Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dostatečná výživa musí dodat tělu dostatek energie, minimální množství bílkovin (se všemi esenciálními = nezbytnými kyselinami) a cukrů, minerální látky (včetně stopových prvků), esenciální mastné kyseliny a vitamíny. Dále musí být k dispozici dostatek vody. Pro zajištění pasáže, zejména tlustým střevem, musí potrava obsahovat tzv. balastní látky nebo-li nestravitelné složky potravy (vláknina, lignin).
Denní potřeba energie, závisí na mnoha podmínkách a je i při tělesném klidu velmi rozdílná. Proto byl definován základní (basální) metabolismus, který se měří ráno, nalačno, vleže, v klidu, při normální tělesné teplotě a neutrální teplotě prostředí. Jeho hodnota se liší podle stáří, pohlaví, tělesné hmotnosti a výšky a u dospělých činí kolem 7 MJ/den (=80 W na den). Tělesná práce potřebu energie zvyšuje, a to práce v kanceláři asi na11 MJ/den (= 127 W), těžká práce u žen na 15 MJ/den (=175 W) a u mužů asi na 20 MJ/den (= 230 W) na 70 kg tělesné hmotnosti. Během jednoho dne může velmi těžce pracující člověk vydat maximálně až 50 MJ/den (=600 W).
Energetická potřeba je kryta třemi základními živinami: bílkovinami, tuky a cukry (sacharidy). Minimální potřeba bílkovin, která udrží životně důležitou dusíkovou rovnováhu, činí asi 0,5 g/kg tělesné hmotnosti a den. Pro normální výkonnost však musí být přijímáno dvojnásobné množství, z něhož má být přibližně polovina živočišného původu (maso, ryby, mléko, vejce), aby byl zaručen dostatečný přísun esenciálních (= nezbytných) aminokyselin. Tyto aminokyseliny jsou ve většině rostlinných bílkovin obsaženy v nedostatečném množství, což snižuje biologickou hodnotu těchto bílkovin přibližně na polovinu. Zbývající převážná část energetické potřeby je kryta sacharidy (škrob, cukr, glykogen) a tuky (živočišné a rostlinné tuky, oleje), které se mohou jako živiny vzájemně zastupovat. Podíl cukrů v potravě je za normálních okolností asi 60 %. Tuky tvoří v potravě asi 25 – 30 %. Tento podíl při zvýšené spotřebě stoupá (u těžce pracujících až na 40 %). Tuky nám zajišťují příjem vitamínů rozpustných v tucích (A, E, D, K) a esenciální mastné kyseliny (linolová a další).
Pro organismus je nezbytný také přívod minerálních látek: zvláště se musí dbát na dostatečný přívod vápníku (0,8 g/den), železa (10 mg/den, u žen 15 mg/den) a jodu (0,15mg/den). Řada dalších stopových prvků je také životně nezbytná, jsou však v normální stravě přijímány v dostatečném množství. Jejich nadměrný přívod může být naopak toxický.
Vitaminy jsou sloučeniny, které organismus potřebuje pro svůj metabolismus a samo je nedokáže vůbec nebo jen v nedostatečném množství tvořit. I když jsou nezbytné v poměrně malém množství, dochází při jejich nedostatečném přívodu k různým onemocněním. V kontrastu k lehkým pracovním podmínkám se ve vyspělých zemích konzumuje většinou energeticky příliš bohatá potrava (tuk namísto sacharidů). K tomu přistupuje spotřeba alkoholu. Výsledkem tohoto nadměrného přívodu energie je nadváha.