Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Je tady léto a s ním i lákavé období dovolených, výletů, koupání a cestování po naší krásné zemi i za její hranice. To poslední, co bychom rády řešily, bude právě menstruace. Byť lékařské kruhy uznávají oddálení menstruace pouze na základě hormonální antikoncepce (lidově řečeno prášky na oddálení menstruace), já sama věřím v hezkou řádku bylin i potravin, které se mi za můj čtyřicetiletý život nejednou osvědčily, a díky kterým jde oddálit menstruace bez prášků. Ráda totiž cestuji, a to se často menstruace nemusí úplně hodit do mlýna – zvláště, cestujete-li letadlem a zdoláváte oceány.
Posunutí menstruace neřešíme poprvé…
To, co řešíme dnes, řešily též ženy před padesáti, sty i vícero lety. Ženy, které si o hormonální antikoncepci, která s sebou samozřejmě nese řadu rizik, mohly nechat pouze zdát. A které stejně jako dnes i my, potřebovaly občas posunout „své dny“ na lepší, vhodnější či příhodnější okamžik. Až skončí senoseč, odbydou se dožínky, uběhnou přástky, až bude po svatbě. Kolik takových střípků lze jen dohledat v nejrůznějších archivech. Tak tedy, dnes se společně podíváme na různé osvědčené rady a fígle, jakožto i pevně zakořeněné a často též využívané babské rady, jak oddálit menstruaci přírodním způsobem. Věřte, že těchto rad již využila nejedna žena.
„Zaříkat“ ženský menstruační cyklus může citrón i angrešt
Menstruační cyklus je samozřejmě závislý na celé řádce aspektů, hormonálními změnami počínaje, psychickou pohodou konče. Dokonce, byť si to mnohé nerady připustíme, naši menstruaci ovlivní i to, jak se stravujeme, kolik vody vypijeme anebo jak moc se utápíme ve sklence vína. Své sehraje rovněž genetika, stres, nebo i obyčejná, někdy i nevýrazná, změna prostředí. I na tu naše tělo může zareagovat počínajícím krvácením. Čeká-li nás tedy například svatba, na kterou by během pár dní měla navázat menstruace, zkusme své tělo příjemně hýčkat. Vyžeňme stres na míle daleko.
Zkusme zařadit mou první babskou radu – obyčejný citrón. Osobně na něj sama hodně sázím. Ve své podstatě nejde ani tak o samotný žlutý plod, jako spíše o vitamín C, který nám toto ovoce nabídne v hojném a zajímavém množství. Jen pro zajímavost, ve 100 g citrónu najdeme zhruba 48 mg vitamínu C (doporučená denní dávka vitamínu C činí zhruba 90 mg). Ten však můžeme načerpat i z dalších úžasných siláků, jako je kupříkladu stará dobrá brokolice nebo paprika. Nejlépe ta červená. Zelenou papriku ponechme stranou, z nutričního hlediska je totiž nejméně zajímavá. Jsme-li spíše fanynkami rakytníku, angreštu či černého rybízu, i těmito chutnými, drobnými plody lze „zaříkat“ ženský menstruační cyklus. Zkusit to můžete klidně i s kvalitními potravinovými doplňky.
Důležité je, aby došlo k výraznějšímu navýšení vitamínu C, což může menstruaci oddálit o jeden celý týden.
Můj tip: Co tahle vyzkoušet rakytníkovou šťávu, kterou přidáme do čisté vody, a tu pak dále, dle potřeby dochutíme. Ať už kokosovým cukrem, čekankovým sirupem anebo stévií. Věřte nebo ne, rakytník obsahuje až 50 x více vitamínu C nežli již zmíněný citrón. Rakytníkovou šťávu lze též přidat k ananasovému džusu, ve kterém jsme rozmíchali kokosové mléko. To, díky silně protizánětlivé kyselině laurové, dokáže mírnit i bolestivou menstruaci.
Pitný režim jako základ
O pitném režimu netřeba psát. Všichni totiž víme, jak moc je nejen v těchto horkých dnech důležitý. Z nápojů bychom však měli vybírat takové, které nás zbytečně neodvodní. Mezi tyto nápoje patří alkohol či káva a slazené limonády, které obsahují více než 5 g sacharidů na 100 ml nápoje. Příliš sladké nápoje totiž poměrně rychle zvedají hladinu krevního cukru, kterou tělo reguluje prostřednictvím hormonu zvaného inzulín. Svou roli zde však sehrávají rovněž i ledviny, které, je-li krev „příliš sladká,“ počnou glukózu uvolňovat do moči. A té pak z těla odejde více, než kdybychom se osvěžili pouze čistou vodou. Byť to se to nezdá, pro oddálení menstruace je správná hydratace doslova nutností. Tak tedy, na každý kilogram tělesné hmotnosti se snažme vypít alespoň 30 ml čisté neperlivé vody. A pokud ji navíc doplníme o vitamín C, s troškou štěstí se nám záměr vydaří.
