Výživa v boji proti varixům: jednoduchá přírodní léčba křečových žil, kterou zvládnete snadno doma

krecové žily varixy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S křečovými žilami jsem se poprvé setkala před léty u mé spolužačky, když nám bylo něco málo přes dvacet a obě jsme tehdy studovaly výživu. Byť byla tato slečna vysoká a štíhlá, na dolních končetinách byly patrné stopy varixů, vystouplých žil, které se nakonec rozhodla vyřešit invazivní cestou, tedy operací. Za sebe, pokud jsou křečové žíly ještě únosné, netrápí nás vleklé otoky a záněty, zkusme si nejprve pohrát se stravou, cvičme, snažme se rozproudit lymfatický systém, zařaďme kompresní punčochy a důmyslně namíchané bylinné směsi. Zkusme toho klidně ještě víc, protože i zde existuje nespočet babských rad, octem počínaje, obklady a Kneippovými koupelemi konče. My se však nejprve podíváme na to, jak takové křečové žíly vlastně vůbec vznikají a zda je možné jim předejít. Zvláště, máme-li je v rodině. 

Proč vznikají křečové žíly?

Za fyziologickou příčinu křečových žil pokládáme špatnou funkčnost cévy. Jednoduše řečeno, zatímco tepny odvádějí okysličenou krev ze srdce k orgánům a tkáním celého těla, žíly pro změnu přivádějí odkysličenou krev z orgánů a tkání zpět směrem do srdce. Při tomto procesu platí fakt, že zcela porušujeme zákony zemské gravitace (krev teče nahoru). Tělo však vládne potřebnými mechanismy, které mu v této práci výrazně pomohou. Jsou jimi systém chlopní zabraňujících návratu krve a propojení mezi hlubokým a povrchovým žilním systémem.  Pružnost hlubokých žil podporuje i pohyb svalů, ve kterých se nacházejí. A tuto myšlenku týkající se pružné a silné žilní stěny si, prosím, zapamatujme. Později na ni totiž navážeme.

Faktory, které přispívají ke vzniku křečových žil

  • Genetika – platí, že pokud trápí křečové žíly někoho v rodině, riziko výskytu se u vás zvyšuje
  • Věk – obecně nad 60 let, kdy důvodem bude snižující se elasticita žil
  • Obezita
  • Sedavé zaměstnání spojené s nedostatkem pohybu, nebo každodenní několikahodinové stání, které zatěžuje dolní končetiny  
  • Povolování žilní stěny v důsledku hormonálních změn (během menstruace, těhotenství či v průběhu klimakteria)
  • Užívání hormonální antikoncepce či hormonální substituční léčby
  • Minimum potřebných mikronutrientů ve stravě
  • Chronická zácpa

Jak poznám křečové žíly?

Křečové žíly mohou být (prozatím) tiché, ale spíš je doprovází mnoho nepříjemných vjemů a obtíží. Které projevy to jsou?

  • Pocit těžkých, oteklých nohou, který se zhoršuje během námahy
  • Brnění, křeče, pocit horka v postižené oblasti
  • Svědění
  • Barevné změny a tvrdnutí žil
  • Zánět kůže s projevy bércových vředů
  • Metličkovité žíly

Jak na přírodní léčbu křečových žil pomocí stravy?  

Sama věřím v mocnou sílu stravy, ale také bylinek, které v porovnání s léky působí sice velice pozvolna, zato však dlouhodobě, cíleně a účelně a ve většině případů pak také bez vedlejších účinků. Jak by tedy mohly vypadat takové nejlepší přírodní recepty na křečové žíly? Jak je poléčit přírodní cestou?  

1. Rutin 

O rutinu jste již ve spojitosti s cévami jistě mnohé slyšeli, možná jste ho již také úspěšně zkusili, případně, pravidelně jej přijímáte stravou, aniž byste o něm vlastně vůbec věděli. Co to tedy je a jaké jsou nejlepší zdroje rutinu?  

Rutin, často též označován jako vitamín P, řadíme mezi významné flavonoidy rostlinného původu. Jeho hlavním benefitem bude příznivý účinek projevující se vůči křehkým krevním kapilárám, čímž zabrání jejich následnému poškození. Rovněž zlepšuje pružnost cév. Významné jsou také jeho antioxidační, protirakovinné účinky, kdy zároveň zesiluje účinek vitamínu C, snižuje hodnotu LDL cholesterolu.

