Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Děťátko do 6. měsíce věku jenom kojíme. Pokud má některá maminka pocit, že děťátku mléko nestačí, může začít kolem pátého měsíce života dítě pomalu přikrmovat. Lžičkovou výživou. Ale to vůbec neznamená, že by se mělo přestat s kojením, to by mělo přetrvávat až do dvou let věku dítěte.
V druhé polovině prvního roku věku dítěte začíná rychle růst, pomalu ztrácí sací reflex a má snahu se více pohybovat. Proto začínáme robátko přikrmovat. Vřele doporučuji, aby si maminky od samého začátku všímali, jak dítě reaguje na různé druhy a úpravy přidávaných pokrmů. V tomto věku si dítě „ ještě nevymýšlí „ a na potravu reaguje čistě instinktivně. Pamatujme si zásadu, že dítě ví, co mu dělá dobře a co ne, a proto určitou potravu odmítá a naopak jinou doslova živelně vítá. To samozřejmě neplatí u sladkostí, protože sladká chuť přitahuje všechny děti. Nenuďme tedy dítěti něco, co kategoricky odmítá. Nevěřme tak docela radám „vysloužilých matek„, co je pro dítě zdravé a co ne, dítě to ví rozhodně lépe.
Nejlépe je u dítěte začít s dušenou zeleninou, například s mrkví a hráškem, které podusíme ve trošce vody do měkka a potom přidáme kapku panenského olivového oleje nebo dýňového oleje. Když dítě toto zvládne můžeme začít dusit např. Brokolici, petržel, špenát, květák. Dále jsou pro robátko velmi vhodné instantní kaše např. Jáhlová, pohanková, špaldová, kukuřičná, rýžová. Pokud dáváte přednost vlastní výrobě, lze si je jednoduše připravit i doma. Kaše připravujeme z vody, kravské mléko bych zařadila do stravy až kolem 1,5 roku – 2 let. Kravské mléko může být pro dítěte velkým alergenem, který může způsobovat vznik alergií a ekzémů. Místo něho bych kolem 1 roku zařazovala sojové mléko, sojové či ovesné jogurty, tofu.
Jestliže dítě zvládne zeleninovou stravu, můžeme zařadit ovoce. Doporučuji ovoce z našich oblastí, protože není obvykle chemicky ošetřené, (pozor u jablek v zimním období, u těch odstranit slupku). Vy jímku tvoří snad jenom banány, ty děťátkům moc chutnají a prospívají. Pokrmy zásadně nepřislazujeme cukrem ani medem. Bílý rafinovaný cukr dramaticky snižuje obsah vápníku a hořčíku v těle i dalších živin, které jsou pro vývoj dítěte velmi důležité!!! Rada generace našich maminek a babiček, že cukr posiluje kosti, je holý nesmysl! V této době se už robátkům klubou zoubky a mají chuť něco okousávat, tak jim to můžeme dopřát např. Pěnovými chlebíčky zvanými „polystyrén„ nebo kukuřičnými křupkami ale všechno bez soli!!! Solit pokrmy bychom neměli dětem do 2,5 roku, je to kvůli ledvinám. Jód kterým je obohacovaná sůl, dodáváme dětem např. v mořských řasách, nejlépe ve formě vloček, které přidáváme do polévek. Maso dítěti dáváme tak 2x týdně a jednotlivé druhy střídáme. Hovězí maso bych ale vynechala úplně. Uzeniny jsou zcela nepřípustné i „dietní šunka„ alespoň do 5 let, nejlépe úplně nebo je nahradit bio-uzeninami, které neobsahují dusitany a rychlo-rozpustné soli.
Důležitý je i pitný režim dítěte. I když je dítě třeba stále kojeno, potřebuje již i jiný přísun tekutin. Výborné jsou bylinkové čaje, např. meduňkový, šípkový, rakytníkový, heřmánkový, kopřivový. Je dobré je střídat a dávat v koncentraci 1 čajovou lžičku čaje do 2dcl vody. Takto ředíme do 3 let věku dítěte. V zimním období, kdy řádí spousta virů je dobré dítě posilovat přírodními prostředky např. Rakytníkovým sirupem a to 1 lžičku denně, k tomu bych ob den střídala půl čajové lžičky dýňového oleje a půl čajové lžičky mandlového oleje. Chemické vitamíny prodávané v lékárnách bych určitě nedoporučila.
Naše děti jsou zaplavovány reklamou na sladkosti všeho druhu, ale už si mnoho rodičů neuvědomuje, jak jim škodí. Proto bych poprosila maminky a hlavně babičky, aby se zamyslely nad tím, co vlastně robátkům kupují. Někdy by stačilo, kdyby si přečetly složení výrobku. Obvykle jsou to samá barviva, cukry a konzervanty. Zajděte si do obchodu se zdravou výživou a jistě vás překvapí, kolik je výrobků na trhu, které dětem prospívají a nezatěžují jejich organismy chemií, a to mluvím především o sladkostech.