléka
Spuštěním laktace sice začíná kojení, o tom, zda bude kvalitní a přínosné, však rozhodnou i další faktory. Například složení mateřského mléka. To je dáno ve velké míře stravovacími návyky matky, stavem jejích střev a metabolismu. Pokud maminka sama trpí nějakou z metabolických poruch, může se tento neduh promítnout do složení mléka a nepříznivě ovlivnit také metabolismus dítěte. V případě detoxikace je tak nezbytné zaměřit se právě také na metabolismus.
Emoční zátěže
V neposlední řadě je nutné, aby se maminka cítila a nacházela v psychické pohodě. Laktaci blokuje stres, strach, úzkost, panika i melancholie. Detoxikace psychiky je dlouhodobý proces a každá zodpovědná žena by na sobě měla začít duševně pracovat alespoň rok před plánovaným početím.
Detoxikace před a během kojení dokáže ženě i miminku výrazně ulevit od potíží a podpořit laktaci. A nic pak nebrání tomu, aby si jedno z nejkrásnějších životních období všichni členové užívali, jak se sluší a patří…