Volná, svobodná nebo vědomá menstruace

svobodna menstruace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Aneb menstruace BEZ BOLESTI, s nulovým odpadem

Slyšela jste už o volné menstruaci nebo svobodném krvácení? Co si pod tímto pojmem dokážete představit? Pokud vás to láká vyzkoušet nebo se dozvědět více, jste na správném místě.

Pokusím se vám přinést co nejvíce informací, konečný postoj však bude stejně na vás. Začnu tedy objasněním pojmu svobodná menstruace neboli „bezvložková metoda“.

Bezbolestná menstruace bez vložek, tamponů a kalíšků

Že to není možné? Ale ano, je. Jen je potřeba trénovat a být trpělivá!

Vraťme se k původní informaci, ta byla velmi jednoduchá. Menstruační krev lze zadržovat a vědomě vylučovat. Jde totiž o techniku, kdy žena díky plné kontrole nad funkcí svalů pánevního dna nepotřebuje žádné menstruační pomůcky. Jednoduše krev dokáže zadržet a na toaletě ji potom řízeně nechat odejít. Čím více jsem si o této metodě četla, tím více jsem nabyla přesvědčení, že bez posíleného pánevního dna bude velmi těžké tuto metodu ovládnout. Velmi dobrým způsobem posílení svalů pánevního dna je jóga. Pokud tedy prozatím nemáte žádné zkušenosti s jógou, na konci článku mám pro vás skvělý tip.

V hlavní roli pánevní dno

„Když jsem porodila svoji dceru, měla jsem velké problémy s povoleným pánevním dnem. Při hledání vhodných cviků na jeho posílení,  jsem narazila na pojem Svobodná menstruace a úplně mě to nadchlo.“

O jakých svalech se vůbec bavíme? Je všeobecně známo, že inkontinence je důsledkem povolených svalů. Tedy, i když jsou svaly v pořádku (třeba u mladých žen), ale žena je neumí zatáhnout, je to problém. K zadržování moči i menstruační krve je nutné mít svaly pod kontrolou. Není ovšem těžké se to naučit. Více se ale dozvíte v našem článku O pánevním dnu.

Jak tedy na to?

Při menstruaci se děloha průběžně plní krví a zbytky sliznice. V momentě, kdy je plná, vyteče krev skrz děložní čípek do pochvy a odtud ven z těla. Metoda volné menstruace spočívá v tom, že sama určujete okamžik, kdy krev proteče skrz čípek.

„Díky této metodě jsem se zbavila nepříjemných pocitů spojených s hromaděním krve v hygienických pomůckách (tampóny, vložky). Pochopila jsem, že nejzdravější formou pro tělo je nechat krev volně z těla odejít, bez jakýchkoliv bariér.“

Jak poznat ten správný moment?

Stěžejní je naučit se naslouchat svému tělu. Podle Lucie Harnošové, lektorky kurzů seberozvoje pro ženy, se dá tento pocit přirovnat k nutkání na močení. Než se ho ale žena naučí vnímat, je možné procvičovat vyprazdňování krve při každé návštěvě toalety. Z počátku cyklu je návštěva toalety častější. Jak se síla menstruace snižuje, intervaly návštěvy toalety klesají.

„Na záchod doporučuji chodit každou hodinu a plně vnímat ten proces vyprazdňování.“

Hurá cvičit

Pokud doposud žádné zkušenosti s touto metodou nemáte, ale jste odhodlaná ji vyzkoušet, je potřeba začít s tréninkem. Doporučuji cvičit v době, kdy se můžete soustředit na to, že musíte jít po určité době na záchod. Je velmi těžké udržet pozornost v plném pracovním nasazení. V tomto případě je na místě si nastavit upomínku nebo budík. Pokud krev nekontrolovatelně odteče, je již pozdě. V začátcích trénujte raději s vložkou.

„U této metody posilování pánevního dna jde v první řadě o nastavení v hlavě a vizualizaci. Dobrým místem pro trénink je toaleta. Zde si můžeš vyzkoušet vědomé otevření a uvolnění. Je potřeba si uvědomit, že celý tento proces začíná v naší hlavě.“

Jde především o pochopení sebe sama

Volná menstruace je především o pochopení sebe sama a větším sepětí s vlastní ženskostí. Jakmile tuto metodu vyzkoušíte, jakákoliv jiná forma bude pro vás velmi nekomfortní.

„S praktikováním volné menstruace přichází neskutečná svoboda. Nejdůležitější je uvědomění, že všechno, co jsme doposud o menstruaci věděly, jsou jen naše zvyky a paradigmata, jež máme v hlavě.“

Říká Lucie Harnošová, lektorka kurzů seberozvoje pro ženy

Nic není nemožné

Jednou z propagátorek této metody je Kiran Gandhi, absolventka Harvardu (v USA známá díky hře na bicí), která měla menstruaci v době, když běžela maraton (2015). Protože nechtěla použít tampon ani jinou hygienickou pomůcku, běžela jen tak. Přestože její rozhodnutí vyvolalo rozporuplné reakce, ona byla se svou volbou maximálně spokojená.

A jak to celé dopadlo? Trasu dlouhou přes 40 kilometrů uběhla v podstatě „na ostro“ a poukázala tím na tři věci:


– Menstruace je přirozená a není potřeba ji maskovat, ani se za ni stydět.
– I když má žena zrovna své dny, dokáže i tak náročné věci jako zdolání maratonu.
– Chtěla poukázat na obrovský počet žen po celém světě, které nemají přístup nebo finance k zakoupení hygienických vložek.

Experimentujete-li rády s vlastním tělem a nebráníte se zkoušet nové věci, je pro vás cesta volné menstruace vhodná.

Alena Jugová, šéfredaktorka www.celostnimedicina.cz

Tip celostní medicíny

MENSTRUAČNÍ KALHOTKY

Menstruační kalhotky jsou moderní alternativou ke klasickým menstruačním pomůckám jakou jsou vložky a tampóny, které plnohodnotně nahradí. Tyto od firmy Snuggswear  se vyznačují elegantním klasickým střihem v černé barvě s hladkým povrchem a středně vysokým pasem. Pohodlné a prodyšné, pro naprosté pohodlí.

VÍCE ZDE