Pro své účinky se dále používá při léčbě Alzheimerovy choroby, zánětlivých onemocněních kloubů, vysokém tlaku, diabetu, cévní mozkové příhodě, jakožto právě i v léčbě křečovým žilám. Kde jej tedy najdeme?  

pohanka vitamin P rutin

Pohanka, pohanka a zase pohanka 

Určitě jej znáte ono úžasné, chutné, bezlepkové zrno nižšího glykemického indexu, které lze doporučit například při diabetu, ale také v redukci hmotnosti. Anebo právě během cévní problematiky, kdy bych se však namísto zrna přimluvila pro pohankovou nať. Jen pro zajímavost, v knize p. Parka Comparison in Rutin Content in Seed and Plant of Tartary Buckwheat se dočítáme, že květy pohanky obsahují zhruba 400 mg rutinu na 100 g sušiny. V loupaných semenech pak nacházíme „pouhých“ 20 mg rutinu. Jelikož je rutin termolabilním vitamínem, podobně jako například „céčko“. S tím mimochodem tvoří synergickou dvojici, zkusme jej podrobit jemnějším technologickým postupům, jako je například macerace.  

Můj tip: K zajištění vyšší výtěžnosti rutinu z pohankové natě, využijme procesu macerace, během které budeme čerstvou či sušenou pohankovou nať namáčet přes noc ve vlažné vodě, případně pak vlažném čaji (například v šípkovém, který rovněž disponuje zajímavým množstvím cenného rutinu). Využít lze ale také pohankových slupek, které na večer přisypeme do oblíbeného vlažného čaje, abychom je v něm několik hodin namáčeli a macerovali. Ráno pak macerát přecedíme a popíjíme v průběhu dne.  

Do stravy pak dále zařaďme červenou papriku, citrusy (zejména bílé albedo, tedy blanku, která se objeví po oloupání pevné slupky), dále si pochutnejme na chřestu, který nás též zbaví otoků, rajčatech, jablcích, nektarinkách a broskvích. Jídelníček obohaťme o výluh kvalitního zeleného čaje. Z bylin lze zařadit violku vonnou, ať už v podobě macerátu nebo tinktury. Účinná se jeví rovněž i mast. Výborným zdrojem rutinu je rovněž i routa vonná, která zpevňuje krevní vlásečnice, zlepšuje oběhový systém, odstraňuje z cév vápenaté usazeniny, snižuje vysoký tlak, povzbuzuje zdraví ledvin. Routa je však toxická, proto nepřekračujme její doporučenou denní dávku!

TIP Celostní medicíny: S vitaminem C je doporučován pro jejich vzájemné pozitivní působení na stavbu kolagenních vláken, což dobře ovlivňuje kvalitu cévní stěny.

2. Vláknina 

Z mé nutriční praxe vyplývá, že vláknině věnujeme pramalou pozornost a přesto, tělo si bez ní jen stěží poradí. Přitom vláknina podporuje žilní systém, ať už v podobě luštěnin, celozrnných výrobků, jako jsou ovesné vločky, zmíněná pohanka, jáhly či ječné kroupy, dále též kakaové boby, ovoce, zelenina, naturální ořechy. Vláknina pomáhá předcházet zácpě, která může vést k žilnímu tlaku, což se může promítnout do podoby křečových žil. Doporučená denní dávka vlákniny činí zhruba 30 g a pokud si nejste jistí, kolik vlákniny za den zkonzumujete, zkuste si vypomoci aplikací www.kaloricketabulky.cz  

Zkusme se podívat zároveň i na křemík, který se podílí na výstavbě kvalitní cévní stěny. Z mé zkušenosti vyplývá, že křemíku konzumujeme opravdu málo, byť je v potravinách poměrně hojný. Najdeme jej například v ovesných vločkách, ječmeni, fazolích, červené řepě, mrkvi, bramborových slupkách, bylinkách, jako je přeslička rolní či konopice bledožlutá.  

Vzorový jídelníček plný vlákniny

  • Snídaně: ovesná kaše s jablkem a skořicí, lnem, oříšky, čekankovým sirupem a konopným proteinem 
  • Desátá: Strouhaná mrkev s rozinkami a kokosem  
  • Oběd: Dušený losos, brambor vařený ve slupce, zeleninový salát 
  • Svačina: Žitný chléb s tvarohovou rozhudou, okurka 
  • Večeře: Brokolicový krém s kokosovým mlékem, amarantem a parmazánem sypaný naklíčeným mungem 

Jaké byliny na křečové žíly?

