Ženské zdraví z pohledu TČM: Menstruace nemusí bolet!

bolestiva menstruace pms

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Už se zase blíží ona fáze měsíce, kdy se vám napnou nervy k prasknutí a hrozí výbuch vzteku nebo pláče. V podbřišku to pne a hlava bolí. Máte chuť zatáhnout závěsy, zalézt pod teplou peřinu a v klidu přečkat to, že se opět blíží menstruace. Tak právě pro vás píšu tento článek se zprávou – menstruace nemusí bolet! 

Co se to vlastně děje?

Jsem praktik čínské medicíny, takže vám to ukážu z našeho pohledu. Pokud bych vám to ale zkoušela popsat přímo v pojmech starých čínských klasiků, bude to vašim současným evropským očím těžko srozumitelné. Tak vám to zkusím přiblížit obrazně. 

V čínštině se menstruace řekne „Měsíční esence“ a to mimo jiné vyjadřuje, že menstruační krev není úplně ta samá, jako když se říznete do prstu. Podléhá jiným procesům a zákonitostem. 

Zkuste si své tělo představit jako krajinu

Teče v ní plno říček a potůčků. Dokud jsou jejich břehy pevné a koryta rovné, voda v nich poteče volně a snadno, zůstane čistou a bude si vesele bublat. Běda ale, když do ní napadá listí a klestí, ze svahu spadnou kameny a ucpou vodě cestu, v bouři se dno zanese pískem a jílem, nebo když nedej bože přijdou bobři! 

To už se voda nemůže uvolněně hrnout kupředu, bude se hromadit a stagnovat a vršit. Uprostřed toho chaosu stane se kalnou a plnou usazenin. A jednou za čas, když se jí konečně podaří nashromáždit dostatečnou sílu, prorazí barikády a vyhrne se záplavou ven. Pak teprve se její tok zklidní.

menstruace pms ženské zdraví

Tak přesně tak se to děje s menstruací

Když se přiblíží ta správná fáze měsíce, začíná se tělo připravovat shromažďováním energie v malé pánvi. To klade velké nároky na prostupnost drah, cest v těle. To jsou ty potůčky. Pokud má tělo problém se zachováváním své průchodnosti – v čínské medicíně se hovoří o Qi jater (játry v čínské medicíně se totiž právě rozumí ona schopnost Dřeva prostupovat. Nikdy se pojmem játra nehovořilo o tom kusu masa v podžebří. Ale o tom více někdy příště. V nějakém mém článku o teorii) – pak se to před menstruací projeví právě oním směstnáním a stagnací, které se uleví až teprve se hráze protrhnou. 

Děje se to jak na úrovni emoční, v hromadění se napětí, jenž se uvolní až když vyhřezne výbuchem vzteku či pláče. Tak i na úrovni tělesných procesů, jako je například distribuce tuhých paliv, kdy stolice pár dní před menstruací není, a první den pak přichází opakovaně. Břicho bolí, a voda v potůčku teče díky přehrazení jen drobným kradmým špiněním. Tlaky se zvyšují a teprve až se protrhnou překážky v toku Qi, krev teče proudem a v ní spousta sraženin.

Ano, mluvím o PMS.

A pokud jím trpíte, dosadíte si do mého obrazu už samy snadnou svou osobní variantu. Pokud vás dny předem bolí hlava, je to o vztahu dráhy jater s dráhou žlučníku (potůčky na sebe prostě navazují a jsou samozřejmě po celém těle), pnutí v prsou se objevuje proto, že zde končí dráha jater. A tak dále. 

TIP Celostní medicíny: Zajímá vás, jak s premenstruačním syndromem pracuje nutriční terapeutka skrze výživu?

Co s tím?

V čínské medicíně máme celou skupinu bylin, které používáme při těchto obtížích. Nikdy jsem je vlastně nepočítala, ale odhaduji, že jich bude kolem 50. Vězte, že se nikdy nepoužívají samostatně, jak je tomu u evropských bylinkářských přístupů, ale skládají se do receptur, individuálních směsí, které pak jsou schopny přímo opsat situaci každé z vás. Takový recept mívá i 8 až 12 různých bylin, a jeho gramáž začíná na 60 gramech na den. Každá z vás má jiné příznaky, proto předpis pro každou z vás by byl jiný. Za 25 let praxe v čínských léčivkách jsem dvěma lidem nenamíchala stejný recept. Chci tím říci: ukážu vám tu teď 2 z možných bylin. Vyzkoušejte je. A kdyby se vám neulevilo, vyhledejte terapeuta, který z mé obecné rady udělá tu přesnou pomoc pro vás.

Jádro broskve 

Pokud se bolesti v břiše objevují už před samotným krvácením, krev se spouští pomalu, předchází jí špinění, menstruační krev odchází tmavá a se sraženinami, přidružuje se zácpa – pak užijte loupaná jádra broskví. Protože umí razantně rozbíjet akumulace, užívají se i u poporodních bolestí a střevních abscesů. Nesmí se podávat v těhotenství, protože plod je vlastně blokádou na řečišti drah, a byliny rozhýbávající tok budou plod vypuzovat ven. Rovněž pokud při menstruaci krvácíte silně, jádro broskve neužívejte, protože tímto otevřením toku odejde krve ještě více. 

V klasickém čínském spise se o něm píše: 

„Krev je yinová, má Tvar, a cirkuluje po celém těle. Jakmile se zahustí a zastavuje, vznikají shluky, krevní sraženiny, blokády krve či neprůchodnost měsíční vody u žen, nebo při poranění od úderu, kdy se krev rovněž zastavuje, či při ztvrdnutí a bolesti z přetrvávající krve v podsrdcí – to vše jsou onemocnění přes jueyin nohy (rozuměj dráha jater), protože je orgánem uskladňujícím krev. Jádro broskve svou povahou dokáže vypouštět stagnace, rozptylovat zauzleniny, a zprůchodňuje a uvolňuje játra. proto obhospodařuje všechna uvedená onemocnění.“ (Bencao jingshu, rok 1625 n.l.) 

dysmenorea

Šafrán 

Funguje stejným způsobem jako broskev na přehrazené toky v těle. Nevstupuje však do střev, ale do emoční vrstvy. Klasické texty popisují tuto funkci jako „rozptyluje stísněnost čímž tiší ducha“, a jestliže se v této větě poznáváte, udělá vám šafrán určitě radost. Psát o něm budu ještě i na podzim v článku o antidepresivech čínské medicíny. 

Na závěr ještě citaci z původního lékopisu o šafránu, pro trochu naladění se na čínskou notu: 

„Řezavé bolesti v břiše vznikají z neúplného odchodu staré krve. Bez rozhýbání a oživení toku krve ji nelze odvést spodem. Pokud se sraženiny rozhýbou, oživí se i krev, a proto dokáže honghua zastavit řezavé bolesti a spustit staré dolů“ (Bencao jingshu, 1625 n.l.) 

šafran a bolestivá menstruace pms

_____________________ 

Tolik ve stručnosti. Pokud byste se chtěly dozvědět více, v září otevírám běh svého online programu o tom, jak pěstovat svou energii Qi skrze jídlo, který zaměřím tentokrát na BOLESTI, a to nejen ty menstruační. Tam na sebe budeme mít mnohem víc času k pochopení. 

_____________________ 

Přeji vám klidný bezbolestný den.

Eva Zimmelová