Jaké bylinky na oddálení menstruace?
Osobně byliny využívám ráda, ať už na kašel, horečku i bolestivou menstruaci. Pro posunutí menstruace nám výtečně zafunguje:
- Kontryhel obecný – výtečná ženská bylina
- Třezalka tečkovaná, které je nyní bohatá hojnost na lukách
- Měsíček lékařský – silná, protizánětlivá, a dokonce i protirakovinná bylina (osvědčuje se zejména při rakovině prsu)
- Šalvěj lékařská, která též dovede tělo pěkně zchladit, ne nadarmo se používá, trápí-li nás klimakterické pocení či pocení všeobecně
- Kopřiva dvoudomá, která nabídne také zajímavé množství vitamínu C (pokud ji „pouze“ macerujeme)
- Kokoška pastuší tobolka, jež mi svými protikrvácivými vlastnostmi přijde vlastně nejsilnější, často se též používá k mírnění příliš silné menstruace
Dále se doporučuje, a to zhruba týden až deset dní před „plánovanou menstruací,“ popíjet maliník, kterého je rovněž v lese nyní hojné množství.
Jezte jemnější potraviny, které nemají tendenci naše tělo prohřívat
Pikantní potraviny, případně takové, které naše tělo velmi rychle zahřejí, jsou přímou cestou k urychlení menstruace. Proč se tak děje? Všechno, co nás prohřívá následně zvyšuje také průtok krve a tedy dovede snáze prokrvit i dělohu. Proto se k oddálení menstruace velmi často doporučuje tělo všemožně zchlazovat.
Mezi výborné ochlazovací potraviny patří například:
- Všeobecně veškeré ovoce s vyšším obsahem vody, jako je meloun, jahody, všechny druhy citrusových plodů, ananas, kiwi, angrešt, rybíz aj.
- Ledový salát, hlávkový salát, okurka, cuketa, rajčata, paprika, řeřicha, špenát, celer, tuřín, veškeré klíčky
- Jogurt, tvaroh, podmáslí, kefír
- Studené letní polévky, jako je např. gazpacho
- Zelený čaj.
Můj tip: Výborně se osvědčují rovněž i zelené fazolky, které, nejen, že naše tělo příjemně ochladí, rovněž mohou oddálit menstruaci až o několik dní.
Další tipy pro celkové ochlazení:
- Častěji se sprchujme, před spaním upřednostněme vlažnou sprchu, která, oproti té studené, otevře póry, čímž z těla odejde značná část horkosti.
- Po sprše se neotírejme, tělo se ochladí také tím, jak se z něj pomalu, pozvolna, odpařuje voda.
- V průběhu dne dodržujme pitný režim, avšak, nepijme příliš studené nápoje, spíše upřednostněme takové, které jsou uchystány na pokojovou teplotu.
A naopak pozor na potraviny, které nás přílišně prohřejí:
- Cibule, česnek, pórek, zázvor, skořice, chilli, hřebíček, majoránka, oregano, tymián, rozmarýn, křen
- Káva, červené víno, čokoláda, kakao
- Příliš tučná, smažená jídla
- Hovězí maso, poctivé masové vývary
- Pohanka, luštěniny
Podpořte svůj menstruační cyklus a předmenstruační komfort!
Vyšší fyzická zátěž
Stejně jako dovede v mnohých případech fyzická zátěž urychlit porod, neboť tělo je moudré a tedy vnímá, že rychlý úbytek sil by mohl ohrozit plod, může na druhé straně nadměrná námaha oddálit menstruaci. Pro tělo představuje jistou zátěž. Samozřejmě se nemusíme ničit ihned v posilovně, velmi často postačí i dvouhodinová velmi svižná procházka, případně turistika v podobě zdolávání kopců.
Oněch babských rad bude existovat určitě nespočet, třeba máte i vy nějakou tu osvědčenou a třeba se s námi budete chtít podělit. Velmi se těším na vaši odezvu.