Jelikož jsou křečové žíly velmi často spojovány s otoky, pomůžeme si bylinkami jako jsou bříza, pampeliška, popenec břečťanolistý (výborně pomáhá nejenom popíjení byliny, ale také aplikace masti z popence), svízel přítula. Zmíněné bylinky pomáhají také lymfě. Zařadit můžeme rovněž i léčivky, které čistí cévy od nejrůznějších usazenin, jež mohou stát za vznikem křečových žil. Zde zmiňme například echinaceu, pelargonii, ale také gotu kola. Použít lze také jmelí, zde však doporučuji aplikovat pod dohledem bylináře, nejlépe v podobě tinktury. Z dalších léčivek lze použít také kopřivu, jetel, řebříček, k lepšímu prokrvení končetin pak například jinan dvoulaločný. V žilní problematice se osvědčuje také účinek tinktur z pupenů, které byly namíchány z jírovce maďalu, kotvičníku, ale také jeřábu oskeruše. Výborně se osvědčuje také černý bez, případně též líbezná bylina lnice květel.  

Jak dále ulevit křečovým žilám?

Možností je spousta. Netřeba zvládnout všechno najednou. Klíčem k úspěchu je vytrvalost a pravidelnost.

1. Hýbejme se, hlavně, pokud je naše zaměstnání sedavé  

Jedním z nejprospěšnějších způsobů, jak tělu ulevit, bude úplně obyčejná chůze. Případně pak lehčí běh (pouze, pokud netrpíme obezitou), anebo též plavání. Zařadit můžeme rovněž i jógu, která působí blahodárně na prokrvení celého těla. V práci pak můžeme cvičit i na židli, kdy zvedáme dolní končetiny do pravého úhlu, poté je pokládáme, abychom je opět zvedli. Je-li možné, lehněme si na zem a pomalu zvedejme obě končetiny, nejprve levou a poté i pravou, obě nohy protřepejme. Výborným cvikem je pak položit se na záda, hýždě přisunout ke stěně a nohy opět zvednout do pravého úhlu. Takto lze setrvat několik minut. Případně, dovedete-li, výborně funguje i obyčejná jógová svíčka. Více tipů pro cévní gymnastiku vás čeká v článku Jak předejít oteklým nohám.

podpora zilniho systemu

2. Naše babičky používaly nejrůznější obklady  

Na každém šprochu je pravdy trochu a tak, proč nezkusit právě i obklady. Osobně bych doporučila zábal z naklepaných listů černého bezu, který působí obzvláště hojivě. Současně lze též popíjet čaj z květů černého bezu, případně, máme-li bezinky, ať už v podobě tinktury nebo sušeného plodu, i ty lze účinně využít a zařadit. Jinde se zas osvědčují naklepané zelné listy, které ještě můžeme pro zvýšení účinku napařit, abychom pak do nich zabalili nohy. Pokud dolní končetiny vykazují stopy zánětu, zkusme je zabalit do tvarohového zábalu. Naše babičky využívaly také chladivého účinku hlíny. Osobně bych byla spíše pro tvaroh, aby nedošlo k zavlečení infekce.  

Dále lze využít také sílu octu, nejlépe jablečného, který nám též zafunguje, trápí-li nás horečka. A stejně jako dovede vytahovat z těla horkost, uleví rovněž i při těžkých, horkých, namožených nohou. V takovém případě pak na 200 ml vody použijme 1 PL lžíci octu, v připraveném roztoku namočme plátno, abychom jím nohy pečlivě zabalili. Zábal nesmí pálit, pokud k tomu dojde, roztok o něco víc nařeďme vodou.  

kneip

3. A pak tu je ještě ceněný pan Kneipp

Možná to znáte, když slézáte hory a nohy jsou těžké jako pytel kamení. A pak najednou, uvidíte řeku, studánku, potok či jezero. Když v takové vodě nohy smočíte, k úlevě dojde poměrně rychle. Kneippova metoda nemá daleko od popisované techniky. Lze ji aplikovat klidně i v teple domova. Tehdy stačí napustit do vany vodu do 18 °C. Ve vaně pak stačí chvíli pochodovat, zvedat střídavě nohy – pravá, levá, pravá, levá. Využít můžeme také sudů a lavorů. Aplikovat můžete také Kneippův suchý chodník, který se skládá z nejrůznějších kamínků, dřívek, borové kůry, šišek, mechu či písku. Ten působí i na imunitu člověka podpořením tkáňového metabolismu, prokrvením, pro uvolnění kotníků a kloubů. Pomáhá i u počínajících křečových žil a pozitivně ovlivňuje krevní oběh.