Vliv Irského mechu na pleť a vlasy: proč ho kosmetické firmy používají do svých výrobků?

irsky mech ucinky vlasy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Irský mech je dobře probádanou mořskou řasou a využíváme ho desítky let nejen v potravinářství, ale také v kosmetickém průmyslu, v doplňcích stravy a nebo pro ekologickou výrobu oblečení a nádobí z mořských řas. Jaké přínosy nabídne Irský mech vlasům a kráse naší pleti? Lepší pružnost, méně vrásek, omlazení lýtkových žil a k tomu krásné vlasy!

Proč je Irský mech elixírem mládí?

Irský mech neboli hezky česky Puchratka kadeřavá, latinsky Chondrus crispus, je jedinečným zdrojem minerálů. Obsahuje draslík, sodík, vápník, hořčík, zinek, měď, chlorid, síru, fosfor, vanad, kobalt, mangan, selén, brom, jod, železo a fluor. 

Irský mech navíc obsahuje vitamín K. Studie poukazují na propojení vitamínu K a pružnosti pokožky. Přidání krému či masky nabité vitamínem K může pomoci zlepšit vlastní elasticitu pleti, zjemnit vzhled vrásek, dále vaků nebo tmavých kruhů pod očima. O komplexních účincích Irského mechu jsme se rozepsali v dřívějším článku.

Jak v kosmetice, tak i v jídle, je lepší upřednostnit celistvý a čerstvý Irský mech před jakýmikoli výtažky. Pravděpodobně jen tak si uchovává všechny svoje účinky, které spolu působí navzájem a tvoří dokonalý synergický efekt. 

krasne a zdrave vlasy

Jak vybrat ten správný Irský mech? 

Při výběru Irského mechu k jídlu nebo k výrobě kosmetiky dbejte na to, zda je sbírán na kontrolovaném mořském pobřeží a tedy neobsahuje těžké kovy. Výrobce by měl “svůj” Irský mech vždy řádně testovat v laboratoři v Česku. Někteří výrobci si nechávají řasy testovat v zemi původu, ale to nemusí být přesné a důvěryhodné. Je proto jistější kupovat Irský mech jen od zavedených producentů, kteří se Irskému mechu dlouhodobě věnují.

Vždy se při výběru zajímáme o udržitelnost produkce pro životní prostředí a přírodu v daném místě. Většinou roste blízko pobřeží v mělkých vodách, na skalách či kamenech buď úplně divoce a nebo kultivovaně.

irsky mech

Proč přírodní kosmetické firmy používají do svých výrobků Irský mech? 

Mořská řasa Irský mech mimo jiné obsahuje aminokyseliny citrulin a arginin, které znají především fitness nadšenci. Udělají ale radost i nám ostatním. Citrulin a arginin je doporučován pro prevenci stárnutí pokožky. Působí jako ochrana kůže v extrémních podmínkách, jako je chladné a suché klima, znečištění a klimatizace. Napomáhá také hojení ran. 

Irský mech, díky vysokému obsahu polysacharidů, změkčuje pokožku i vlasy. Používá se k zpomalování předčasného stárnutí. Nadchne vás díky schopnosti vyhladit vrásky na kůži. Spraví vaky nebo tmavé kruhy pod očima, a také projasňuje pleť, dodává jí vitalitu a napomáhá regeneraci. Hledejte proto kvalitní přírodní kosmetiku s touto mořskou řasou, ideální je také doplnění vitamínu C.

Kde Irský mech pomůže?

Irský mech je skvělým pomocníkem pro udržení mladistvé a čisté pokožky. Vzhledem k tomu, že obsahuje vitaminy A, B, C, D, E a K, které vyživují pokožku, má své místo v léčbě psoriázy, ekzému, akné, růžovky, svědění, suché a popraskané kůže, vyrážky, dermatitidy, spálení sluncem, oparů a k redukci výskytu křečových žil

TIP Celostní medicíny: Přírodní léčbu křečových žil zvládnete i doma, poradíme vám jak!

Skvělé jsou koupele z Irského mechu nebo zábaly na vlasy. Doma můžete také vyzkoušet domácí pleťovou kávovou masku s mechem nebo vyzkoušet tento recept na pleťovou masku s vitamín C a antioxidanty.

Závěrem výčtu možných účinků Irského mechu na pleť je třeba dodat, že Irský mech není zázrakem. Zázrakem je sama příroda, která tvoří. Můžeme využít přírodní bohatství a obohatit se o mořské řasy nejen zvenku, ale i zevnitř. Kosmetické použití jsme si nyní objasnili. Otázkou zůstává, jak na to vnitřní?